A gyomorégés, a túlzott gyomorsav-termelődés okozhat jellegzetes panaszokat, így az érintettek hamar megfelelő kezelésben részesülhetnek. Sok esetben viszont apróbb „kellemetlenségek” hívják csak fel a figyelmet arra, hogy nincs minden rendben odabent…
Étkezés vagy lefekvés után ég a gyomrod, a szegycsont mögött nyomás- és telítettségérzést tapasztalsz, mely fűszeres, csípős ételek hatására fokozódik – ezek a reflux jól ismert tünetei. A betegség azonban ennél szerteágazóbb panaszokat is okozhat! Dr. Németh Aliz gasztroenterológus, hepatológus segítségével összegyűjtöttük milyen esetekben érdemes még a refluxra gyanakodni.
A reflux 5 furcsa tünete
1. Rossz szájszag, savanyú szájíz
Kellemetlen leheletet több betegség is előidézhet, így ha ez az egyetlen panasz, még nem kell feltétlenül refluxra gondolni. Elhanyagolt szájhigiéné, szuvas, gyulladt fog, továbbá az étkezési szokások is közrejátszhatnak e panasz jelentkezésében. Fül-orr-gégészeti betegségek szintén állhatnak a háttérben, például krónikus arcüreggyulladás vagy mandulakő is okozhat rossz szájszagot. Ám ha a kellemetlen lehelethez jellegzetes savanyú szájíz is társul, esetleg gyakori böfögéssel kiegészítve, akkor már lehet refluxra gyanakodni.
2. Reggeli torokfájás
A savas gyomortartalom egészen a garatig feljuthat, így nemcsak a gyomor és a nyelőcső környékén, hanem a torok területén is problémát okozhat. Ha főként a reggeli időszakban, ébredés után jelentkezik torokfájás, az lehet a fekvő testhelyzet miatt fokozódó reflux tünete. A torokfájáshoz ilyenkor gyakran társul elhúzódó rekedtség.
Érdemes megjegyezni, hogy a reflux is okozhatja, ha a megfelelő szájhigiéné ellenére egyre több szuvas fogat kell kezeltetnie, a gyomorsav ugyanis képes károsítani a fogzománcot.
3. Orrpolip, orrmelléküreg-gyulladás
A torokfájás és a rekedtség mellett a fel nem ismert, kezeletlen reflux másik gyakori szövődménye a krónikus orrmelléküreg-gyulladás és a sok esetben annak következtében kialakuló orrpolip. A savas gyomornedv jelenléte irritálja az orrnyálkahártyát, ami miatt tartós gyulladás alakul ki. Ennek következtében orrdugulás, hátsó garatfali csorgás és szövődményként orrpolip is jelentkezhet. A reflux felismerése ilyenkor azért különösen fontos, mert nagyon gyakran emiatt újul ki a műtétet követően az orrpolip.
4. Gombócérzés
A reflux által okozott légúti tünetek között meg kell említeni ezt is. Bár utalhat pajzsmirigybetegségre, kiválthatja a stressz, lehet fül-orr-gégészeti oka, de gyakran a reflux tüneteként jelentkezik a sok esetben elég nehezen körülírható panasz.
5. Rossz alvás, fáradtság
Fekvő testhelyzetben a savas gyomortartalom könnyebben visszaáramlik, ez okozhat alvászavart. Ennek jele lehet, ha nehezebben alszik el, éjszaka felébred, vagy alvás közben légzéskimaradás lép fel, azaz alvási apnoe jelentkezik. Sok esetben csak a nappali fáradtság hívja a figyelmet arra, hogy baj van. A reflux mikroébredéseket is okozhat, amikor az érintettek ténylegesen nem ébrednek fel, de az alvásuk felületes marad, a mélyalvási periódusok száma csökken, így az éjszakai pihenés nem tölti be eredeti funkcióját. Elegendő alvásidő mellett jelentkező tartós kialvatlanság esetén ez is állhat a háttérben.
Ami segíthet:
Az életminőséget negatívan befolyásoló tünetek és a szövődmények ellen tehet a mielőbbi kezeléssel! Az enyhébb refluxos panaszokra a savtermelést részben gátló hisztamin2-receptor antagonisták – röviden: H2-RA-k – szedése javasolt. A protonpumpagátlók a leginkább bevált készítmények gyomorégés ellen, ezek alkalmasak a szövődmények megelőzésére is.
