forrás: hirado.hu/M1/MTI
A múlt pénteki párizsi merényletek két öngyilkos elkövetője Görögországon utazott át. Közben 130-ra emelkedett a terrortámadások halálos áldozatainak száma. Még sokan küzdenek az életükért – mondta a francia kormányfő. A rendkívüli állapot akár február végéig is tarthat Franciaországban.
Két elkövető Görögországon utazott át
A múlt pénteki párizsi merényletek két öngyilkos elkövetője Görögországon utazott át, amit az október 3-án tőlük vett ujjlenyomat bizonyít – közölte Párizs főügyésze.
A szóban forgó két személy egy futballstadionnál követte el a vérengzést, majd felrobbantotta magát. Hírszerzési és rendőrség források korábbi közlése szerint annak az elkövetőnek, akit a holtteste mellett talált szíriai útlevél alapján azonosítottak, elképzelhetőleg bűntársa is volt, amikor átutazott a Balkánon Nyugat-Európa felé.
A francia szenátus is megszavazta a rendkívüli állapot meghosszabbítását
A 130 halálos áldozattal járó múlt pénteki párizsi merényletek után Francois Hollande köztársasági elnök 14 napra hirdette ki a rendkívüli állapotot, amely a most elfogadott törvény értelmében február végéig tarthat.
A kormány a lakhelyelhagyási tilalmat az új törvényben kiterjeszti minden olyan személyre, akivel kapcsolatban „komoly ok van azt gondolni, hogy a viselkedése veszélyt jelent”. Ezzel az új megfogalmazással az olyan embereket is házi őrizetben lehet tartani, akik „viselkedésük vagy ismeretségi körük, mondandójuk vagy terveik alapján gyanúsak”.
Bamakói túszdráma: 27 halott is lehet a luxusszállodában
Kiszabadultak a túszok a mali főváros pénteken megtámadott luxusszállodájában. A reggel kezdődött túszdrámában iszlamista fegyveresek 170 embert tartottak fogva, akik közül helyi források szerint legalább 18-an, egyes források szerint 27-en vesztették életüket.
Salif Traore mali nemzetbiztonsági miniszter péntek délután egy sajtótájékoztatón közölte: „jelenleg nincs több túsz a támadók fogságában”. Mint mondta, a biztonsági erőknek 76 embert sikerült kiszabadítaniuk.
Egy mali katonai forrás tájékoztatása szerint két túszejtőt megöltek, a többieket továbbra is a szálloda hetedik emeletén próbálják elfogni.
A támadást az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel kapcsolatban álló egyik afrikai dzsihadista csoport vállalta magára. A Mohtar Belmohtar algériai dzsihadista vezér által alapított al-Murabitum szervezet a Twitteren üzente meg, hogy ő áll a támadás mögött.
A fegyveresek péntek reggel diplomáciai jelzésű járművel érkeztek az egyébként szigorúan őrzött hotelhez, majd lerohanták a szállodát, és közben azt kiáltozták, hogy Allah akbar (Allah a legnagyobb). A támadás egyik túlélője szerint angolul beszéltek. A támadók emeletről emeletre pásztázták végig az épületet. Egy szemtanú szerint kézigránátokat is bevetettek.
A túszdráma részleteiről itt olvashat>>
Dzsihadista fegyveresek támadták meg Mali fővárosában a Radisson Blu luxusszállodát és százhetven embert túszul ejtettek.
Folytatódik az egyeztetés
Anegla Merkel német kancellár november 25-én Párizsban Francois Hollande francia államfővel a terrorizmus elleni együttműködésről egyeztet.
A francia elnök jövő kedden Washingtonban Barack Obama amerikai elnökkel, csütörtökön pedig Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz elnökkel találkozik, hogy az Iszlám Állam dzsihadista szervezet elleni közös katonai fellépésről egyeztessenek.
Francois Hollande a két találkozó között fogadja szerdán Párizsban a német kancellárt egy kötetlen vacsora keretében.
130-ra emelkedett a halálos áldozatok száma
„A terroristák kíméletlenül öltek, 130 életet elpusztítva” – mondta Manuel Valls francia miniszterelnök a rendkívüli állapot három hónapos meghosszabbításáról szóló törvénytervezet felsőházi vitájában.
