Egyre több bizonyíték támasztja alá azt a vélekedést, hogy a Homo sapiens és a neandervölgyiek együttélését nem a béke és a kölcsönös elfogadás jellemezte.
A két emberfaj szabályos háborúban állt egymással, amit a villámszerű rajtaütések, a csontokat, koponyákat szétzúzó vad közelharcok jellemeztek – írja egy most megjelent cikkben Nicholas R. Longrich, az egyesült-királyságbeli Bath-i Egyetem evolúcióbiológusa.
Bár kezdetben a neandervölgyieknek állt a zászló, elődeink találékonysága, alkalmazkodó készsége végül győzelemre vezette a Homo sapienst.
Nagyjából 600 000 évvel ezelőtt az emberiség két részre vált.
Az egyik csoport Afrikában maradt, belőlük alakult ki a ma élő modern ember, másik részük továbbállt, és Ázsiában, Európában telepedett le. Utóbbiak közül került ki a neandervölgyi ember. A közhiedelemmel ellentétben ők nem az őseink voltak, sokkal inkább unokatestvéreinknek nevezhetjük őket.
A neandervölgyiek a mai napig élénken foglalkoztatják a tudósokat és laikusokat egyaránt – felmerül a kérdés mivé válhattak volna és hogyan alakították volna az emberiség sorsát, ha nem tűnnek el az élet színpadáról. Sokszor egy idilli kép él a fejünkben róluk, és békés fajnak véljük őket, akik harmóniában éltek a természettel és rokonaikkal, vagyis velünk. Longrich szerint ez az elképzelés igen távol áll a valóságtól.
A BIOLÓGUSOK ÉS PALEONTOLÓGUSOK KÖZELMÚLTBÉLI EREDMÉNYEI RÁVILÁGÍTOTTAK A NEANDERVÖLGYIEK VALÓDI TERMÉSZETÉRE; KÉPZETT HARCOSOK, VESZEDELMES VADÁSZOK VOLTAK, MÉLTÓ ELLENFELEI ŐSEINKNEK.
Folytonos hódításra ítélve
A szárazföldi ragadozókat – különösen azokat, amik csoportokban vadásznak – a territoriális viselkedés jellemzi. Akárcsak az oroszlánok és a farkasok, a Homo sapiens képviselői és a neandervölgyiek is összedolgozással ejtették el a veszélyesebb prédákat. Csúcsragadozókról beszélünk, amiknek alig akad természetes ellensége. Ha külső tényező nem képes szabályozni a populációkat, fellép a túlnépesedés problémája, az adott faj kinövi vadászterületét, újak után kell néznie. Ez konfliktusokat gerjeszt a különböző csoportok között.
Territoriális konfliktusok nem csak az emberekre jellemzőek, hanem ma élő legközelebbi rokonainkra, a csimpánzokra is. Számos megfigyelés bizonyítja, hogy a hím csimpánzok célzottan támadják és ölik a rivális csoportok hímjeit, e viselkedés pedig kísértetiesen emlékeztet az emberi hadviselésre.
A háborúskodásra való hajlam – vagy szakmai nyelven együttműködésen alapuló agresszió (cooperative aggression) – tehát nem a modern kor terméke, már 7 millió évvel ezelőtt megjelent az ember és a csimpánzok közös ősénél. Ha az elmélet helyes, akkor a neandervölgyiek sem különböztek annyira tőlünk, véli Longrich.
Minden szempontból emlékeztettek ránk
Ha alaposabban megnézzük az emberi történelmet, tele van háborúkkal – írásos és más archeológiai bizonyítékok alapján nem csak a modern korban, hanem a régmúltban, több ezer évvel ezelőtt is egymás torkának estünk különböző okok miatt.
A neandervölgyiek rengeteg mindenben emlékeztettek ránk; nem csak a koponyájuk és csontvázuk szerkezete volt hasonló, DNS-ük is 99,7 százalékban megegyezett a miénkkel. Tudták, hogyan kell tüzet gyújtani, kagylóhéjakból és fogakból ékszereket készítettek, ábrákat rajzoltak.
MAGUNKBÓL KIINDULVA NAGYON VALÓSZÍNŰ, HOGY NEM CSUPÁN A KREATIVITÁS ÖSZTÖNE VOLT MEG A NEANDERVÖLGYIEKBEN, A DESTRUKTIVITÁS IS OTT SZUNNYADT BENNÜK
Annie Claus is Coming to Town, amerikai családi film, 100 perc, 2011
Annie, a Télapó lánya életében először hagyhatja el az Északi-Sarkot. Miközben apja a...
Christmas Vacation, amerikai vígjáték, 97 perc, 1989
Az Amerikai vakáció és az Európai vakáció című filmekből jól ismert Griswold család újabb, karácsonyi kalandjaival ismerkedhetünk meg....
The Santa Clause, amerikai vígjáték, 97 perc, 1994
Nagyon úgy néz ki, hogy az igazi Télapó megöregedett, s miután leesett egy háztetőről, teljesen alkalmatlanná vált...
Die Hard, amerikai akciófilm, 131 perc, 1988
John McClane (Bruce Willis) nyomozó New Yorkból Los Angelesbe tart, hogy rendbe hozza házasságát. Még csak nem is...
Az ukránoknak átadott amerikai ATACMS rakéták már csaknem egy évtizede is elavult technológiának számítottak - írja a forráslap.
Az Egyesült Államok gyakorlatilag a saját hadseregét...