Home Főhírek Belföldi hírek „A fiamék osztályából ma hazaküldtek 10 diákot, mert nincsenek beoltva” – Az...

„A fiamék osztályából ma hazaküldtek 10 diákot, mert nincsenek beoltva” – Az iskolákban rosszabb a helyzet mint valaha, élesedik az oltott-oltatlan ellentét ott is

Covid a suliban - mit tegyek? / Illusztráció: Northfoto

Tegnap Maruzsa Zoltán elmondta, hogyan érinti a járvány a közoktatási intézményeket. Többféle intézkedést is felsorolt. A legtöbb szülő azonban, ahogy a járvány korábbi hullámaiban elrendelt iskolabezárásoknál, most is komoly nehézségekkel szembesül. Súlyosítja a helyzetet, hogy sokan úgy érzik: azok a diákok, akik karanténba kényszerülnek, behozhatatlanul lemaradnak a tanulással, hacsak nem az egész osztály van karanténban, mert akkor „jár” a digitális oktatás. A szülők pedig ismét ott tartanak, hogy miként oldják meg gyermekek felügyeletét. És akkor az oltott-oltatlan ellentétről még nem is beszéltünk.

Maruzsa államtitkár tegnap azt mondta, egy hónap alatt az iskolai osztályok 1 százalékos érintettsége mostanra megnőtt, szeptembertől mostanáig pedig osztályokkal, óvodai csoportokkal kapcsolatos tanügyi intézkedés az esetek 3,7 százalékában fordult elő. Ez az óvodai csoportoknál szünetet jelent, az alsóbb évfolyamoknál – ahol az oltás még nem lehetséges – digitális oktatást, a felsőbb évfolyamoknál pedig csak az oltatlanok kerülnek karanténba.

Az adatok csalókának tűnnek, hiszen az egy-egy gyereket és családot érintő intézkedésből vélhetően sokkal több van, mint a diákok csoportjait érintő tanügyi intézkedésből.

Annak kiderítésére, hogy mit tesznek a szülők, közvélemény kutatást tartottunk a Blikk legnagyobb közösségi felületén. A hozzászólásokból a korábbiaknál is rosszabb és a szülők számára nehezebben kezelhető helyzet képe rajzolódik ki, még akkor is, ha tekintetbe vesszük, hogy a korábbi járványhullámok idején sokan alakítottak ki saját, családi „protokollt” efféle vészhelyzetekre, mikor a gyerekekre valakinek vigyázni kell, közben a szülőnek meg munkába kellene járnia.

A legjellemzőbb történetek:

A hozzánk érkező történetekből az derül ki, hogy nem minden iskolában egységesek az intézkedések, legalábbis egy részük, több szülő is nehezen kezeli a helyzetet. Vannak, akik viszont már belenyugodtak, hogy „ez van”. Ami kiderül: látszólag sokkal több gyerek érintett, mint korábban, és már az iskolákon belül is élesedik az oltott-oltatlan ellentét.

Ha a szülő covidos, van, ahol az osztály online oktatást kap:

„Nálunk ezen a héten online oktatás van, mivel az egyik szülő covidos lett. Gyermekének is teszt lett csinálva, ami neki is pozitív, szerencsére semmi bajuk. Ja, és tavalyi karantén annyi változott: 10 napból csak 7 lett és már nem ellenőriznek” – írta Szilvia.

Nem csak akkor van gond, ha a gyerek beteg, hiszen ha a szülő az, ki vigyáz a kicsikre?

„Pénteken tesztelték a majd’ 10 éves fiam, tegnap kaptuk meg a pcr eredményét, pozitív! Szerencsére ő is és a húga is jobban vannak, de én és a férjem egyre rosszabbul…” – írta Andrea.

Hány százalék?

„Nálunk a nyolc osztályból csak 3 van jelen, azok is foghíjasan” – írta egy másik szülő, Éva.

Nem jó így?

„A 24 osztályból nálunk 12 volt, vagyis pont a fél iskola volt egyszerre karanténban péntekig. Közel 700 gyerek jár az iskolánkba. Volt olyan, hogy jöttek most hétfőn, de már mentek is újból haza… semmi értelmét nem látjuk ennek. 2 hét bezárás fertőtlenítés elzárás, no kontakt kellene… talán akkor visszaesne” – írta egy másik szülő, aki szerint így nincs értelme az oktatásnak. Sokan azonban más véleményen vannak. Főleg azok, akik nem tudják hova tenni a gyermeküket.