A hivatalos adatok eddig 129 halálos áldozatról és 352 sebesültről szóltak. A miniszterelnöki hivatal megerősítette, hogy a sérültek közül egy kórházban ápolt ember pénteken meghalt.
„Még sokan küzdenek az életükért” – mondta a kormányfő.
Konkrét döntéseket szeretnének az uniós tárcavezetők
Együttes ülést tartanak ma az EU igazságügyi és belügyminiszterei a múlt pénteki párizsi terrortámadást miatt. A tanácskozásra érkező tárcavezetők legtöbbje érkezésekor arról beszélt, konkrét eredményeket szeretne látni a légi utasok és a külső határok ellenőrzése, valamint a fegyverkereskedelem felszámolása terén. A miniszterek tanácsának soros elnökségét adó Luxemburg képviseletében Étienne Schneider úgy nyilatkozott: a külső határok ellenőrzésének mindenhol hatékonyan kell működnie, mert jelenleg vannak rések a rendszerben. Megerősítette eközben, hogy a schengeni övezeten belüli szabad utazáshoz való jogot meg kell őrizni.
Száz kiló robbanóanyag Törökországban
Százkilónyi robbanóanyagot koboztak el egy férfitól Törökországban – közölte a CNN Türk televízió. A hatóságok előzőleg információt kaptak arról, hogy Ankarától 80 kilométerre, Polatli térségében robbanóanyagot ástak el. A helyszínt a Kurdisztáni Munkáspárt egyik tagja utáni nyomozással sikerült felderíteni, aki megpróbálta kiásni a robbanószert tartalmazó tartályokat. A férfit őrizetbe vették. A rendőrség szerint a nitrometán a szakadár szélsőséges párt tulajdonában volt. Október 10-én az ország történelmének legsúlyosabb merényletét követték el Ankarában: az Iszlám Állam szélsőséges iszlamista szervezet két öngyilkos merénylője felrobbantotta magát a főpályaudvar közelében, több mint száz ember meghalt, csaknem háromszázan megsebesültek.
Migrációkutató: a határok védelme a kontroll visszaszerzése
A határok védelmén a kontroll visszaszerzését kell érteni, és nem azt, hogy fegyveres erővel védjük a határokat és visszaszorítjuk a migránsokat – mondta a Migrációkutató Intézet főigazgatója az M1-en. Orbán Balázs szerint a határok védelme többlépcsős folyamat: először meg kell változnia a politikusok viszonyulásának a bevándorláshoz, majd ki kell alakítani egy jogi és egy fizikai tranzitrendszert, hogy kontrollálható legyen a migráció. Beszélt arról is, hogy „erőszakos jelenségekre” lehet számítani, ha a balkáni országok tényleg nem engedik be a gazdasági bevándorlókat, a célországok viszont nem változtatnak a viszonyulásukon. Ez esetben a migránsok továbbra is úgy fogják érezni, hogy nekik joguk van eljutni „Európa szívébe” – mondta.
Újabb gép kényszerült leszállni bombariadó miatt
Újabb gép hajtott végre kényszerleszállást bombariadó miatt, ezúttal az Egyesült Államokban. Floridában este a Spirit Airlines Minneapolisba induló gépének kellett visszafordulnia 15 perccel a felszállás után, mert az egyik utas azt állította, hogy pokolgép van a fedélzeten. A 92 utast és a legénységet leszállították, majd tűzszerészek átvizsgálták a gépet, de nem találtak semmit. Egyes internetes portálok szerint az utas nem is fenyegetőzött, hanem csupán pokolgépre utaló megjegyzést tett, amelyet feltehetően félreértettek. A párizsi és sínai-félszigeti merényletek óta szinte mindennaposak a bombafenyegetések miatti kényszerleszállások és forgalmi fennakadások a világban.
Szijjártó: az EU-nak mindent meg kellene tennie Schengenért
Az Európai Uniónak mindent meg kellene tennie a schengeni övezet életben tartásáért, ehelyett egyes országok kizárnák onnan a közép-európaiakat – közölte Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta: az illegális bevándorlók ellenőrizetlen, tömeges beáramlásának komoly biztonsági, egyúttal gazdasági kockázata van. Magyarország ezt a kezdetektől fogva hangsúlyozza, amiért a most „mini-Schengent” létrehozni akaró országok kormányaitól folyamatosan heves kritikákat kaptunk. Visszatetsző, hogy éppen ezek az országok akarnak egy belterjes kört létrehozni, holott egyedül Magyarország tartja be a schengeni szabályokat – tette hozzá.
