Home Életmód Egészség - betegség Zsibbad, ég, tompán fáj a lába? Ez van mögötte

Zsibbad, ég, tompán fáj a lába? Ez van mögötte

Tudnunk kell, hogyan és honnan ered a lábfájdalom, hiszen a probléma oka akár gerincsérv is lehet. Most a lábfájdalom egyes fajtáit vesszük számba, ha észleli a tüneteket, forduljon szakorvoshoz!

Tudni kell, honnan ered a fájdalom

A lábat érintő fájdalmak egészen széles spektrumon mozoghatnak, az enyhe, gyorsan múló sajgástól a kínzó fájdalomig, ami aludni sem hagyja az érintettet. A fájdalmat maguk a betegek is sokféleképpen írják le: sokan beszélnek égő érzésről, lüktetésről, nehézláb-érzésről vagy akár arról, hogy olyan érzésük van, mintha jeges vízben állnának. Olyan neurológiai tünetek is csatlakozhatnak a fájdalomhoz, mint a gyengeség-érzés, a zsibbadás vagy az az érzés, mintha tűkkel szurkálnák a betegek lábát.

A lábfájdalom oka sokszor valóban az alsó végtagokban keresendő, de az is gyakori, hogy gerinc eredetű a probléma. Eredője lehet a gerinc alsó szakasza, ahonnan az ülőideg ered, de akár az L4 csigolyánál kialakuló porckorongsérv is lehet az ok, aminek kapcsán megjelenhet a comb elülső, laterális részéről a belső boka felé sugárzó fájdalom, és a térdfeszítő izmok gyengülése. Mivel az ágyéki idegek a láb egyes területein futnak, így legyen szó bármilyen lábat, lábfejet érintő problémáról, mindig vizsgálni kell a gerincet is.

Hogyan fáj?

A lábfájdalmat – többek közt az eredőjétől függően – számos módon lehet érzékelni, lehet leírni. Íme, a legjellemzőbb típusok:

  • Éles, égő fájdalom

Ez az érzés élesen jelentkezik az alsó gerincszakaszból vagy a tomporból kiindulva és a lábakig lehúzódva. Az is előfordulhat, hogy az égő érzés szakaszosan bukkan fel és a lábfejeket is érinti. A betegek gyakran olyan kifejezésekkel írják le az érzést, mintha az elektromossághoz hasonlatos lenne, sugárzó, olyan, mint az áramütés, és a krónikus lábfájdalomtól eltérően nagyon erős, néha kibírhatatlan. Gyakran kiderül, hogy az ilyen fájdalom az alsó gerincszakasz irritációjának köszönhető, és isiász áll a probléma mögött.

  • Zsibbadás vagy bizsergés

A lábzsibbadást mindenki megtapaszthatja, amikor hosszú ideig ül olyan pózban, amely akadályozza a láb kielégítő vérkeringését. Ilyenkor nem érzékeljük a hideget, a meleget, a nyomást. Ehhez hasonlatos érzést okoz az is, amikor a gerinc valamilyen problémája miatt zsibbad a beteg lába, bár ilyenkor a zsibbadás tartósan van jelen és jelentősen rontja az életminőséget. Például lehetetlenné válhat a járás vagy az autóvezetés, ha a lábfej vagy az egész láb zsibbad. Ez az érzet az enyhe bizsergéstől a teljes érzéketlenségig terjedhet.

Nehézláb-érzése van, éjszakánként begörcsöl a lába? Ez segíthet – kattintson tovább!

  • Gyengeség vagy nehézség-érzés

A láb gyengeség- vagy éppen nehézség-érzését többnyire a mozgás váltja ki. Az érintettek úgy írják körül az érzést, hogy szinte húzniuk kell a lábukat, vagy, hogy képtelenek olyan gyorsan és könnyen járni, mint korábban, esetleg különös nehézséget okoz nekik a lépcsőzés, a gyengeség és a lassú reakcióik miatt. A gyengeségtől szenvedő páciensek általában nem tudnak lábujjhegyen vagy a sarkukon járni, forgatni a bokájukat.

  • Állandó fájdalom

Ezt a típusú fájdalmat jobbára a tompor területén érzik a betegek, vagyis ez nem tipikusan lábfájdalom, de kísérheti a láb fájdalma is. Leginkább „idegi fájdalomként” szokás leírni, szemben az égő vagy a lüktető fájdalommal. Nagyon gyakran csak az egyik oldalon jelentkezik, sokszor izomgörcsnek vagy gyöki fájdalomnak (radiculopathia) is nevezik. Sokszor enyhülést hoz, ha a beteg nyújtózik, sétál vagy más, könnyű mozgást végez.

  • Pozíciótól függő lábfájdalom

Ha a lábfájdalom határozottan felerősödik ülés, állás vagy járás közben, lehetséges, hogy a deréki gerincszakasz problémája áll a háttérben. Ilyen esetben egy pozícióváltás sokszor hoz könnyebbséget. Például gerinccsatorna-szűkületnél sokszor enyhíti a fájdalmat, ha a beteg kissé előrehajol, miközben az elfordulás (mintha golfütésre készülne) fokozza a kellemetlenséget.

– Mivel a mozgásszervi fájdalmak hatékony kezelése csakis pontos diagnózisra épülhet, különösen fontos, hogy a páciensek körül tudják írni, mit éreznek – hangsúlyozza dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos. – Ha szükséges, eszközös képalkotó vizsgálatokat is elvégezhetünk a diagnosztizálás során, és mindezekre együtt építhetjük a fájdalomcsillapító és az oki kezeléseket is.

Forrás: Budai Fájdalomközpont

ElőzőOlyasmire bukkantak a Mariana-árokban, amin még a kutatók is csak ámulnak
KövetkezőRendőr hajtott a tömegbe Nigériában, tíz ember meghalt
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás