Halála előtt még…

Jávor Pál eredeti nevén Jermann Pál Gusztáv a Wikipédia szerint minden idők egyik legismertebb és egyik legkedveltebb magyar színésze, az első magyar férfi filmsztár volt. Akik ismerhették és láthatták, mind így gondolták. Népszerűségét kezdetben jó megjelenésének, tucatfilmekben eljátszott erős karakterű figuráinak köszönhette.

A harmincas-negyvenes évek legnagyobb férfi sztárja

Aradon született 1902. január 31-én.Édesanyja vasutasnak szánta, ám ő beleszeretett a némafilmbe, és eldöntötte, színész lesz. Vágya sok-sok nehézség után sikerült, mozisztár lett, de igazi szerelme a színpad maradt. A munka, a siker, a népszerűség hatalmas teher lett számára,

az alkoholba menekült, ahonnan csak a szerelem menekítette ki.

Hogy miként alakult ez a szerelem, mennyi akadályt kellett legyőznie, arról már a korabeli sajtó is beszámolt:

„A közeli napokban érdekes házasságkötés színhelye lesz az V. kerületi anyakönyv-vezetőség. Jávor Pál, a Vígszínház népszerű, fiatal szerelmes hőse veszi feleségül Landesmann Márknak, a legnagyobb magyar nagyvágó cég tulajdonosának leányát, Landesmann Olgát.”

A házasságkötésnek romantikus előzményei vannak. Jávor Pál minden premierjén megjelent az egyik zenekari zsöllyesor sarokülésén egy elegáns, fiatal hölgy, aki lelkesen tapsolt az akkor még szárnyait bontogató ifjú művésznek. Jávornak feltűnt a lelkes és csinos néző, s úgy adódott, hogy egy társaságban személyesen is megismerkedett vele. A kedves, szellemes fiatalasszony és a Vígszínház amorózója azontúl gyakrabban találkoztak, s az ismeretségből szerelem lett.

A konzervatív polgári családja nem támogatta a szerelmet, és figyelmeztették, ha Landesmann Olgát feleségül veszi, a család mindenből kitagadja. Jávor erre mindössze ennyit felelt: ’Nem érdekel, keresek annyit, hogy egy asszonyt el tudjak tartani…’”

Jávor Pál színművész 1940-be egy dunai hajón Fotó: Fortepan
Jávor Pál színművész 1940-be egy dunai hajón Fotó: FortepanMegosztás

1934. július 24-én házasodtak össze, egy pasaréti villában élték boldog, kényelmes családi életüket. Mindennek a világháború vetett véget, ami alatt gyakran megalázták Jávort felesége zsidó származása miatt, és még munkát sem kapott. 1944. október 15-én, a nyilas hatalomátvétel napján sokakkal együtt őt is elfogták, a sopronkőhidai fegyházba szállították, majd Németországba hurcolták, ahonnan az amerikaiak menekítették ki. Idehaza az új vezetés nem engedte többé színpadra lépni, a filmszerepet sem kapott. Úgy döntött, féléves amerikai turnéra megy. 11 év lett belőle.

Az Újvilágban sok megpróbáltatás érte, szerepet nem kapott, a kudarc újra az alkoholhoz űzte, de Olga mindenben kitartott mellette.

Turnéi szüneteiben az asszony árulta a lemezeit, ő pedig portásként dolgozott.

Lélekölő hányattatások után 1957-ben tért haza, nagy reményekkel. De sokáig nem örülhet, gyomorrákot diagnosztizálnak nála. Halála előtt a Városmajori Kórház kertjében egy cigányzenekar játszotta el kedvenc nótáit, csak hogy még egyszer vigadhasson. Pár nappal később, 57 évesen örökre lehunyta a szemét. Látványos, színpadias temetése volt, koporsóját tízezrek fogták közre. A fővárosban megállt a forgalom, az emberek zokogtak, és a koporsó után kullogó cigányprímások is szomorúan húzták Jávor legkedvesebb nótáit.

Forrás nyomán

Hirmagazin.eu