Orbán: Háborúban állunk
A biztonságnak, a terrorveszély elhárításának elsőbbséget kell adni – jelentette ki Orbán Viktor. A miniszterelnök a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában azt mondta: azokkal az országokkal, amelyekből a migránsok többsége érkezik, háborúban állunk. Európának ezért a menekültpolitikáját újra kell gondolnia. A kormányfő hangsúlyozta: Magyarország egyelőre nem tartozik a terroristák célpontjai közé. Megismételte: a kvótarendszert meg kell hiúsítani, a bevándorlók között vannak terroristák, ha bevezetnénk a kvótákat, az növelné a terrorveszélyt.
(MTI-fotó: Máthé Zoltán)
Belgium nem emel
Belgiumban nem emelik tovább a terrorfenyegetettségre vonatkozó riasztási szintet. A nemzetbiztonsági tanács közlése szerint mindenesetre a rendőrök és a katonák a továbbiakban gyakrabban járőröznek majd. Belgiumban a múlt heti párizsi terrorcselekmények után a négyfokú skála harmadik szintjére emelték a terrorfenyegetettségi riasztást. A merényletek feltételezett kitervelője és egyes elkövetői is belga állampolgárok voltak, és az akciókat vélhetően részben Brüsszel Molenbeek városrészében szervezték meg.
Svédországban őrizetbe vettek egy terrortámadást tervező iraki férfit
A svéd rendőrség csütörtökön őrizetbe vett egy terrortámadást tervező iraki férfit, akit már két napja kerestek országszerte, nem sokkal a 129 halálos áldozatot követelő múlt pénteki párizsi merényleteket követően. Szerdán a svéd biztonsági szolgálat, a SAPO azt közölte, hogy konkrét értesülései vannak egy esetleges terrortámadásról. Később a rendőrség Mutar Mutanna Madzsidot nevezte meg az ügy gyanúsítottjaként, de részletekkel nem szolgált. A Six svéd hírügynökség azt jelentette egy névtelen forrásból származó értesülésre hivatkozva, egy Szíriában kiképzett iraki férfi szerdán utazott be Svédországba, hogy merényletet kövessen el.
Nem aggódik a szállodaszövetség
Nem tart terrorveszélytől a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége, a migránsmentes Budapestet szeretik az amerikai turisták – írta a Magyar Idők. A Magyarországra készülő amerikai turisták egyébként feltételeket szabnak a fővárosi szállodáknak, azt kérik, ha „elfajul a migránshelyzet”, kötbér nélkül mondhassák vissza a magyarországi szállásukat – értesült a lap. A statisztikák szerint a legnagyobb migránsválság idején, szeptemberben is nőtt az Egyesült Államokból a magyar fővárosba érkezők száma – mondta el az újságnak Niklai Ákos, a szövetség elnöke, aki túlzottnak mondta az amerikaiak óvatosságát, hiszen Magyarország biztonságos úti cél, amely időben terelte el a bevándorlási hullámot.
Néhány terrorista a menekültválságot kihasználva jöhetett
Néhány terrorista a menekültválságot kihasználva jutott be Franciaországba – jelentette ki a francia miniszterelnök. Manuel Valls csütörtök este egy tévéinterjúban azt mondta: a schengeni rendszert megkérdőjelezi, ha Európa nem teljesíti kötelezettségeit a határok védelmében. Közben a francia államfő hivatala este bejelentette: Francois Hollande parancsot adott az Iszlám Állam elleni szíriai és iraki légicsapások fokozására. A francia államfő hat nappal azután adta ki a parancsot, hogy a dzsihadista szervezet magára vállalta a múlt pénteki, több mint 130 halálos áldozatot követelő párizsi terrorcselekmények elkövetését.
