péntek, november 22, 2024
Home Tudástár Csillagászat, űrkutatás Tudtad, hogy kiterjedt krátermező van a szomszédunkban?

Tudtad, hogy kiterjedt krátermező van a szomszédunkban?

47

Hová induljunk, ha a saját szemünkkel szeretnénk meteoritkrátert látni? Laikusokban, a tudomány iránt érdeklődő átlagemberekben, de még a rokon kutatási területek művelőiben is gyakorta megfogalmazódik ez a kérdés.

Lázba hozta a tudósokat a Magyarmecske közelében eltemetődött objektum

A feltett kérdésre azzal kell kezdenünk a feleletet, hogy Magyarországon hiába is keresnénk. Voltak ugyan hazai jelöltek, sőt, két esetben nagyon komolyan éltek a kutatók a gyanúperrel, és erre irányuló érdemi tudományos vizsgálatok is zajlottak. Végül azonban a Veszprém megyei Magyarpolány krátergyanús objektuma sem a korábban feltételezett vulkáni szerkezettel, sem pedig impakt jelenséggel, azaz meteorit becsapódással nem volt megmagyarázható.

A Veszprém-megyei Magyarpolány is rendelkezik egy krátergyanús objektummal. FORRÁS: MTI

Felszínalaktani jegyei elviekben nem zárják ugyan ki a becsapódással történt keletkezést, ugyanakkor a földtudományi módszerekkel végzett kutatások ezt végül megcáfolták.

A BARANYA MEGYEI MAGYARMECSKE ESETÉBEN A GEOFIZIKAI VIZSGÁLATOK MÉG REMÉNYT KELTETTEK,

sőt, ez az egyetlen potenciális jelölt, melyet a nemzetközi források (a bizonyított besorolás előszobáját jelentő) „valószínű” meteoritkráter-kategóriába soroltak.

A Baranya-megyei Magyarmecske közelében hat kilométeres mélységben rejtélyes eltemetődött objektumra bukkantak, de nem sikerült bebizonyítani a becsapódásos eredetét. FORRÁS: MAGYAR NEMZETI LEVÉLTÁR

A hat kilométer mélyen eltemetett objektum meteoritikus eredetére azonban nem találtak geológiai bizonyítékokat. Ha már idehaza nem lelhetünk meteoritkráterre, akkor merre induljunk? Nem kell túl messzire mennünk, és meg se álljunk Lengyelországig! Poznań, a Warta folyó partján elhelyezkedő félmilliós település külvárosában található ugyanis

Megszakítás