A távcsövek beállítása, főleg kezdőként néha nehézségekbe ütközhet. Biztosan beállításra van szükség, ha nem tudunk jól fókuszálni. Nézzük meg, hogy mit kell tennünk annak érdekében, hogy éles képet kapjunk.
A távcsövek nagy segítséget nyújthatnak, mint például a szemüveg, de csak abban az esetben, ha megfelelően tudjuk kezelni. A fókuszállító keretet és a lencsék dioptriáját, a szemkagylókat és a pupillatávolságot is fontos beállítani ahhoz, hogy mindent élesen lássunk. Első alkalommal ez nem lesz túl egyszerű, de később már minden flottul fog menni.
A kétszemes távcső beállítása
A távcsövek modellenként eltérő fókusszal rendelkeznek. A legtöbb távcsőnél azonban egy kis kereket fogunk találni, amellyel a fókuszt tudjuk beállítani. A kereket a két optikai tubus között szokták elhelyezni a könnyebb használat érdekében. Az élességet és a fényerőt is itt tudjuk majd beállítani, ha elforgatjuk a kereket.
Az első a lencsék távolságának beállítása, amely mindenkinél eltérő. A jobb oldali szemlencsénél a dioptriaállító gyűrűt nullás helyzetbe kell tenni és a jobb szemlencsét le kell takarni. Nézzünk rá egy távoli tájra vagy egy épületre és forgassuk egészen addig a kereket, amíg nem látunk éles és tiszta képet. Most térjünk át a másik oldalra és hasonlóképpen járjunk el. Miután elvégeztük a beállítást, mind a kettő szemünkkel nézzünk bele a távcsőbe, most tiszta képet kell kapnunk.
A szabad fókuszú modelleknél nem fogunk találni ilyen beállítási lehetőséget. A változó környezethez kell majd a szemünknek igazodnia, így ezeket sokkal könnyebb kezelni.
A professzionális távcsövek és például a legjobb amatőr csillagászati távcső is rendelkezik önálló fókuszrendszerrel, így mind a kettő lencsénél lesz egy-egy gyűrű. Itt mind a kettő szemre egyesével végezhetjük el a beállítást, ami sokkal jobb felhasználói élményt biztosít.
Az élességen kívül az okulárok közötti távolság beállítását is el kell végezni
Az okulárok közötti távolságot szintén be kell állítani. A távcsőnél a szemkagylók közötti távolság állítható, így ezeket közelebb, vagy távolabb is lehet helyezni egymástól. Mivel mindenkinek más az arcfelépítése, ezért ezt nem szabad kihagyni, ellenkező esetben igen kellemetlen lesz a használata.