Szakértő: az Iszlám Államot csak szárazföldön lehet legyőzni
Kun Miklós történész szerint az Iszlám Állam (IS) elleni háborút csak szárazföldön lehet megnyerni, az Egyesült Államok azonban nem akar egy ütőképes szárazföldi hadsereget felállítani a Közel-Keleten. Az Oroszország-szakértő, kremlinológus azt mondta: az al-Kaida és az Iszlám Állam ma a világ legveszélyesebb alakulata, és ha a nagyhatalmak nem fognak össze, működése még nagyobb migrációs hullámot indíthat el. Az Egyesült Államokban választások következnek, és a kampány alatt egyik párt sem támogatna egy, az afganisztánihoz hasonló gyalogsági háborút – jegyezte meg.
TEK-főigazgató: hozzá kell szokni a megerősített rendőri jelenléthez
Hajdu János szerint hozzá kell szokniuk az embereknek Magyarországon a megerősített rendőri jelenléthez, amely „hosszabb ideig” fennmaradhat. Hogy állandósul-e, az a belügyminiszter terrorfenyegetettségi fokozattal kapcsolatos döntésétől függ, a Terrorelhárítási Központ főigazgatója attól tart, hogy a megerősített rendőri szolgálatnak huzamos ideig fenn kell maradnia. A kérdésre, hogy a magyar muszlim közösségben lehet-e foganatja az Iszlám Állam terrorszervezet propagandájának, Hajdu János kijelentette: a magyar muszlim közösség „higgadt, nyugodt közösség”, nem látnak semmi olyat, ami radikalizálódáshoz vezetne, nem hallanak radikális hangokat jelenleg.
Egy amerikai igen a szír menekültek átvilágítását megszigorító törvénytervezetre
Megszavazta az amerikai képviselőház csütörtökön azt a törvénytervezetet, amelynek értelmében nagyobb alapossággal világítanák át az Egyesült Államokba tartó szíriai és iraki menekülteket, és felfüggesztenék a befogadásukat. A republikánus többségű szövetségi törvényhozás alsóházában 289-137 arányban fogadták el a jogszabályt, ami azt jelenti, hogy csaknem félszáz demokrata képviselő is a kormányzat ellen szavazott. Barack Obama elnök, aki a folyó költségvetési évben 10 ezer szíriai menekültet szándékozik betelepíteni az Egyesült Államokba, előzetesen vétót helyezett kilátásba a törvénytervezettel szemben.
Újabb őrizetbe vételek Brüsszelben
Házkutatásokat tartott a rendőrség Brüsszelben és környékén csütörtökön a párizsi merényletekkel kapcsolatban, összesen kilenc embert vettek őrizetbe – közölte a belga ügyészség. A kilencből hét őrizetbe vett személy közvetlenül összefüggésbe hozható az egyik párizsi öngyilkos merénylő, a francia állampolgárságú Bilal Hadfi terrorcselekményével – közölte az ügyészség. A másik két őrizetbe vettet szintén azzal gyanúsítják, hogy köze volt a támadássorozathoz. A közlések alapján legalább hét razzia zajlott le csütörtökön Brüsszelben és környékén. Hat házkutatást Bilal Hadfi egyik korábbi ügyével kapcsolatban hajtottak végre a hatóságok.
Bombariadó Milánóban is
Bombariadó miatt Milánóban is lezárták, majd újra megnyitották az M3-as metróvonalnak a városközpontban, a dómnál levő megállóját. Rómában összesen három – hamisnak bizonyult – bombariadó követte egymást három különböző metróvonalon, és a fiumicinói nemzetközi repülőtéren is volt egy, amelyet szintén gazdátlan csomag miatt rendeltek el.
Bakondi: nincs konkrét információ Magyarországon készülő terrorcselekményről
Nincs konkrét információ Magyarországon készülő terrorcselekményről, de a fokozott biztonsági intézkedések érvényben maradnak, amíg a migrációs helyzet nem változik és Európában föl nem számolják a terrorista gócpontokat – jelentette ki a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója. Szinte valamennyi uniós országban a magyarországihoz hasonló megelőző intézkedéseket hoztak – mondta a nyugalmazott tábornok újságíróknak egy nem sajtónyilvános fórum előtt.
Moszkva ismét hadászati bombázókat vetett be Szíriában
Moszkva ismét bevetett hadászati bombázókat Szíriában az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet tagjai ellen. Tu-22M3 típusú bombázógépek raja csütörtökön – a harmadik egymást követő napon – hat célpontot támadott Rakka és Deir ez-Zór tartományban. A légicsapásokat moszkvai idő szerint délután 4 óra 40 perckor indították és 5 óra 30 percig tartottak. Szeptember vége óta Oroszország Bassár al-Aszad szíriai elnök kérésére légicsapásokat hajt végre Szíriában, és támogatja a dzsihadisták ellen harcoló kormánycsapatokat.
