„Az elnök rajta fogja tartani a szemét Magyarországon” – Kemény beszélgetésekre számíthat a kormány Biden volt stábtagja szerint
Joe Biden mély szeretete a magyarok iránt jóval több az egyszerű érdeklődésnél, vagy felületes ismeretségnél – mondta a Blikknek Katrina Lantos Swett, Tom Lantos néhai amerikai kongresszusi képviselő lánya, aki korábban maga is Biden stábjában dolgozott. Mégsem lehet arra számítani, hogy nem lesznek a két ország között nézeteltérések.
Lantos Péter Tamás, azaz Tom Lantos 19 évesen, a második világháború után vándorolt ki Amerikába. Joe Bidennel a hetvenes évek elején ismerkedett meg, majd nagyon hamar életre szóló barátságot kötöttek.
– Ösztönösen megértették egymást, hiszen fiatal koruk ellenére túl voltak több sorscsapáson – mesélte Katrina Lantos. – Édesapám túlélte ugyan a holokausztot, de családja nagy része odaveszett; Joe Biden pedig feleségét és kislányát vesztette el egy szörnyű autóbalesetben. Amikor először találkoztak, apám azt mondta neki: „Kettőnk élete sok tekintetben nem is lehetne különbözőbb, de mindketten tudjuk, mit jelent fiatalon átélni rettenetes tragédiákat”. Ez a megértés nagyon mély kapocs volt köztük, és nagyon-nagyon közeli barátok maradtak apám halálig.
Szavait alátámasztja Joe Biden búcsúbeszéde, amelyet barátja halála után mondott el Washingtonban.
– Tom 32 éven keresztül volt a mentorom, a tanítóm és a barátom… Idősebb és bölcsebb volt nálam, gyakran fordultam hozzá a tanácsaiért, és soha, egy pillanatig sem nehezteltem rá, amikor erényeimet és hibáimat taglalta – mondta Biden, majd könnyeivel küszködve hozzátette: a legfigyelemreméltóbbnak mégis azt találta barátjában, ahogy a holokauszt borzalmai után is imádta Magyarországot.
– Hogyan volt képes Tom visszatérni oda, ahol a családja legtöbb tagja elpusztult, és mégis úgy szeretni azt az országot, sosem tudtam megérteni. De rettenetesen csodáltam érte – fogalmazott.
Lánya szerint Tom Lantos – aki csak néhány évvel később kezdte meg saját politikai karrierjét – korán felismerte, hogy Joe Biden milyen nagyszerű jövő előtt áll.
– Nem sokkal azután, hogy Biden 1972-ben bekerült a Szenátusba, apámmal együtt vacsoráztunk vele Washingtonban; én akkor még tinédzser voltam. Szerteágazó, csapongó, lenyűgöző beszélgetés vette kezdetét. Emlékszem, hogy miközben sétáltunk vissza a szállodába, apám felém fordult, majd azt mondta: „Jól jegyezd meg, egy nap ez az ember lesz az Egyesült Államok elnöke.” Ez nagyon megmaradt bennem.
De Katrina Lantos is szép jövő előtt állt: 18 éves korában végzett a világhírű Yale Egyetem politikatudomány szakán, 20 éves korára ugyanott jogi diplomát is szerzett. Fiatal jogászként egy évvel később Joe Biden szenátusi stábjának tagja lett, a szenátus igazságügyi bizottságának büntetőügyekkel foglalkozó albizottságában dolgozott.
Így volt ez még 1977-ben is, amikor Tom Lantos javaslatára Joe Biden öt napra Magyarországra utazott egy félig hivatalos-, félig nászútra. Előbbin külügyi tanácsadója, John Ritch, utóbbin felesége, Jill volt a partnere. Tom Lantos Budapesten csatlakozott hozzájuk.
– Én ugyan akkor nem utaztam velük, de később Joe számtalanszor mesélt nekem arról, hogy mekkora hatással volt rá a magyarországi út. Gyakran mondogatta, hogy apám szinte egyetemi szintű oktatásban részesítette őt Magyarország és Közép-Európa történelméről – emlékezett Katrina Lantos. – Édesapám idegenvezetése nem abból állt, hogy „Ez itt a budai vár, az meg ott a Gellért-szobor”, hanem a magyar történelem mélyére ásott, és elmagyarázta, miben különbözik Magyarország a térség többi országától, hogyan őrizte meg egyedi identitását a környező népek között. És persze, arról is sokat mesélt Joe-nak, hogy milyen különös, hogy ez a viszonylag kis ország a történelem folyamán milyen meghatározó nyomot hagyott a tudomány és a művészet oly sok területén.
