6.2 C
Budapest
2024. április. 20. szombat
HomeTudástárTechnika, kommunikációA Facebookon könnyebben megtalálhatják egymást a terroristák, migránsok és a bűnözők is..

A Facebookon könnyebben megtalálhatják egymást a terroristák, migránsok és a bűnözők is..

A Facebookon sokkal könnyebben megtalálják egymást a terroristák (és a migránsok, bűnözök is..)

Kép: Hirmagazin.eu

A közösségi oldalt tanulmányozó kutatók megállapították, hogy a világcég szinte semmilyen akadályt nem gördített az Iszlám Állam leendő terroristái elé, akik egyszerűen az „ismerősnek ajánlás” funkcióval csaknem száz országból tudták felvenni egymással a kapcsolatot.

A cikk szerint a Facebook olyan algoritmusokat használ, amik összekapcsolják az embereket, ezt pedig kihasználhatják a dzsihadisták is.

Szerintünk, a cikknek igaza van, tökéletesen, de ha olyan a Facebook algoritmusa, akkor nem csak a terroristákról van szó, hanem a migránsokról és bűnözükről is. (szerk.)

A vélemények minél szélesebb skálájának teret adni és azonos értékeket valló közösségeket építeni – Mark Zuckerberg így határozta meg a Facebook előtt álló feladatokat 2017 tavaszán. A cégalapító elmondta: mindeközben persze nem feledkeznek meg arról sem, hogy a hálózat tagjait biztonságban tudják.

„A Facebook szélsőséges eszmék terjesztéséhez is hozzájárulhatott”  

Oknyomozó újságírók viszont kiderítették, a Facebook aktívan hozzájárulhatott a szélsőséges eszmék terjedéséhez. Sőt, a portál közreműködésével az Iszlám Állam terrorszervezet csaknem száz országból szervezett katonákat. A brit The Telegraph cikke szerint az Iszlám Állam több ezer támogatója vette fel egymással a kapcsolatot a portálon keresztül. Sokan épp a Facebook „ismerősnek ajánlás” funkciója által szereztek tudomást egymásról.

A kutatók úgy döbbentek rá erre, hogy hamis profilokat hoztak létre, majd elkezdtek szélsőséges tartalmú anyagokat és bejegyzéseket kedvelni. Egyikük az Iszlám Állam potenciális katonáival próbált kapcsolatba lépni. Ezt követően a közösségi oldal ismerősének ajánlotta a többi szélsőségest is. Egy másik kutató, a Fülöp-szigeteki dzsihadisták lázadásáról szóló anyagokat kedvelt. Közösségi oldalán ezután néhány óra alatt többtucatnyi, a térségben élő szélsőségest ajánlott fel.

„Vannak bizonyos tartalmak, amiket természetesen nem engedünk megjelenni. A gyűlöletbeszédet, terrorista tartalmakat, meztelenséget vagy bármit, ami a közösség biztonságát veszélyezteti” – közölte Mark Zuckerberg alig több mint egy hónapja kongresszusi meghallgatásán, ahol a közösségi portálon tapasztalható politikai és világnézeti cenzúráról is faggatták. Számonkérték rajta, hogy háttérbe szorította a konzervatív és keresztény véleményeket. Rutinszerűen elrejtette, gyakran indokolatlanul törölte a jobboldali hírportálok posztjait.

Ezzel a gyakorlattal a magyarországi választások előtt is szembesülhettek a hazai felhasználók.

A The Telegraph által nyilvánosságra hozott kutatásból kiderült: miközben a Facebook a jobboldali híreket cenzúrázva befolyásolni próbálja a felhasználók véleményét, a terrorista tartalmakat szűrés nélkül, szabadon engedi áramlani. Sőt, egyenesen segíti, hogy a szélsőségesek egymásra találjanak a közösségi oldalon. A dzsihadisták ezt kihasználva könnyen radikalizálhatják is a szélsőséges eszmék iránt fogékony felhasználókat.

Forrás: M1 Híradó

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work