2015 04 29 085106

A WWF szerint mintegy 170 millió hektárnyi erdőségnek veszhet nyoma 15 év alatt, a legnagyobb veszteség a trópusi területeket érintheti.

Akár 170 millió hektárnyi erdő is eltűnhet a föld színéről a következő 15 évben a WWF tanulmánya szerint. Ez Németország területének az ötszöröse. A legnagyobb veszteséggel a trópusokon kell számolni – közölte tegnap a Természetvédelmi Világalap (WWF) Berlinben. A legérintettebb területek Borneó, a délkelet-ázsiai Mekong folyó térsége és az Amazonas vidéke. A világ leghosszabb folyója erdős területeinek egyharmadát, azaz akár 48 millió hektárt elveszíthet.

Az utolsó nagy érintetlen erdős területek gigantikus rablógazdálkodásnak eshetnek áldozatául – figyelmeztetett Jörg-Andreas Krüger, a WWF munkatársa. Az erdők megszűnésével erősödik a klímaváltozás, az állatok és növények faji sokszínűsége is sérül.

Amazonas-medence. Így tűnik el a biodiverzitásAmazonas-medence. Így tűnik el a biodiverzitás

A jelenség fő oka világszerte az ipari mezőgazdaság. Az állattartás és a hatalmas monokultúrák, mint a szója vagy az olajpálma termesztése egyre több területet emészt fel. Ezt megtetézi a föld kincseinek kitermelése, valamint infrastrukturális projektek.

A fakitermelésből kinyert termékek egy nagy része Németországba és Európába kerül – hangoztatta Krüger. A Németországba importált ásványok több mint fele Brazíliából érkezik, ahol az agráripar terjedése, valamint az utak és erőművek építése erőteljesen károsítja a természetet. A környezetvédelmi szervezet a folyamat megállításának szükségességére hívja fel a figyelmet. Az erdők természetes gátjai az eróziónak és az áradásoknak, emellett stabilizálják a klímát is. „Ha ezt kockára tesszük, többet veszítünk, mint amit néhány százaléknyi gazdasági növekedéssel nyertünk” – állapította meg Krüger.

Forrás: Greenfo; Kép: Google;