A probiotikumok élő mikroorganizmusok, amelyek támogatják az emésztőrendszer egészségét. Több baktériumfaj is ide tartozik és minél szélesebb skálában található meg a szervezetünkben, annál jobb.
A testünkben megtalálható DNS legnagyobb része valójában ezen baktériumok DNS-e, így lényegében sokkal inkább állunk baktériumokból, mint emberi sejtekből. Ezek segítenek az emészthetetlen tápanyagok feldolgozásában, erősítik az immunrendszerünket, védenek a káros mikroorganizmusokkal szemben, vitamint termelnek és tápanyaggal látják el a bélhámsejteket is.
Ha a bélflóra egyensúly felborul, akkor a következőkkel lehet számolni:
- Székrekedés
- Túlzott gáztermelés
- Krónikus hasmenés
- Rossz lehelet
- Puffadás és görcs
- Étel intolerancia kifejlődése
- Gyengült immunrendszer (gyakori betegségek)
Mivel károsíthatod a bélflórát?
- Túlzott cukorfogyasztással
- Antibiotikumokkal
- Alkohollal
- Dohányzással
- Mozgáshiánnyal
- Kevés alvással
A legjobb természetes probiotikus források
1# Kombucha
Egy fermentált (erjesztett) ital tele probiotikummal. Édesített fekete vagy zöld teából készítik. Sok márka létezik már és gyakran adnak hozzá egyéb egészséges összetevőket, mint a gyömbér, chai vagy zöld növényi kivonatok. Reggel éhgyomorra érdemes inni.
2# Kefir
Szintén egy fermentált ital, csak ez tejből készül. A probiotikumokon kívül egyéb hasznos tápanyagokat, mint vitaminok és fehérje, is tartalmaz. A joghurttól az különbözteti meg, hogy a baktériumokon kívül élesztőgombák is vannak benne.
3# Savanyú uborka
A tradicionálisan készített savanyú uborkáról beszélünk, amely nem tartalmaz cukrot és nem ecetben van eltéve, hanem erjesztési folyamaton megy keresztül. Nagyon alacsony kalóriatartalommal rendelkezik és K-vitaminnal is szolgál.
4# Miso
Egy erjesztett szójakészítmény, amely paszta állagú. A szójababot erjesztik sóval és koji gombával. Használják krémként, beleteszik levesekbe és egyéb ételekbe. A probiotikum mellett gazdag fehérjében, rostokban, vitaminokban és fitonutriensekben.
5# Joghurt
Alapvető probiotikus készítmény, azonban tudatosan kell megválasztani. A legtöbb bolt polcain olyan joghurtot lehet találni, ami inkább édesség, semmint egészséges élelmiszer. Ez igaz nagyjából az összes ízesített joghurtra, mivel annyi bennük a cukor, hogy inkább negatív, semmint pozitív hatásuk van.
Válassz natúr joghurtot. Ami élőflórás az nem biztos, hogy probiotikus, hiszen minden joghurtban van élő baktérium, de a probiotikusakban még hasznos baktériumok is!
6# Savanyú káposzta
Hasonlóan az uborkához vagy a miso-hoz, ez is egy fermentált zöldség, amely a jó bacik mellett magas rosttartalommal, C- és B-vitamin tartalommal rendelkezik. Nem kell télig várni vele, egész évben fogyasztható, ha van forrás.
7# Kimchi
Lényegében a koreai savanyú káposzta fokhagymával, chili darabokkal, gyömbérrel és sóval. Tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal és jót tesz az emésztésnek.
8# Étcsokoládé
Valójában a jó minőségű csokoládé is lehet probiotikum, ha magas kakaótartalommal (legalább 70%) rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy a rosttartalma is magas, amellett gyulladáscsökkentő hatással bír.
9# Zöld olíva bogyó
A sós vízben erjesztett olívabogyók probiotikusak.
10# Tempeh
Egy erjesztett szójakészítmény, amelyet élesztő kultúrával készítenek, kissé hús állagú. Nagyon kedvelt a vegetáriánus és vegán konyhában húspótlóként. Magas protein tartalommal (16g) rendelkezik.
Forrás: tudasfaja.com