Biden évtizedekkel később maga is felidézte a magyarországi út egy-egy mozzanatát.
– Sosem feledem a késő éjszakába nyúló beszélgetéseket a Balatonnál, amikor Tom először elvitt Magyarországra… A mai napig tisztán látom magam előtt, ahogy áll az egyik budapesti hídon, és arról beszél, hogyan mentette meg Raoul Wallenberg magyar zsidók ezreit – mondta három évvel ezelőtt Tom Lantos szobrának avatásakor.
– Egészen addig fogalmam sem volt róla, hogy az egyetlen hely a világon, ahol halat érdemes enni, az a Balaton. És azt sem tudtam, hogy minden, de tényleg minden lényeges és értékes dolog eredetileg Budapestről ered – mesélte még 2008-ban, Tom Lantos búcsúztatásán, magyar barátja lelkes idegenvezetésén ironizálgatva.
Amikor a Lantos Alapítvány (melynek vezetője Katrina Lantos) három évvel ezelőtt emberi jogi tevékenységéért kitüntette Joe Bident, a most hivatalba lépett elnök ismét megemlékezett Magyarországról.
– Nagyon megindítóan beszélt arról, hogy milyen nagy hatással volt rá a magyarországi út, és hogy mennyi mindent tanult ott apám oldalán. Amit ott tapasztalt, nem csak a magyar történelmet érttette meg vele, hanem a magyarok elemi szabadságvágyát is – mesélte Katrina Lantos.
Ha a fentiek révén Biden kötődik is Magyarországhoz, kevesen számítanak arra, hogy az új amerikai adminisztráció kapcsolata a magyar kormánnyal mentes lesz a feszültségektől. Emlékezetes, hogy az egyik elnökjelölti tévévitában a választások előtt Biden „elnyomó rezsimnek” nevezte a Nemzeti Együttműködés Rendszerét, Szijjártó Péter magyar külügyminiszter pedig válaszul arra szólította fel, hogy inkább tisztázza fiának állítólagos ukrajnai korrupciós ügyeit.
– Jobb lenne, ha mielőtt Joe Biden újra Közép-Európával kezd foglalkozni, talán választ adna néhány olyan kérdésre, amik már azér régóta ott vannak a levegőben – mondta Szijjártó kemény hangú videóüzenetében.
– Nem láttam ezt a videót, ezért nem is kommentálnám. De általánosságban elmondhatom, hogy Biden egyik igazán jó tulajdonsága, hogy felülemelkedik az ilyesfajta támadásokon. Még ha valaki kötekedik is vele, nem sieti el felvenni a kesztyűt – vélekedett Katrina Lantos. – Nem hiszem, hogy fel fogja ezt róni Magyarországnak, bár az is igaz, hogy az ilyen megjegyzések nem is segítik a kapcsolatot.
Biden szerdai beiktatását a magyar kormány udvarias figyelemmel kísérte. Orbán Viktor levélben gratulált az új elnöknek, Szijjártó pedig Antony Blinken (Magyarországhoz szintén több szállal kötődő) amerikai külügyminiszternek írt üzenetében méltatta a két ország között lévő „jelenlegi kivételesen jó viszonyt”. Ez a viszony Lantos várakozásai szerint azért nem lesz teljesen idilli a következő időszakban.
– Az új adminisztráció rajta fogja tartani a szemét Magyarországon. Hogyan is fogalmazzak diplomatikusan… Nagyon őszinte és kemény beszélgetésekre lehet számítani, mert zajlik néhány olyan dolog Magyarországon, ami aggaszthatja az új amerikai kormányt, és nem fognak habozni ennek hangot adni – vélte Katrina Lantos, külön kiemelve a jogállammal kapcsolatos vitákat.
Lantos szerint ugyanakkor a magyar embereknek azt sem szabad elfelejteniük, hogy múltbéli tapasztalatai miatt Biden „mély szeretete a magyarok iránt jóval több az egyszerű érdeklődésnél, vagy felületes ismeretségnél”.
– Aligha volt valaha is olyan elnöke az Egyesült Államoknak, aki ennyire megértette volna a magyarokat, és aki ennyire kötődött volna az országhoz. Ez nem jelenti azt, hogy minden mindig simán fog menni a két ország kapcsolatában, de Magyarországnak lesz egy barátja a Fehér Házban.
blikk