Négy külföldi őrizetben Szlovákiában
Szlovákiában őrizetbe vettek négy külföldit a múlt pénteki párizsi merényletekkel összefüggésben. Kettőnek közülük nem ismerik a személyazonosságát. Robert Kalinák belügyminiszter szerint Franciaországból érkeztek Szlovákiába, és akkor fogták el őket, amikor elhagyni készültek az országot, de kiderült, hogy hamis bolgár útlevelük van. A pozsonyi Pravda értesülései szerint nagyobb mennyiségű készpénzt is találtak náluk.
Telefonon egyeztetett a francia és orosz vezérkari főnök
Az ukrajnai válság kezdete óta először beszélt egymással telefonon csütörtök délután az orosz és francia vezérkar főnöke. Orosz hírügynökségi jelentések szerint mindenekelőtt arról tárgyaltak, hogy a két ország hadihajói miként működnek majd együtt a Földközi-tenger keleti medencéjében, ahol jelenleg a Moszkva cirkáló és más orosz hadihajók állomásoznak, s már a térségbe tart a Charles de Gaulle francia repülőgép-hordozó vezette hajóraj. Francois Hollande francia és Vlagyimir Putyin orosz elnök a múlt pénteki párizsi vérengzés nyomán döntött a két ország hadseregének, illetve titkosszolgálatának szorosabb együttműködéséről Szíria ügyében. Az orosz elnök ezután arra utasította a hadsereget, hogy a franciákat szövetségesekként kezeljék. A francia kormány a múlt pénteki párizsi vérengzés hatására, míg Moszkva egy orosz utasszállító repülőgép ellen október végén elkövetett merénylet miatt döntött a terroristák elleni fellépés fokozásáról.
Letartóztatták a két brit férfit
Letartóztatták azokat a brit férfiakat, akiket a múlt szombaton igazoltattak a magyar rendőrök egy Bukarestbe tartó vonaton. Egyikük egy jogosítványt mutatott fel, míg társa csupán egy Koránt adott át a járőröknek. Kiderült, hogy elfogatóparancs van érvényben mindkettejük ellen, mivel korábban büntetve voltak terrorizmus finanszírozása miatt, és engedély nélkül el sem hagyhatták volna el az Egyesült Királyság területét. A 40 és 44 éves brit férfit a magyar hatóságok a tervek szerint 10 napon belül kiadják Nagy-Britanniának.
Rendőrök kísérik a Lőkösháza Határrendészeti Kirendeltségen őrizetbe vett, korábban terrorcselekmény finanszírozása miatt Nagy-Britanniában büntetett két brit állampolgár egyikét a Fővárosi Törvényszék épületébe 2015. november 19-én. A férfi bűnügyi együttműködési megállapodás alapján történő átadásáról dönt a bíróság. MTI Fotó: Marjai János
Ausztria nem szűri nemzetiség alapján a menekülteket
Ausztria nem szűri nemzetiség alapján a menekülteket, az országba való beengedés ugyanúgy működik, mint az elmúlt hetekben – közölte a stájerországi rendőrség. Csütörtökön Szerbia és Macedónia is bejelentette, a továbbiakban csak a Szíriából, Irakból és Afganisztánból érkezőket engedi át az EU irányába, valamint Szlovénia is közölte, hogy korlátozza a beáramló migránsáradatot, és visszafordítja a gazdasági menekülteket a horvát határról.
Meghalt Abaaoud, a párizsi merényletek feltételezett fő szervezője
Azonosították Abdelhamid Abaaoud-t, a múlt heti 129 áldozatot követelő párizsi merényletek feltételezett fő szervezőjét a Saint-Denisben megölt terroristák között – közölte a párizsi ügyészség csütörtökön. A közlemény szerint „az épületben talált egyik, darabokra esett holttestről van szó”. A belga állampolgárságú dzsihadistát DNS-minták alapján azonosították, szerepelt ugyanis az európai titkosszolgálatok nyilvántartásában. A Párizs északi elővárosában szerda hajnalban végrehajtott hétórás rajtaütés során nyolc embert vettek őrizetbe a rendőrök, és legkevesebb ketten haltak meg az akcióban, egyikük egy nő, aki felrobbantotta magát. Ő Abaaoud francia állampolgárságú unokatestvére volt.
