Három éve Sopronban került bajba Lilla, akkor egy idős hölgy segített rajta, azóta rendszeresen hazarepül a madár

Örömhírt osztott meg a Fertő-Hanság Nemzeti Park Facebook-oldalán. Egy évekkel ezelőtt megjelölt nagy lilik újra visszatért hozzánk.

„A képen látható

nagy lilik 2017. február 2-án éjszaka sűrű ködben keveredett be Sopronba, ahol ez a kedves hölgy megfogta és így megjelölve biztonságosan elengedhettük másnap reggel. Azóta háromszor megjárta Szibériát, megtett kb. 28 ezer km-t. Megfigyelték közben a Hortobágyon és fejér megyei halastavakon. Néhány napja megérkezett a Tatai Öreg tóra”

– írták.

A képen látható nagy lilik 2017. február 2-án éjszaka sűrű ködben keveredett be Sopronba, ahol ez a kedves hölgy megfogta és így megjelölve biztonságosan elengedhettük másnap reggel. Azóta háromszor megjárta Szibériát, megtett kb. 28 ezer km-t. Megfigyelték közben a Hortobágyon és fejér megyei halastavakon. Néhány napja megérkezett a Tatai Öreg tóra.

A képen a következők lehetnek: 1 személy, kalap, szemüveg, túra/szabadtéri és közeli

 

A kommentelők hozzászólásából kiderült, hogy a hölgy erdőmérnök. Egy másik hozzászóló pedig megerősítette, hogy Tatán már többször is látták a madarat.

A nagy lilik a récefélék családjába tartozó faj. Észak-Amerikában, Grönlandon, Európában és Északnyugat-Szibériában őshonos. Magyarországon a legnagyobb számban előforduló vadlúdfaj. A Kárpát-medencében rendszeres vendég. A vízparthoz közeli, nyílt élőhelyeket kedveli.

A Közép-Európában megjelenő alfaj költőterülete Európa és Szibéria legészakibb részének tundrája. A kontinens belsejébe és az atlanti partvidékre vonulása során jut el. Rendszerint október végén, november elején jelennek meg az első példányok 4–5000 km megtétele után. Decemberben már tömegesen fordul elő és március végén már csak ritkán láthatóak.

A költőterületen elsősorban fűféléket eszik, az átvonulók nálunk főleg kukoricatarlókon, vetéseken és repceföldeken táplálkoznak – írja a Wikipédia.

Fotó: illusztráció

Facebook, Hirmagazin.eu