Még csütörtökön lemondhat Boris Johnson a Konzervatív Párt vezetéséről, a kormányfői posztot őszig betölti.

Boris Johnson le fog mondani a Konzervatív Párt vezetéséről – értesült a brit sajtó egybehangzóan.

A kormányfői hivatal azt közölte, hogy még csütörtökön beszédet fog mondani.

Az értesülések szerint őszig maradna miniszterelnök, addig, amíg az új pártvezetőt az októberi konferencia idejére beiktatják.

Az elmúlt két napban a kormány 57 tagja mondott le, köztük több miniszter.

Úgy tűnt, a botrányoktól tépázott renoméjú Boris Johnson a partygate-et még megússza, de ahogyan lemondott miniszterei minősítették nyilvános leveleikben, a mostani eset valószínűleg végleg pontot tesz karrierjére Nagy-Britannia vezetőjeként.

Így mondhat le

A The Guardian még az értesülések előtti cikke összefoglalja, milyen forgatókönyvek valósulhatnak meg, ezekben az a közös, hogy a szigetország jövője valószínűleg Johnson nélkül folytatódik.

Az egyik lehetőség az, hogy a nyomás hatására Boris Johnson lemond, de vállalja a miniszterelnöki feladatok ellátását mindaddig, míg meg nem találják utódját. Theresa May-jel ugyanez történt 2019-ben, ha megismétlődik a történelem, akkor Johnson marad miniszterelnök, megpróbál egy átmeneti kormányt összeállítani és folytatja kötelességeinek végrehajtását.

Ha azonnali hatállyal mond le, akkor ügyvezető miniszterelnök megválasztására lesz szükség, mivel az alkotmány értelmében a poszton valakinek mindenképpen kell ülnie.

Dominic Raab igazságügyminiszter egyben miniszterelnökhelyettes is: az ő kinevezése lenne a kézenfekvő megoldás, de az is lehetséges, hogy egy semlegesebb személy mellett döntenek.

Technikailag a kövektezőket kell tennie

A leköszönni szándékozó miniszterelnököt autó viszi a Buckingham palotába, ahol átadja lemondólevelét a királynőnek. Ő aztán a kormánypárt javaslata alapján kinevez egy új miniszterelnököt. A folyamat általában a választások utánról ismert, de az utóbbi években többször volt arra is alkalom, hogy két választás közt mondott le a miniszterelnök. Ez történt Tony Blair, David Cameron és Theresa May esetében, mindannyian posztjukon maradtak, amíg nem találták meg utódjukat.

De még választás is jöhet

A miniszterelnök a törvény értelmében

bármikor kiírhat választásokat,

és Johnson már utalt is arra, hogy ha párttársai kitartanak amellett, hogy kiszorítsák a hatalomból, élni fog ezzel az eszközzel. A kormány vagy saját pártja tagjainak többségi támogatása nélkül ilyesmit tenni nagyon szokatlan lenne, a királynő pedig meg is tagadhatja a választás kiírását abban az esetben, ha a parlamentet működőképesnek ítélik meg, a választás rossz hatást gyakorolna a gazdaságra vagy megfelelő alternatív miniszterelnök állna készenlétben. A Buckingham palota már egyeztet arról, mit tegyen a királynő, ha mégis választás kiírásához folyamodna Boris Johnson.

Az új miniszterelnököt a toryk választhatják ki: 2019-ben, amikor Johnson lépett May helyébe, hat hét alatt lezajlott a folyamat, amelynek záró aktusában a két legerősebb jelölt közül választanak a párt tagjai.

A botránykirály hattyúdala

Johnson miniszterelnökségét igazán nem lehet eseménytelennek nevezni, az események egy részéről pedig ő maga gondoskodott.

Munkássága botrányokkal volt kikövezve – lássuk, melyek voltak a legjelentősebbek

a CNN cikke szerint!

  • Johnsont rendszeresen vádolták a szabályok semmibe vételével: erre utalt az, amikor a brexit miatti válság közepette öt hétre feloszlatta a parlamentet a királynővel, aki – mivel a politikai állásfoglalásból ki kell maradnia – megtette ezt. De Priti Patel belügyminisztert is megvédte, miután kiderült, hogy nem megfelelően bánt köztisztviselőivel és zaklatásnak megfelelő magatartást tanúsított.
  • Pártja egy támogatójával újíttatta fel szolgálati lakását 200 ezer font értékben, amit nem vallott be, holott a politikai célú adományozásokat szigorúan kontrollálják az országban.
  • Owen Paterson volt kabinetminiszter szabálytalan lobbitevékenység miatti felfüggesztésének megszakítására is rá akarta kényszeríteni párttársait.
  • A partygate-botrány kapcsán állította, ő nem vett részt a Downing Streeten a lezárások idején lezajlott bulikon, csak percekig, és nem tudott arról, hogy ezeket folytatták. Még Fülöp herceg temetésének estéjén is tartottak iszogatás bulit – azon a napon, amikor a távolságtartás szabályainak megfelelően a királynő is egyedül ülte végig férjének temetését, akivel 74 évet élt le házasságban.
  • Az e heti miniszteri lemondások tömkelegét az indította el, hogy a zaklatásos ügyekben érintett Chris Pinchert kormányába választotta. Rishi Sunak kancelláriavezető és Sajid Javid egészségügyi miniszter mondott le elsőként, őket tucatnyian követték.

Ex-KGBS-sel is találkozott kettesben

Alekszandr Lebegyevvel többször is találkozott négyszemközt Johnson: az orosz oligarcha fiát a Lordok Házába nevezte ki Boris Jonhson. Mindez annak ellenére történt, hogy a miniszterelnököt figyelmeztették: a lépés biztonsági kockázatot jelent. A találkozások idejében londoni polgármester, illetve később külügyminiszteri kinevezésének ideje alatt zajlottak. Lebegyev tagadja, hogy biztonsági kockázatot jelentene Nagy-Britannia számára.

Nyitókép: MTI/EPA/Brit parlament/Jessica Taylor

infostart

Hirmagazin.eu

ElőzőMedvegyev: Az egész emberiség kipusztulhat, ha megbüntetik Oroszországot
Következő„Medvék költöztek Magyarországra” – Medvét láttak a Börzsönyben is..
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza