Már hosszú ideje gyanítható a rovarok számának drámai csökkenése, amit egy újabb kutatás eredményei ismét alátámasztanak.

A Németország több mint hatvan védett természeti területén végzett felmérés alapján az látszik körvonalazódni, hogy a repülő rovarok száma alig harminc év alatt több mint 75 százalékkal csökkent. Hogy mindez minek tudható be, azt egyelőre nem tudni…

„Ez megerősíti, ami mindenki megérzése volt – a szélvédő jelenség, ahol is egyre kevesebb rovart zúzunk össze, már évtizedek óta tart. Ez az első tanulmány, amely a repülő rovarok teljes biomasszáját vizsgálta, és megerősíti az aggályainkat” – mondta Caspar Hallmann, a holland Radboud Egyetem kutatója.

A tanulmány alapját azok a mérések képezik, amelyek alkalmával 1989 óta, 27 éven át, összesen 63 németországi védett természeti területen a teljes rovar biomasszát figyelték. A rögzített adatokban több ezer különböző rovarfaj szerepel, közöttük lepkék és méhek is.

A rovarok számának csökkenésében élőhelytől, a földhasználat módjától, illetve az időjárási körülményektől függetlenül drámai csökkenést figyeltek meg a kutatók, amire egyelőre nem találtak magyarázatot.

Fontosnak tartják azonban, hogy a rovarok számára kedvező lépések történjenek, így például virágos növényeket telepítsenek a mezőgazdasági területek köré, és a lehető legnagyobb mértékben csökkentsék az intenzív mezőgazdasági tevékenység hatásait.

Egyúttal hangsúlyozták, hogy sürgető valamennyi repülő rovar esetében a csökkenés okainak és mértékének megállapítása is.

„Nem tudjuk pontosan, hogy mik az okok. Ez a tanulmány megmutatja, hogy milyen fontos, hogy jó megfigyelő programok legyenek, és több kutatásra van szükségünk most az okok megvizsgálásához” – mondta Hans de Kroon, a Radboud Egyetem munkatársa.

A kutatás által feltárt folyamatok különösen is aggasztóak azért, mert a rovarok száma a természetvédelmi területeken is csökken, amelyek célja éppen az, hogy megóvják az ott élő fajokat, közöttük a rovarokat.

Hans de Kroon elmondta, hogy a modern mezőgazdasági helyszínek a rovarok számára különösen ellenséges környezetet jelentenek – olyanok, „mint egy sivatag”, vagy még éppenséggel rosszabbak is.

„A csökkenést pedig alaposan nyomon követték. A nagy meglepetés az, hogy (a csökkenés) a közeli természetvédelmi területeken is folyik”.

A rovarok számának csökkenése teljes ökoszisztémákra is összetett hatással lehet, a rovarok ugyanis számtalan madár, kétéltű és hüllő számára nyújtanak táplálékforrást, míg a növények közül többnek is szüksége van a rovarokra a beporzáshoz.

A tanulmányt a Plos One nevű lapban publikálták.

ElőzőA hétvégén tetőzik az Orionidák meteorraja
KövetkezőLemondott főrendezői állásáról Marton László
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza