A tökéletes edzésterv kiválasztása nem egyszerű feladat, mivel teljesen személyre szabott és nincs egy egységes rutin, ami mindenkinek megfelelne.
Ezért is nagyon fontos tisztában lenni a saját igényeiddel és céljaiddal, hogy a hozzád legközelebb álló edzéstervet sikerüljön összerakni. Nézzünk át pár szempontot és tippet, ami segít kiigazodni az információáradat útvesztőiben.
Tűzz ki magad elé célokat
Első lépésként mindenkinek azt javasoljuk, hogy legyen tisztában a céljaival. Akár rendszeresen szeretnél mozogni járni a jobb közérzetért, akár a zsírégetés vagy az izomépítés a terv, a céljaid meghatározása a kiindulópontja annak, hogy a konditermi edzésterv a megfelelő irányba haladjon. Nem kell megijedni a kihívásoktól, viszont az fontos, hogy próbálj meg reális elvárásokat támasztani magaddal szemben. Ez segíteni fog a motivációd fenntartásában.
Konzultálj szakemberrel
Megtanulni helyesen edzeni és edzéstervet összeállítani, egy összetett feladat. Ezért is vannak a táplálkozástudományban és a testedzésben jártas szakemberek, hogy segítsenek téged ezen az úton. Így hatékonyabban érhetsz el eredményeket és kevesebb egészségügyi kockázatnak leszel kitéve, ami a helytelen edzésből adódna. Főleg, ha a súlyzós vagy különböző eszközös tréningbe kezdenél bele, nagyon fontos a megfelelő súly és a helyes technika megtanulása az ízületeid és izmaid védelmének érdekében.
Az eredmények kulcsa: a rendszeresség
Nem árulunk el nagy titkot azzal kapcsolatban, hogy a rendszertelen edzések nem fognak látványos eredményt hozni számodra. Próbálj meg kitűzni bizonyos napokat és idősávokat hetente, amikor biztos hogy lemész edzeni. Van olyan, aki a reggeli órákban aktív és munka előtt jár a hajnali csöndben edzeni, míg mások jobban kedvelik a társaságot, vagy a délutáni és esti órákban produktívabbak. Kísérletezz azzal, hogy neked melyik napszak a leghatékonyabb.
Sokszínűség és megfelelő intenzitás
A változatosság és az újdonságok megtapasztalása, segítenek fenntartani a lelkesedést. Próbálj ki különböző csoportos órákat, vagy új gépeket az edzőteremben. Kísérletezz különböző típusú súlyokkal és eszközökkel. Ezen kívül, az edzésterved elején, javasoljuk az alacsonyabb súlyok használatát, de ahogy erősödsz és megtanulod a helyes technikákat, hozzászoksz a kezdetben kihívást jelentő edzéstervedhez. Ezért, idővel bátran válthatsz magasabb és nagyobb kihívást jelentő súlyokra, vagy hosszabb tréning időre, hogy folytonos fejlődésben legyen részed.
Figyelj a tested jelzéseire
Testünk számos bonyolult biológiai mechanizmus része, mint például az anyagcsere, az idegrendszer és a hormonháztartás. A testedzés számos biológiai és kémiai változást indít be a szervezetünkben, így kiemelten fontos figyelni annak jelzéseire. Ne told túl az edzést, ha nagyon kimerült vagy, figyelj oda a megfelelő kalória- és folyadékbevitelre és vedd komolyan az esetlegesen megjelenő fájdalmakat. Ezen kívül, az edzésterved összeállításánál minden alkalommal szentelj elegendő időt a bemelegítésre és a lenyújtásra. Ne feledd, hogy a fitnesz egy hosszútávú befektetés, aminek elsődleges célja az egészség és a jó közérzet megőrzése.