A fokhagymával kapcsolatban megannyi cikk és tanulmány született.
Egyike azon gyógynövényeknek, amelyek mind a mai napig a kutatások fókuszában állnak, hiszen mindig felfedeznek ezzel a gyógynövénnyel kapcsolatban valami izgalmasat, valami újat.
Mutatjuk is, hogy miért annyira egészséges a fokhagyma és miért szeressük meg, ha eddig nem igazán kedveltük.
A fokhagyma allicintartalma nagy hasznunkra lehet betegség, különösen megfázás és nátha esetén. A napi, azaz a rendszeres nyersfokhagyma-fogyasztás mintegy 53 százalékkal csökkenti a megfázás és a nátha kialakulásának esélyeit.
A legfrissebb hírek itt!
A fokhagyma a vérnyomás kordában tartásában is a segítségünkre lehet. A gyógynövény poliszulfidot, azaz kénvegyületet tartalmaz, amely elősegíti a simaizmok relaxációját és az érfalak ellazulását. Ezzel a hatással pedig a vérnyomás is csökken.
A fokhagyma a szívbetegségek kockázatait is minimalizálja, mégpedig azzal, hogy csökkenti az LDL-koleszterin-szintet. Ezt a hatást oly módon éri el, hogy csökkenti a koleszterintermelő enzim aktivitását a májban. Ezen kívül segít feloldani azokat a vérrögöket, amelyek egyébként szívrohamot vagy stroke-ot okoznának.
A fokhagyma segít megnövelni az edzési kapacitást, illetve csökkenti az edzés okozta fáradtságot. Sok kultúrában használták ezt a gyógynövényt a fáradtság csökkentésére, leküzdésére, illetve a munkateljesítmény fokozására.
A gyógynövény csonterősítő tápanyagokkal van tele: B6-vitamin, C-vitamin, mangán, cink. Nemcsak ezeket a tápanyagokat, hanem olyan enzimeket és antioxidánsokat is tartalmaz, amelyek segítik a csontsejtek és a kötőszövetek kialakulását, segítik a csontanyagcserét és a kalcium felszívódását. Mivel fokozza az ösztrogéntermelést, így a menopauza szakaszában csökkenti a csontvesztés kockázatait.
Egy tanulmány arról számolt be, hogy a heti kétszeri fokhagymafogyasztás mintegy 50 százalékkal csökkenti a tüdőrák kialakulásának kockázatait, és ez még akkor is igaz lehet, ha valaki rendszeresen dohányzik. Természetesen a legjobb az lenne, ha abbahagynánk a dohányzást, hiszen ezzel még inkább lecsökken ennek a sok esetben halálos betegségnek a kockázata.
A legfrissebb hírek itt!
A nyers fokhagyma olyan erős antioxidánsokat tartalmaz, amelyek nemcsak a gyulladást csökkentik, hanem a szabad gyökök okozta károsodásokat is. A gyógynövény nemcsak a tüdőrák ellen nyújthat hathatós védelmet, hanem magas allicintartalma fokozza a szervezet védekezőképességét a megfázás és az antibiotikum-rezisztens baktériumokkal szemben is.
Milyen módszerek létezhetnek még a rákos betegségek rizikójának csökkentésére? Tüdőrák szempontjából az első és legfontosabb, hogy ne dohányozzunk. A rákos halálesetek mintegy 25%-a köthető ugyanis a dohányzáshoz. A tüdőrákos eseteknek pedig mintegy 80%-a köszönhető ennek a káros szokásnak.
Nagyon fontos, hogy fenntartsuk az egészséges testsúlyunkat is, hiszen ez a legjobb dolog, amit csak megtehetünk az egészségünkért. Az elhízás fokozza a vastag- és vékonybéldaganat, a mellrák és a méhrák kockázatait, mint ahogyan a mértéktelen alkoholfogyasztás is megnöveli a rákos betegségek kialakulásának esélyét.
A rendszeres testmozgás is csökkenti például a mell-, a bél- és a méhdaganat kialakulásának kockázatait. Kulcsfontosságú, hogy az étrendünk javarészt gyümölcsöket, zöldségeket és teljes kiőrlésű gabonákat tartalmazzon. Csökkentsük a vörös hús, a feldolgozott élelmiszerek és a magas nátriumtartalmú ételek fogyasztását, ugyanis ezek a bél- és a gyomorrák esélyeit növelik meg.
A legfrissebb hírek itt!
A telített zsírok is fokozzák a rákos betegségek kockázatait, illetve nagyon fontos, hogy elegendő időt töltsünk a szabadban is.