A Budapesti Rendőr-főkapitányság unokázós nyomozócsoportjával együttműködve a fővárosi nyomozók a pénz átadásakor értek tetten egy nőt, majd elfogták társát is, aki a gyanú szerint őt beszervezte.
Egy pestszentlőrinci idős asszony és egy férfi is feljelentést tett a rendőrségen, mert mindkettőjüket felhívta egy ismeretlen, aki magát az unokájuknak adta ki, majd közölte, hogy elrabolták őt és ahhoz, hogy szabadon engedjék, pénzre van szüksége. A telefonáló az idős nőt 2020. április 5-én este hívta, és 550 ezer forintot kért; a férfinak egy nappal később, április 6-án este telefonált, neki már azt mondta, hogy húszmillió forintra van szüksége a szabaduláshoz.
Az ismeretlen hívó azt is mondta, hogy a pénzért egy nőismerőse fog elmenni. Végül az idős asszony félmillió forintot, a férfi pedig 8 millió forintot adott át a futárnak.
A bevezetett nyomozati cselekmények eredményeként a fővárosi nyomozók azonosították a 39 éves budapesti H. Margitot, aki a gyanú szerint a pénzt átvette; ellene elfogatóparancsot bocsátottak ki.
Az unokázós bűncselekmények felderítésére alakult nyomozócsoport a Bűnügyi Bevetési Osztály munkatársaival együttműködve április 18-án egy újabb időskorú sértett sérelmére elkövetett csalásnál fogták el az egyik futárt; a nő éjjel egy idős asszonytól vett át egy borítékot pestszentimrei lakcíme előtt. ű
Kiderült, hogy a 32 éves budapesti S. Edinát a feladatra H. Margit szervezte be. A borítékban ékszerek és 44.500 forint volt, melyet a rendőrök lefoglaltak.
Ezzel egyidőben a nyomozók megállapították H. Margit tartózkodási helyét, így őt is elfogták, és mindkét nőt előállították a II. kerületi Rendőrkapitányságra; őket csalás bűntett miatt hallgatták ki gyanúsítottként.
A BRFK II. kerületi Rendőrkapitányság nyomozói H. Margitot és S. Edinát őrizetbe vették és előterjesztést tettek letartóztatásuk indítványozására.
Az unokázós csalók módszeriről nézzétek meg ezt a hasznos összeállítást!
NEM VAGY AZ UNOKÁM, NEM VERSZ ÁT!
Fodor Zsóka színművésznő közreműködésével készített bűnmegelőzési videót a rendőrség.
Az úgynevezett unokázós csalások közös jellemzője, hogy a bűnözők telefonon hívnak fel idős embereket. A csaló a kiszemelt áldozat hozzátartozójának (unokájának, gyermekének) adja ki magát, vagy azt mondja, hogy az ő megbízásából telefonál. Azt állítja, hogy az unoka (gyermek) valamilyen bajba került (például autóbalesetet szenvedett vagy tartozása van), és sürgősen pénzre van szüksége. Mivel közvetlen találkozáskor könnyen kiderülne, hogy nem ő az unoka, akadályoztatására hivatkozva valakit elküld a pénzért, esetleg ékszerekért.
A csalók általában telefonkönyv alapján, találomra hívják fel a potenciális célpontokat, de az is előfordul, hogy előzetesen a kiszemelt áldozat lakókörnyezetében puhatolóznak, vagy a közösségi oldalakon megadott információkat felhasználva teszik hihetőbbé történetüket.
A rendőrség tanácsai arra az esetre, ha valaki ilyen hívást kap:
Járjon utána, hogy valóban baj van-e:
Tegye le a telefont, majd hívja vissza hozzátartozóját!
Tegyen fel ellenőrző kérdéseket:
„Hogy hívnak? Mikor születtél? Mikor találkoztunk utoljára?”
Ne hagyja, hogy sürgessék, próbáljon nyugodt maradni!
Egy életmentő műtét külföldön sem maradhat el, mert valaki nem tud azonnal fizetni.
Hivatalos személy nem kér pénzt:
se rendőr, se mentő, se tűzoltó.
Ha felmerül, hogy bűncselekményt próbáltak meg elkövetni Ön vagy hozzátartozója sérelmére, hívja azonnal a 112-es segélyhívószámot!
Ne adja meg adatait ismeretleneknek!
A rendőrség célja, hogy az elkövetési módszer tudatosításával lehetőleg senki se dőljön be a csalóknak. Minél többen beszélgetnek erről idős rokonaikkal, ismerőseikkel, annál kisebb eséllyel csaphatják be őket.
Aki teheti, mutassa meg hozzátartozóinak a rendőrségi videót is, ami egy ilyen csalást dolgoz fel!