A Készenléti Rendőrség kiemelt ügyeket felderítő főosztálya 16 évvel ezelőtti gyilkosság bizonyítékait tárta bíróság elé a napokban. (2018. 10. 17., sze – 04:52, Zsaru Magazin)
Egy budapesti nő bérgyilkost bízott meg férje lelövésével, majd igyekezett a nyomokat a hatóságok elől eltüntetni.
Két baráti házaspár közös telken képzelte el a jövőt 1999-ben, és ikerházépítésbe kezdtek Fóton. Az egyik fél szépen adta hozzá az anyagiakat, míg a másik oldalról nem érkezett pénz. Később kiderült, az asszony dolga lett volna a számla rendezése, de az összeg elillant. Elmérgesedett a viszony a párok között. Bosszúból az anyagilag hozzájárulók ellopatták a másik család autóját, akik rablással és felbérelt verőlegényekkel álltak bosszút. Az emberrablás ügyében akkoriban eljárás indult, majd a férfi és a nő is előzetes letartóztatásba került, 1999 decemberében szabadultak.
– A házaspár akkor 34 éves férfi tagjára autóbontó és -szerelő műhelye előtt egy motoros futár rálőtt 2000 áprilisában – magyarázta Petőfi Attila vezérőrnagy, a Készenléti Rendőrség kiemelt ügyeket felderítő főosztályának vezetője. – A férfit tíz lövésből három eltalálta. Sérülései súlyosak voltak, de felépült.
A sértett nem segítette a nyomozást. Vallomásaiból a nyomozók nem tudtak meg konkrétumot. Sejteni lehetett róla, hogy a vállalkozói szféra azon rétegéhez tartozott, amelynek voltak kétes ügyletei. Szigorú munkamegosztás szerint dolgozott együtt feleségével, L. Attila Gézánéval (63). A férfi szervezte az üzleteket, majd utasításainak megfelelően az asszony tárgyalt, és intézte a pénzzel kapcsolatos ügyleteket. Kemény kézzel fogta a feleségét, folyamatos kontroll alatt tartotta viselkedését, mozgását, sőt olykor testi fenyítést alkalmazott, ha valamivel nem volt elégedett.
– A nő kezelte a család pénzügyeit, de a férfi határozta meg az irányt. A papíralapú számlakivonatokból értesült arról a férj, hogy az egyenleg néhány millióval kevesebbet mutatott, mint amiről ismeretei voltak. Egy háztartásban élt velük a nő előző kapcsolatából született két felnőtt fia. Miattuk többször volt surlódás a házastársak között. A nő titokban patronálta az egyik fiút. A vállalkozás legújabb fejlesztése egy autómosó üzemeltetése lett volna a fővárosban. A férfi azt hitte, a fedezet a rendelkezésükre áll. A hiányról mindössze a feleségnek voltak ismeretei, mert mint később megtudtuk, a bankszámlakivonatot rendre meghamisította. A nőben csúcsosodott a feszültség, a lebukástól való félelem. Bérgyilkost keresett, hogy a férje haragját elkerülje. Az üzletük illegalitást súroló tevékenységi köréből adódóan ismert néhány kétes hírű embert. Őket kereste meg azzal, hogy ellenszolgáltatás fejében végezzenek a férjével.
Információnk szerint többen visszautasították az ajánlatát, egyedül K. Lajos (60) volt kapható a bűncselekményre. Arra nézve is vannak adataink, hogy a nőt már jó ideje foglalkoztatta a gondolat. Azt még vizsgáljuk, hogy pontosan mikor lépett először a tettek mezejére, és bízott meg bérgyilkost, hogy megölesse a férjét. Azonban az bizonyos, hogy számára a sikert a december 7-e délelőtt hozta el. Mérnöki pontossággal megtervezett előre mindent. Szűk körben családi ünnepséget rendeztek előző este, a férje felöntött a garatra, ezért másnap sokáig aludt. Reggel viszont L. Attila Gézáné – szokásaitól eltérően – korán ébredt. Gondosan felöltöztetett harci kutyájukat is elvitte magával a piacra. Útközben kisebb kitérőt tett. Anyósa legnagyobb meglepetésére meglátogatta, hogy megkérdezze, szüksége van-e valamire. Mindeközben a felbérelt K. Lajos bement a telekre, majd a kertes családi ház sokhelyiséges épületét végigjárva a hálószobába lépett, és két golyót eresztett az alvó férfi tarkójába – ismertette a kiemelt ügyeket felderítő főosztály vezetője.
A férfit a felesége találta meg, amikor hazaérkezett. Megdöbbenésére a férje életben volt, de mivel feje erősen vérzett, és szédülésre, valamint látási nehézségekre panaszkodott, mentőt hívott hozzá. Kicsit késlekedett fondorlatos tettének végkifejlete, mert az áldozatot csak aznap délután érte utol a halál a kórházban.