Hosszú karantén:

„A gyerekem okt. 28-tól volt itthon. Közbejött a szünet, aztán pozitív teszt, még 10 nap karantén. Ma ment először. Most írt, hogy az osztálytársa pozitív, holnaptól két hét osztálykarantén. Borzasztó ez már” – írta egy kétségbeesett anyuka.

Nem mindenhol egyforma:

„Az unokám 6. osztályos. 2 covidos gyerek volt az osztályban, de csak azok mentek karanténba akik előtte, mögötte és mellette ülnek. Szerintem ez egy kicsit furcsa” – írta egy nagymama.

Félelem:

„És én is kezdek félni, hogy elkapja a gyerek, hazahozza és terhesen még én is elkapom, szörnyű ami itt folyik!” – írta egy aggódó kismama.

Miért?

„Mikor nem volt ennyi beteg, akkor bezártak az iskolákat, amikor pedig sok a beteg a gyerekeknél is, akkor nem zárják be…” – írta egy hozzászóló.

Ha nagy a család:

„Nagycsalád (5 gyerek). 2 hónap alatt a 8. karanténunkat töltjük, ebben volt csak suli és ovi miatti karantén, illetve betegség is. Ha így haladunk, lassan osztályozó vizsgát kell tennie a gyerekeknek. A barátnőm egyedülálló szülő: 1 hónap alatt betegség nélkül a kislányának 20 nap karantén. Meddig megy ez? 3 ‘hullámon’ át meg kellett oldani a gyerekfelügyeletet az online alatt. Már mindenkinek volt ideje kigondolni, hova tegye a gyereket, hogy dolgozni tudjon. Így csak a rohadt hiányzások gyűlnek, a gyerekek lemaradva, a tanárok azt sem tudják mit, hogy és mikor tanítsanak, ha vannak egyáltalán az osztályban, vagy őket hogy pótolják ha lebetegszenek? Agyrém” – írta Anikó.

Oltott-oltatlan

„A mi iskolánkban jelenleg a védő néni a 9 éves gyerekeket piszkálja, akinek a szülője nincs beoltva. A gyerek sértődötten jött haza, s mesélte el a sztorit. Felháborító ez az egész.”

„Ott a védőnő… Tőlünk nem messze a tanártól kapta az ívet a gyerek, hogy milyen felelőtlenek a szülei meg, hogy vegye/vegyen rá minket, hogy oltakozzunk…”

Az oltatlanok és oltás szkeptikusok nem tudnak mit kezdeni a helyzettel:

„A 14 éves fiam jelenleg karanténban van, mert a némettanára covidos lett. 8.-os, pályaválasztás előtt. Online oktatás nincs, mert oltható korosztály. Az osztály oltott fele suliban. Aki meg oltatlan, az nem számít. Egyetlen tanára van, aki a krétába beírja a leckét és a tanulni valót. A többi semmit sem tesz. Oldja meg a gyerek. 5 főnek kellene csak elküldeni az aznapi anyagot, de nem. Mert minek? De ha visszamennek, tuti dolgozatok tömkelege várja majd őket” – írta eg,y a hozzászólása többi részéből láthatóan oltás szkeptikus anya. Azonban az ő véleménye annyiban nem egyedi, hogy néhány helyen valóban lemaradásban lesz az a gyerek, akinek otthon kell maradnia. Sok iskolában megfelelően kiadják a feladatokat a Kréta-rendszeren keresztül nekik is, van azonban olyan hely, ahol nem. Tehát az oltásellenesség nem pártolandó, de ennek ne a gyerekek igyák meg a levét!

Aki oltott, mehet:

„A lányom osztálya karanténban, az egyik osztálytársuk covidos. Az oltottak és azok a gyerekek, akik hiányoztak, amikor a beteg gyerkőc még járt, mehetnek suliba.”

„A fiamék osztályából ma hazaküldtek kb. 10 diákot (11. osztály), mert nincsenek beoltva, 10 nap karantén. A többieknek megnézték a covid kártyát!”

Forrás: Blikk / Hirmagazin.eu

Illusztráció: Northfoto

Exit mobile version
Megszakítás