Ahogy egyre öregszünk, szervezetünk kevésbé tudja felhasználni a B12-vitamint, ha egyáltalán hozzájut, így ezért nagyon fontos, hogy életkorunknak megfelelő mennyiségű B12-vitamint fogyasszunk.

Azt is figyelembe kell venni, hogy ha valaki 2-es típusú cukorbetegségben szenved és gyógyszeres kezelésben részesül, akárcsak a gyomorégésben szenvedők, akik szintén tablettákat szednek, hogy ezek hatására a B12-vitamint nem egyszerű pótolni, ami sok esetben krónikus fáradtsággal, látásproblémákkal párosul.

Most nézzük azt a 9 tünetet, ami a B12-vitamin hiányára utal!

1. Alig tudunk ébren maradni délután, úgy is, hogy teljesen, 8 órában átaludtunk az éjszakát. A fáradtság az első jele a B12-vitaminnak, ami hozzájárul a vörös vérsejtek termeléséhez, amelyek az oxigént szállítják a szervekhez.

2. Ha a szervezetünk nem jut elég oxigénhez, akkor az izmaink elgyengülnek, és azt vesszük észre, hogy egy pohár víz felemelése is rendkívül megerőltető lehet.

3. Különös dolgokat tapasztalunk a testünkben, sokszor fordul elő, hogy bizsergést érzünk, olyat, mintha ezer tűvel szurkálnának. Ez pedig azért van, mert az idegsejtek sem jutnak elég oxigénhez, így nem tudják megfelelően ellátni feladatukat.

4. Hirtelen megfeledkezünk alapvető dolgokról, vagy összekeverünk ezt-azt, például betesszük a hűtőbe a kulcsainkat, vagy ehhez hasonló, “butaságokat” követünk el. Ez nem azt jelenti, hogy felütötte a fejét a demencia, csupán B12-vitamin hiány alakult ki, amit véranalízissel könnyen meg lehet állapítani.

5. Szédülünk, ha megmászunk egy kisebb lépcsőt, vagy bármilyen nagyobb volumenű testmozgást végzünk. Ez is annak a jele, hogy kevés B12-vitamin van a szervezetünkben.

6. Ha bőrünk sápadttá válik, akkor ennek az egyik oka a B12-vitamin hiánya lehet, amit az okoz, hogy a vörös vérsejtek sérülékenyebb lesznek, és ha eltörnek, bilirubin bomlásterméket bocsájtanak ki, ami a sápadtságot eredményezi.

7. Ha megvizsgáljuk a nyelvünket, és az vöröses színű, sőt, ha a végénél gyakran égető érzést tapasztalunk, és az ízlelésünk is romlik, akkor a tüneteket a kevés B12-vitamin okozza.

8. Az érzelmi kitöréseket, labilitást is okozhatja B12-vitamin hiánya. Amennyiben gyakran elkezdünk sírni, sokszor ok nélkül, máskor meg idegessé, ingerlékenyé válunk érdemes pótolni ezt a fontos vitamint.

9. Szemrendellenességek, látászavarok is kialakulhatnak, ha hosszú ideig B12-vitamin hiány áll fenn. Érzékenyek leszünk a fényre, dupla látás jelentkezhet, súlyos esetben akár vakulás is előfordulhat. Ha állandóan egy árnyékos foltot látunk, akkor forduljunk azonnal szemorvoshoz.

forrás: filantropikum.com / tudásfája / Hirmagazin.eu