Télen nem sok a nappali, világos órák száma. Bizonyított tény, hogy a fény csökkenése rontja az általános jóllétet, lelki és testi panaszokhoz vezethet.
A fény hiánya akut vagy akár krónikus levertséget, fáradékonyságot, energiahiányt, ingerlékenységet, szorongást, alvási zavart, libidóvesztést, hangulatingadozást, fejfájást és depressziót is előidézhet. Csökkenti a koncentrálókészséget, felerősítheti az agressziót. Fokozhatja az édesség iránti vonzalmat, miközben lelohaszthatja a fizikai aktivitás és a társasági élet iránti lelkesedést. Összeállításunkból kiderül, hogy a fényterápia alkalmazásával a legsötétebb napok is fényesen telhetnek.
A fényterápia hatása
Hosszú távon a napfény hiánya, valamint a gyenge minőségű beltéri világítás felerősíti a stresszes állapotot, megemeli a koleszterinszintet, gyengíti az immunrendszert. Elégtelenné válik az A-vitamin szintézise, ami elsősorban a látás romláshoz vezethet, míg a D-vitamin csökkenése a csontozat kalciumhiányát idézheti elő. Hátrányosan befolyásolhatja a hormonháztartást, gyermekeknél pedig a növekedési hormon megfelelő termelődését.
A fényterápia funkciója, hogy a hiányzó napfény mennyiségét egy otthon is használható készülékkel mesterségesen ós gyógyszermentesen pótolja. Előnye, hogy szakemberek közreműködése nélkül is biztonságosan használható, és alkalmazása során a napi teendők kényelmesen végezhetők. Ráadásul a fényterápia – a kutatások bizonysága szerint – a természetes napfényhez hasonlóan képes pozitívan befolyásolni az agy hangulatért felelős vegyi folyamatait. A legújabb felmérések szerint a fényterápiát használók 85 százalékánál érezhetően enyhülnek a már diagnosztizált „téli depresszió” tünetei, jelentősen javul az érintettek hangulata.
Miért érdemes kipróbálj a fényterápiát?
– Kellemes érzetet kelt, hatékonyan egészíti ki a hangulatingadozással járó panaszok egyéb gyógymódjait.
– Bizonyos állapotok – például a terhesség, a szoptatás – esetén kiválthatja a gyógyszeres kezelést, méghozzá kevesebb mellékhatással.
– A már említett tüneteket nemcsak csökkenti, de hozzá is járul a fokozatos, gyengéd és kellemes ébredéshez, illetve elalváshoz, enyhíti a yeí lag (időzóna-váltási nehézség), valamint az éjszakai műszakra való átállás zavarait is, mivel támogatja a szervezet optimális biológiai órájának, természetes ritmusának, ébrenléti ós alvási ciklusának alkalmazkodását az adott körülményekhez.
– Az ultraviola sugaraknak köszönhetően különféle bőrpanaszok – például pikkelysömör – esetében is jótékony hatású.
– Fokozza a szervezet energiaszintjét és fizikai teljesítőképességét, ezáltal támogatja annak általános egészségét, ellenálló képességét.
Hasznos tanácsok
1 – Válasszon olyan készüléket, amelyik kiszűri a káros UV-sugárzásokat, illetve a lehető legkevesebb ultraviola fénnyel dolgozik!
2 – A szolárium nem alternatívája a fényterápiának, mivel nem enyhíti a sötétséggel járó panaszokat, mértéktelen használata pedig növelheti a bőrrák kialakulásának kockázatát.
3 – A fényterápiát érdemes már a kora őszi, borongós napokon elkezdeni s az első igazi tavaszi napsütéses időszakig folytatni.
4 – A krónikus betegségek esetében az orvos által javasolt rendszerességgel és mennyiségben ajánlatos alkalmazni. A fényterápiás készülék előtt ülve olvashat, dolgozhat, számítógépezhet, TV-t nézhet, telefonálhat, csak arra ügyeljen, hogy betartsa az előírásokat ós a menetrendet. A fény ne vakítson a szemébe, ós persze nyitott szemmel sem tanácsos belenézni!
Forrás: delina