Németország és Ausztria továbbra is ragaszkodik a terhek megosztásához
Németország és Ausztria továbbra is ragaszkodik az európai migrációs válság terheinek megosztásához és az Európai Unióba érkező menekültek tagállamok közötti elosztását szolgáló tartós rendszer kialakításához – szögezte le Angela Merkel német és Wertner Faymann osztrák kancellár csütörtökön Berlinben. Angela Merkel az osztrák kormányfővel folytatott tárgyalása előtt tett sajtónyilatkozatában kiemelte, hogy a német és az osztrák hatóságok együttműködése révén sokkal rendezettebben halad a menedékkérők beléptetése Ausztriából Németországba, mint néhány hete. De persze nem a német-osztrák határ, hanem az uniós külső határ biztosítása jelenti a megoldást, ha a menekültek számának „csökkentéséről, rendről, irányításról és legalizálásról beszélünk”.
Orbán Viktor: Komolyan kell venni, hogy háborús területről érkeznek a migránsok
A terrortámadások arra hívják fel a figyelmet, komolyan kell venni, hogy az EU-ba olyan háborús területről érkeznek emberek, amelyekkel az unió egyes országai – különböző mértékben – hadban állnak – mondta a miniszterelnök, miután a Parlamentben találkozott Jens Stoltenberggel, a NATO főtitkárával. A csütörtöki találkozó után tartott doorstep sajtótájékoztatón Orbán Viktor arra figyelmeztetett, az érintett területekről diverzánscsoportokat küldhetnek Európába, és ennek a folyománya a terror. Szerinte a párizsi terrortámadások után már nem terrorfenyegetésről, hanem valóságos terrortámadásokról kell beszélni, és Magyarország komolyan veszi a terrorháborút. Orbán Viktor szerint a délről érkező migránshullámot még szigorúbban kell ellenőrizni.
Egy embert őrizetbe vettek Brüsszelben
Hét házkutatást tartott a rendőrség Brüsszelben és környékén csütörtökön a párizsi merényletekkel kapcsolatban, egy embert őrizetbe vettek – közölte a belga ügyészség.
A párizsi terrrortámadások áldozataira emlékeznek Brüsszel Molenbeek negyedében, rendőrök járőröznek terrorveszély miatt a milánói dóm előtt.
Hat házkutatást az egyik párizsi öngyilkos merénylő, Bilal Hadfi egy korábbi ügyével kapcsolatban hajtottak végre a hatóságok. Házkutatást tartottak a brüsszeli Molenbeek városrészben is, ahol a párizsi merénylők közül többen is laktak. A nyomozás remélhetőleg hasznos információkkal szolgálhat a párizsi merényletekkel kapcsolatban is – közölte Eric Van der Sypt ügyész.
Egy további, közvetlenül a párizsi terrorakcióval kapcsolatos művelet során Laeken városrészben őrizetbe vettek és kihallgattak egy embert.
A francia kormányfő szerint fennáll a vegyi fegyver bevetésének veszélye
Fennáll a veszélye annak, hogy terroristák vegyi és bakteriológiai fegyvert vetnek be – jelentette ki csütörtökön Manuel Valls francia miniszterelnök a nemzetgyűlésben elmondott beszédében. „Semmi nem zárható ki, és a szükséges óvatossággal mondom, de tudjuk, gondolunk rá, fennáll annak a vegyi és bakteriológiai fegyverek veszélye” – fogalmazott a kormányfő a rendkívüli állapot három hónapos meghosszabbításáról szóló törvénytervezet vitában.
„Ez egy olyan háború, amelynek állandóan változik a frontvonala, és a mindennapjaink közepén zajlik. De ez az új háború is megtervezett egy bűnözőkből álló hadsereg által. Az elkövetési módszerek újak benne: ahogy lecsapnak és ölnek folyamatosan. A megrendelők halálos fantáziája korlátlan: fegyverek, lefejezés, élő bombák, kések vagy mindez együtt, ezúttal különösen jól megszervezett emberek vagy kommandók által” – tette hozzá.
