Bizonyos élelmiszerek jóval több “rejtett” cukrot, és zsírt tartalmaznak, mint amennyi a címkéjükön fel van tüntetve. Az alábbiakban 20 olyan élelmiszert mutatunk, melyek fogyasztása szigorúan tilos a cukorbetegek számára.
1.Kenyér, rizs, és fehér liszt
Sokan nem foglalkoznak azzal, hogy mennyi szénhidrátot juttatnak be a szervezetükbe. Az alacsony minőségű szénhidrátok, mint pl. a péktermékek, a kenyér, a tészta, a fehér liszt, a rizs emésztés után ugyanúgy viselkednek, mint a cukor. Válasszunk egészségesebb szénhidrátokat, mint pl. a barna rizs, zab, árpa.
2.Szárított gyümölcsök
A dehidratálás során nagyon magas lesz a cukortartalmuk a szárított gyümölcsöknek. Igaz, hogy sok hasznos tápanyagot, és rostot tartalmaznak, de fogyasztásuk cukorbetegeknek nem ajánlott.
3.Zsíros húsok
A zsíros húsokat a szív-, és érrendszeri betegek, valamint a cukorbetegek mindenképp mellőzzék. A telített zsírok gyulladást idéznek elő a szervezetben. A pulyka, csirke, és hal fogyasztása ajánlott inkább.
4.Zsíros tejtermékek
A telített zsírok nagy mennyiségű fogyasztása nem csak a szív-, és érrendszeri betegségek, de a magas koleszterinszint kialakulásához is hozzájárulnak. Mindenképp érdemes kerülni a magas zsírtartalmú élelmiszereket, válasszuk a zsírszegényebb, egészségesebb változatukat.
5.Gyümölcslevek
A frissen facsart, rostban, vitaminokban, és tápanyagokban gazdag gyümölcslevek nagyon egészségesek, azonban mégis magas fruktóztartalmuk miatt a cukorbetegeknek mellőzniük kell.
7.Alkohol
Az alkohol igen magas glikémiás indexxel rendelkezik, éppen ezért szinte teljes mértékben mellőzniük kell a cukorbetegeknek. Orvosi engedéllyel a nők számára 1 pohár bor, vagy 1 pohár sör fogyasztható, a férfiak esetében ez a duplája lehet.
8. Müzli
Igen sok hozzáadott cukrot tartalmaz, nézzük meg jól a termék címkéjét, és válasszunk olyat, amelyik egészségesebb. Mértékkel fogyasszuk.
9.Édes desszertek
Minden édes desszert rossz minőségű szénhidrát-forrás. Hirtelen megemelik a vércukorszintet, és igen alacsony a tápértékük.
10. Energiaszeletek
Ezek közül természetesen nem mindenik káros egy egészséges szervezet számára, azonban a cukorbetegek direkt a diabetikus változatot válasszák. Különben túl magas a szénhidrát, fehérje, cukor, és zsírtartalmuk. Mértékkel kell fogyasztani ezeket!
11.Péksütemények
A fehér lisztből készített péksütemények fogyasztását mindenképp érdemes minimálisra redukálni. Csak teljes kiőrlésű lisztből készített, cukor nélküli péksüteményt válasszunk.
12. Krémes kávé
A krémes kávék nagyon sok tejszínnel, és magas zsír, és cukortartalommal rendelkező édes sziruppal vannak elkeverve. Válasszunk inkább édesítés nélküli kávét.
13. Banán és dinnye
A gyümölcsök nagyrésze sok cukrot, egészséges szénhidrátot, és rostot tartalmaz. De egyesek közülük, mint pl. a barack, a dinnye, és a banán igen megnövelheti a glikémiás indexet, ezért jobb kerülni őket.
14. Édes üdítőitalok
A smoothie néven értékesített bolti üdítők sokszor nem a legegészségesebbek, érdemes elolvasni a címkéjüket, mielőtt megvásárolnánk. Inkább készítsünk otthon csak gyümölcsöt, és zöldséget tartalmazó smoothiet.
15.Feldolgozott hús
A feldolgozott húsokban túlságosan sok nátrium található, melynek következtében megnövekedik a szívroham kockázata, főleg a 2-es típusú cukorbetegek esetében.
16.Ízesített vizek
A szénsavas, gyümölcsízesítésűvé varázsolt vizek egyáltalán nem egészségesek. Sok bennük a szénhidrát, és a cukor is.
17. Kínai gyors ételek
Nagyon sok bennük a kalória, a szénhidrát, az egészségtelen zsírok, és a nátrium. Nagymértékben befolyásolják a vércukorszintet.
18. Nacho
Ez a közkedvelt mexikói étel nagyon sok kalóriát, szénhidrátot, és zsiradékot tartalmaz.
19. Előre fagyasztott pizza
Jobb, ha frissen készített pizzát választunk a szupermarketeben kapható helyett. Ez utóbbiak nagyon sok kalóriát tartalmaznak.
20. Hamburger
A hamburger amúgy sem túl egészséges, hát még ha azt egy gyors étkezdében, vagy egy vendéglőből vásároljuk. Készítsük el otthon a lehető legegészségesebb alapanyagokból, ha már mindenképp hamburgert akarunk enni.
Forrás: tudasfaja.com