– Az akkori nyomozás során is sok furcsa dologgal szembesültek kollégáim – mondta Árpás Béla őrnagy, kiemelt főnyomozó. – Felfigyeltünk a nő szokatlan szombat reggeli ceremóniájára is, ezért rögtön gyanús lett. Kihallgatásán elmondta, hogy a férje párnája alatt egy éles lőfegyver volt, amit ő nem sokkal halála előtt ügyvédi letétbe adott. Az ügyvédnél megtaláltuk a pisztolyt, és lefoglaltuk. Ez lehetett részéről a tereprendezés, hogy szabad utat biztosítson az emberölésnek, esélyt se adjon a védekezésre. Néhány tanú vallomása is a rendelkezésünkre állt, amiben arról meséltek, hogy a nő megkereste őket, hogy öljék meg a férjét. Nagyon arra hajazott a történet, hogy az emberölés elkövetője otthonosan mozgott a házban, pontosan úgy, mintha zöld utat kapott volna az ölésre. A feleség pedig alibit biztosított magának a bevásárlással és anyósa meglátogatásával. Összeszedve az ellene szóló bizonyítékokat néhány hónap elteltével előzetes letartóztatásba helyezte a bíróság az emberölés előkészülete miatt 2003 tavaszán. A tettest azonban továbbra sem találták.
2002-ben a Budapesti Rendőr-főkapitányság indított nyomozást az ügyben, azonban a bíróság nem látta elégségesnek a bizonyítékokat, ezért megszüntette az eljárást.
– 2016-ban újabb információ érkezett, ami beindította a gépezetet – magyarázta az őrnagy. – Elővettük az ügyet, leporoltuk. K. Lajos ellen a Nógrád megyei kollégák folytattak eljárást egy betöréses lopás ügyében. Ebben a történetben szembesítették a férfit egyik társával, aki a kihallgatáson megemlítette, hogy Lajos ölte meg 14 évvel azelőtt L. Attila Gézáné párját. A Nógrád Megyei Rendőr-főkapitányság részéről Kecskés András őrnagy, a felderítő alosztály vezetője vette kezébe az ügyet, és nem hagyta elsikkadni az információt. Szorosan együttműködtünk a siker érdekében.
Azóta vagyon elleni bűncselekmény miatt K. Lajos előzetes letartóztatásban van. Az elemző-értékelő munkát kiszélesítettük. Kihallgattunk korábban bevont tanúkat és olyan embereket is, akik addig nem voltak megszólítva. Többen megerősítették, hogy a nő felkereste őket, majd ajánlatot tett, hogy meggyilkolják a férjét. Arról is értesültünk, hogy mióta K. Lajost fogva tartják, a nő rendszeresen segítette anyagilag. Arra vigyázott, hogy ez ne legyen feltűnő, mert nem a saját nevében, azonban folyamatosan küldött csomagokat, töltötte a telefonos egyenlegét. K. Lajos és a felbujtó asszony is tagadta a bűncselekményt.
Arról beszéltek, hogy ismerik egymást, de csak korábbi üzleti kapcsolatról szóltak. A nő fedezékként használta a másik házaspárral történt affért. Arra mutogatott, hogy talán a férfi bosszúja volt férjének a meggyilkolása, hiszen akkor elrabolták, és nagyon megverették a feleségével együtt. Azonban ennek a szálnak is utánajártunk, a cselekmény idejére igazolt alibije volt az említett férfinak. Néhány hónapja már közösen dolgozunk az ügyön a Budapesti Rendőr-főkapitányság vizsgálati osztályáról Diósiné Albert Ágnes századossal.
Célunk, hogy az ügyet az igazságszolgáltatás maradéktalanul vádképesnek gondolja. L. Attila Gézánét október 8-án elfogtuk budapesti otthonában. Az eltelt évek alatt felvirágoztatta üzletét, tetemes vagyont szerzett. Egy elszólása arról árulkodott, hogy érezte, nem menekülhet el végérvényesen tettének következményei elől.
Előre kitervelten, nyereségvágyból, felbujtóként elkövetett emberölés bűntettének megalapozott gyanúja miatt hallgattuk ki. A bíróság a nyomozás továbbfolytatásáról határozott, és október 11-én elrendelte a bűnügyi őrizetét, amit elektromos nyomkövető eszközzel hajtanak végre.
K. Lajost előre kitervelten, nyereségvágyból elkövetett emberölés bűntettének megalapozott gyanúja miatt hallgatták ki a nyomozók. Az ő esetében nem volt szükség kényszerintézkedésre, mivel a férfi más bűncselekmény elkövetése miatt jelenleg is szabadságvesztés büntetését tölti.
Forrás: police.hu