Belgium börtönbe zárná és megfigyelné a visszatérő dzsihádistákat
Börtönbe zárná, elektronikusan nyomon követné és megfigyelné az országba visszatérő dzsihádistákat Belgium – jelentette be Charles Michel belga miniszterelnök.
A kormányfő a javaslat ismertetése mellett hangsúlyozta, hogy határozottan, de a jogállamiság elveit tiszteletben tartva kell fellépni a terrorizmus ellen. A vallon liberális politikus hangsúlyozta a gyűlöletbeszéd elleni fellépés, a biztonsági szolgálatok megerősítése és a nemzetközi fellépés fontosságát.
Charles Michel bejelentette: a kormány 400 millió eurót javasol elkülöníteni a terrorizmus elleni harcra, ezért a jövő héten a költségvetés módosítását is előterjeszti.
Bakondi: szakmai szintű szervezet lesz az új terrorelhárítási testület
Nem politikai, hanem szakmai szintű szervezet lesz a terrorelhárítási koordinációs bizottság, amelynek felállításáról szerdán számolt be Kovács Zoltán kormányszóvivő – emelte ki a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója az M1 aktuális csatorna reggeli műsorában.
Bakondi György elmondta, hogy az új szervezetben azok a hatósági szereplők vesznek részt, akik a szakmai előkészítésért felelnek. A főtanácsadó kifejtette: a múlt hétvégi párizsi merényleteknek az egész Európai Unióra, politikájára, biztonságpolitikájára is komoly hatásuk van.
Az egyes országokban, így Magyarországon is megerősítették a közterületek ellenőrzését, biztosítását, továbbra is nagy hangsúlyt fektetnek a határok őrizetére, emellett fokozták az elhárító tevékenység aktivitását, annak nemzetközi együttműködését – sorolta Bakondi György.
Fontos kérdésnek nevezte, hogy a szolgálatok információi eljutnak-e a politikai szintig, hogy az „eddigi korlátlan befogadás” politikáját felül tudják bírálni.
Ötezernél is több lövés a tegnapi akcióban
Még mindig nem tudni pontosan, hogy hány terrorista halt meg a tegnap reggeli és délelőtti párizsi rendőrségi akcióban. Egy olyan lakásba próbáltak betörni a kommandósok, amelyikben terroristák bújkáltak. Legkevesebb két szélsőséges meghalt, de lehet egy harmadik áldozat is a romok között. Több embert őrizetbe vettek. Ötezer lövést adtak le a rendőrök a rajtaütés során.
Egy muszlimellenes és egy antiszemita támadás is történt Marseille-ban
Egy muszlimellenes és egy antiszemita támadás is történt szerdán Marseille-ban, a francia belügyminiszter elítélte a két bűncselekményt, de nem hozta őket összefüggésbe a múlt héten elkövetett párizsi terrortámadással.
Egy lefátyolozott nőt, aki a metróból lépett ki, megütött és vágókéssel megvágott egy ismeretlen támadó, miközben megjegyzéseket tett a nő vallásos öltözetére – számolt be róla közleményében a belügyminisztérium.
A délnyugat-franciaországi város másik helyszínén a közlemény szerint egy zsidó iskola tanárát támadta meg az este három férfi, a kezén és a lábán késsel megsebesítették, s közben antiszemita sértéseket zúdítottak rá és az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezetet éltették. Támadásuknak egy járőrautó érkezése vetett véget.
A zsidó tanár támadóinak egyike a beszámolók szerint felmutatta Mohamed Merah algériai születésű szélsőséges arcképét is. Merah 12 embert ölt meg 2012-ben egy dél-franciaországi támadássorozatban.
A muszlim nőt a mentők sürgősségi ellátásban részesítették, a zsidó férfit pedig kórházba kellett szállítani, de sebei nem életveszélyesek. A támadók mindkét helyszínről elmenekültek.
Bernard Cazeneuve francia belügyminiszter elítélte a két gyűlöletbűncselekményt, s azt mondta, mindent elkövetnek a tettesek kézre kerítése érdekében.
Franciaországban magas szintű készültség van érvényben a Párizsban múlt pénteken elkövetett, több mint 130 ember halálát okozó merényletsorozat miatt, amelyért az Iszlám Állam dzsihadista szervezet vállalta a felelősséget.