Hátborzongató folyamatokat indított el a globális felmelegedés a tajgában. Ősbaktériumok kerültek elő a korábban fagyott talajból, s fertőznek embert, állatot.
Az utóbbi hónapokban soha nem látott hőhullám csapott le a Nyugat- Szibériában található Jamal-félszigetre. Az egyébként -30 fokokra berendezkedett helyi nyenyec lakosság nem elég, hogy szenved a melegtől, de a földből évezredek óta fagyottan pihenő baktériumtörzsek is kiolvadtak.
Az ősi kórokozók pedig hihetetlen pusztításba kezdtek a tajgán. Sem az emberek, sem az állatok immunrendszere nem volt felkészülve a találkozásra a mai korban ismeretlen mikroorganizmusokkal. A legtöbb problémát a lépfenét okozó Anthrax baktérium okozza.
A helyi és a nyugati sajtó is előszeretettel használja a zombi kifejezést a helyzet leírására. Nem véletlenül, hisz az állapotok katasztrofálisak. A járvány tizedeli a vadállományt, eddig több mint 1500 elhullott szarvast regisztráltak. A 40 emberi áldozatról nem is beszélve. A helyi lakosok többsége nomád életmódot folytat és egyik fő táplálékforrásuk bizony a rénszarvas hús. Fertőzött állatokkal érintkezve a baktérium könnyen átterjed az emberre.
A lépfene három szervben képes megtelepedni: a tüdőben, a gyomorban és a bőrön. Gyógyszeres kezelés hiányában a bőrön történő megbetegedés esetén 20%-os a halálozási arány, viszont ha tüdőbe is bejut a kórokozó, ez a mutató akár 80%-os is lehet. A betegség lefolyása – leszámítva a végső stádiumot – gyakorlatilag fájdalommentes. Az első markáns tünetek is csak a végstádiumban jelennek meg. Lényegében hónapokig lehet együtt élni a baktériummal, úgy, hogy egészségesnek hisszük magunkat. Mindeközben persze fokozatosan megesz belülről a lépfene.
A helyi egészségügy színvonala szörnyen alacsony. A nomád emberek többsége a természetgyógyászatban hisz és modern orvossal még életében nem találkozott. Pedig a gyógyszeres kezeléssel a lépfene könnyen gyógyítható lenne. A helyzet most mégis annyira súlyos, hogy a helyi hatóságok már több válságtanácskozást is tartottak. A modern élettől elzárt közösségeket folyamatosan egészségügyi ellátásban részesítik. A lakosokat felvilágosítják a fertőzés megelőzésének módszereiről is. De hogy mennyire harapódzik el a fertőzés a tajgán, illetve, hogy akad-e rénszarvas, amelyik megúszhatja zombisodás nélkül a pusztító járványt, azt még senki nem tudta megjósolni…
Forrás: Ripost