Hölgyeim, ki ne szeretne magának formás és feszes alakot? Nyilván, mindenki arra vágyik, hogy jól nézzen ki, még akkor is, ha mást mond. Ennek érdekében természetesen sokan tesznek is, például fogyókúráznak, diétáznak, sportolnak és még lehetne sorolni drasztikusabb módszereket is. A legjobb, ha a diéta, sportolás és tudatos étrend kialakítása mellett maradunk. Higgyük el, hogy hatásos lehet, főleg akkor, ha nem dőlünk be a diétákkal kapcsolatos tévhiteknek.

diéta

Először is szeretnénk megjegyezni, hogy mi külön fogalomként kezeljük a fogyókúrát és a diétát. A legjobb pedig, hogy ha ti is ezt teszitek, hiszen bármennyi is összemosódott a két szó, a jelentésük nagyban különbözik. A fogyókúra esetében leginkább koplalsz és sokszor valamilyen tápanyagból csak jóval kevesebbet viszel be a szervezetbe a kelleténél. A diéta esetében viszont odafigyelsz az étrendre és beviszel minden szükséges tápanyagot, egy kiegyensúlyozott táplálkozásra törekszel, amelynek következtében az anyagcseréd is felgyorsulhat. Nos, lássuk, akkor, hogy melyek a diétával kapcsolatos leggyakoribb tévhitek.

Szénhidrátok. Ha már elkezdtél diétázni, akkor biztosan nem telik el úgy nap, hogy ne jussanak eszedbe a szénhidrátok. A szomorú hírünk az, hogy lehet, tévúton jársz, ugyanis nem kell minden szénhidrátot kerülnöd. Az alacsony glikémiás indexű szénhidrátok ugyanis egyáltalán nem hizlalnak, így eleve rosszul teszed, ha olyan élelmiszereket keresel, amelyek nem tartalmaznak szénhidrátot. A magas rosttartalmú és alacsony glikémiás indexű összetett szénhidrátok tehát semmilyen káros hatással nincsenek a diétádra, sőt. Lényegében a szervezeted egyik legfontosabb üzemanyagként szolgál. A diétádba tehát mindenképpen építsd be a teljes kiőrlésű gabonaféléket.

Soha ne lakj jól. Uh, milyen gáz, nem? Sajnos, mi már próbáltuk ezt a „taktikát”, de nem igazán jött be. A legrosszabb az egészben az, hogy, ha soha nem laksz jól, akkor mindig éhes vagy. 1-2 órára képes vagy csillapítani az éhségérzetet, de aztán megint visszatér. Változtass annyit ezen a stratégián, hogy amikor zöldséget, fehér húst vagy halat eszel, akkor lakj jól bátran, ha úgy tetszik zabáld degeszre magad. Ezekben ugyanis olyan létfontosságú tápanyagok vannak, amelyekből jobb, ha nem szenved hiányt a szervezeted, ráadásul neked is sokkal könnyebb, ha nem kell folyton éhségérzettel küszködnöd.

A tojás növeli a koleszterint. A koleszterin viszont nem csak a diétázók körében egy mumus, hanem például a szívbeteg emberek életében is. Ugyanakkor az, hogy a tojás növeli a koleszterinszinted csak egy tévhit. A legújabb kutatások alapján ugyanis az étrendi koleszterint csak nagyon csekély hatással van a vérzsírok szintjére. Ez a tévhit leginkább azért terjedt el, mert, aki ilyen ételekben gazdagon táplálkozik, az általában sok mást is megtesz, amelynek következtében megnőhet a koleszterin. Napi egy-két tojástól semmi bajod nem lehet, ha egészséges vagy, sőt nagyon sok tápanyagot tartalmaz, aminek a szervezeted különösen örülni fog.

kenyer

Puffaszt a kenyér. A kenyér egy meglehetősen közkedvelt áldozata a diétázóknak. Nem csak hizlal, hanem puffaszt is és még ki tudja mi minden. Nos, ha imádod a kenyeret, akkor van egy remek hírünk. Az emberek többségét leginkább a kenyérben lévő adalékanyagok puffasztják fel. Maga a kenyér, amennyiben teljes kiőrlésű, valamint rostban és vitaminokban gazdag, akkor nagyon jó táplálékforrás és nem is puffasztó vagy hizlaló. Akár ki is próbálhatod magad a konyhában, készíts néhány összetevőből házi kenyeret, attól valószínűleg nem fogsz felpuffadni.

 

forrás: Delina