A gyermekláncfű sokkal több, mint mindent túlélő gyomnövény a betonutak szélén. Mindent túlél, mindenhol megkapaszkodik, mindenhol terem. És nagyon sok mindenre jó!
Röviden: a pitypangnak minden része orvosság. Nem mindegy ugyan, hogy meddig szedjük és mikor, fontos, hogy melyik részét tárazzuk be a bimbózás, virágzás és az elvirágzás szakaszában. Virágzás előtt gyűjtjük a levelét, ősszel vagy tavasszal a gyökerét, a virágzás idején a szárát. A gyermekláncfűből készült táplálékkiegészítők általában vagy a növény édes gyökértörzsét és karógyökerét tartalmazzák, vagy a leveleit, habár az egész növény, virágzatával együtt értékes és gyógyhatású. Az Urban Herbalist blog összeállítása.
Most igazán könnyű dolgotok van ezzel: ha találtok egy, az autóút forgalmától távolibb kertet, mezőt, legelőt, vagy éppen szépen ápolt és gondozott társasházi kertet, garantáltan permet mentesen, akkor bátran szakajtsátok le és fogyasszátok frissen, vagy kreatív felhasználási módjainak egyikeként.
Mire jó?
Az egyik legszívósabb és legszaporább gyomnövényként ismert gyermekláncfű levelei és gyökerei vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok; hatóanyagait főleg emésztési problémákra és májbántalmakra alkalmazzák.
– a gyermekláncfű gyökér elősegíti az emésztést azáltal, hogy az epe termelését és kiválasztását serkenti
– a gyökér csökkenti az endometriosis tüneteit és a havi vérzést megelőző emlőfájdalmat
– a pitypanglevél vízhajtó hatású magas Kálium tartalma miatt
– levele és virágzata is tele van vitaminokkal A, B, C és D, valamint ásványi anyagokkal, mint a vas, kálium és cink
– a növény számos olyan betegség kezelésére alkalmas, melynek során a szervezetből különféle méreganyagokat kell eltávolítani
– vértisztító hatású: köszvény és reuma esetén is segít, egy 3-4 hetes kúra, melyhez a friss szár levelit használjátok, elmulasztja a nyirokcsomóduzzanatokat
– gyökere erősíti a májműködést: hasznos gyógynövény a májgyulladás kezelésére is
És hogyan?
A szárat virágostul mossuk meg, csak akkor távolítjuk el a virágfejet és lassan szétrágjuk. A szárat egy kicsit keserűnek érezhetitek, merthogy keserű. De ropogós és nedvdús, és olyan ízű, mint az endívia saláta. Akik levertnek és fáradtnak érzik magukat, nekik ajánlott kéthetes kúrát csinálni a gyermekláncfű szárával.
Tea:
Tovább is van
Konyhai felhasználásakor a pitypang pestótól kezdve a pirított, fokhagymás, fenyőmagos zöld köretig egészen a mézes gyógyszirupig… Olajban sült pitypangfejet tésztaételekhez is használhatunk, almaecettel tartósítva pedig fantasztikus salátaöntetet is készíthettek belőle.
Teljeskiőrlésű vagy zabpehelykekszek fűszere is lehet ez a csodálatos gyógynövény, de forró nyári napokon a pitypang sorbet garantált siker lehet!
forrás: anna.hu