Kapcsolódó
Amikor a refluxszal üzen a pszichéd
Szinte mindentől feljön a gyomorsavad, és a nap folyamán nagyjából alig mersz enni bármit, nehogy baj legyen. Ismerős ez a kellemetlen érzés? Ha téged is mar a reflux betegség ezernyi tünete, akkor most jól figyelj, mert megmutatjuk neked, milyen lelki okok húzódnak meg a háttérben, és mit tehetsz azért – a savlekötők szedése helyett-, hogy szűnjenek a panaszok.
A reflux egy gyakori megbetegedés, amely rengeteg embert érint hazánkban is. Jellemző tünetei közé tartoznak: gyomorégés, a torokban lévő savas, égő érzés, mellkasi fájdalom, étkezés utáni köhögés. A betegség lényege, hogy a gyomorsavakkal és emésztőnedvekkel elkeveredett gyomortartalom a normális haladási iránnyal ellentétesen felfelé visszajut a nyelőcsőbe, ezzel maró, égő érzést okoz. Sokan amint észlelik a tüneteket, egyből savlekötőhöz nyúlnak – vagy elmennek a háziorvoshoz, aki persze fel is írja azt. Azonban felmerül a kérdés, mennyire függ össze a sav mennyisége az érzelmi világgal és a stresszel? A válasz egyszerű: nagyon!
Az elhanyagolt reflux súlyos következményeket okozhat, éppen ezért olyan fontos tenni azért, hogy enyhüljenek a tünetek!
Testünket természetesen életmódváltással is segíthetjük a regenerációban, de nagyon fontos a lelki háttér is! Ugyanis a sav mennyisége teljesen összeegyeztethető a stresszel és a mindennapi élet válságaival.
Lelki síkon mitől alakul ki?
Amikor valami kellemetlen, nem várt dolog történik velünk, szoktuk mondani, hogy: „ezt egyszerűen nem bírom megemészteni!” – ennek oka van!
- – düh
- – agresszió
- – konfliktusok elkerülése a felvállalás helyett
- – őszintétlen kommunikáció
Olyan konfliktusokba keveredünk, melyeket nem akarunk megoldani, csak elfojtjuk magunkban, nem merjük felvállalni saját hangunkat, sem érzéseinket, csak saját magunkban fortyogunk. Ennek a negatív energiának valahogyan távoznia kell a lelkünkből, ilyenkor elindul egyfajta tisztulási folyamat betegség képében.
Mi okozhatja konkrétan ezt a betegséget?
A reflux esetében nem vagyunk képesek megfelelően megemészteni valami olyan történést, ami körülvesz minket. Vagy éppen nem vagyunk hajlandók felvállalni a véleményünket, csupán magunkban tartjuk haragunkat és dühösen ülünk le az asztalhoz és tesszük le éjszakánként a párnára a fejünket. Ez a körforgás igen csak szinten tartja stresszhormonjainkat, szó szerint még a gyomrunk sem tud megnyugodni. Nos, ekkor lépnek fel először a gyanús tünetek.
Mi lehet a megoldás?
Azon kívül, hogy az étkezés szempontjából teljes életmódváltást igényel ez a helyzet, nagyon fontos lelkünk gyógyítása is. Fel kell tárnunk saját agressziónk, idegességünk okát és tenni azért, hogy képesek legyünk megemészteni a kellemetlen szituációkat is.
Meditáció
A meditáció egy elmélyült, tudatos figyelem gyakorlat, amely segít megnyugtatni az elmét és csökkenteni a stresszt. Rendszeres gyakorlással javíthatja a mentális egészséget, növelheti a koncentrációt, és hozzájárulhat a belső békéhez. Ha sikerül teljesen ellazulnod, akár megláthatod lelkiekben konfliktusod okait is, és gyógyíthatod különböző mantrákkal.
Jóga
A jóga ősi testi és szellemi gyakorlat, amely egységbe hozza a testet, az elmét és a lelket. Rugalmas testhelyzetekkel (ászanákkal), légzéstechnikákkal és meditációval kombinálva segíti az egészséges testi funkciók fenntartását, erősíti az izmokat és csökkenti a stresszt. Próbáld ki, ha úgy érzed, a meditáció már kevés, mozgasd meg a testedet is!
Naplózás
Írd ki magadból a dühödet és vess véget a benned lakozó örök konfliktusnak! Ha kell, minden egyes nap vesd papírra negatív érzéseidet. Főként azokat, melyeket nem mersz kimondani, vagy még magadnak is nehéz bevallani. Hidd el, egy idő után már természetessé válik a mindennapos naplózás, így te is sokkal könnyebben átlátod saját életedet.