Az Óbudai Danubia Zenekar tavalyi 94 teltházas fellépése után újult erővel vág neki a 2016-os évadnak. Hősök vagyunk címmel folytatják tematikus koncertsorozatukat a Zeneakadémián, melynek hívószavai a Szeretünk, Küzdünk, Teremtünk és Remélünk. Továbbá egy három részből álló Schumann-portrésorozattal is készülnek, amely a zeneszerző gazdag és talányos életművét igyekszik megismertetni.

Óbudai Danubia Zenekar
A január 26-ai évadnyitó sajtótájékoztatót Kolonits Klára Don Giovanni Donna Anna áriájából előadott részlete nyitotta meg, melyet Eckhardt Gábor kísért zongorán, majd Barabás Éva, a rendezvény moderátora köszöntötte a résztvevőket.

Ács Péter, az Óbudai Danubia Zenekar ügyvezető igazgatója örömmel ismertette, hogy idén Óbuda-Békásmegyer önkormányzatának feléjük intézett támogatása több mint a duplájára növekedett, valamint az államtól is jelentős segítségben részesültek. Próbatermük fejlesztésére a 2015-ös és a 2016-os évre 30-30 millió forintot kaptak.

Hámori Máté, a zenekar művészeti vezetője felidézte, hogy 2013-ban indították útjára a zeneszerzők munkásságát bemutató portrésorozatukat. Eddig többek között olyan klasszikusok, mint Mozart, Beethoven vagy Schubert életművét tanulmányozták. A hagyományt továbbfolytatják, a sorozat legközelebb Schumann munkásságának gazdagságát igyekszik a közönség elé tárni. A romantika nagyhatású szerzőjének talányos életművét a Budapest Music Centerben (BMC) mutatják be.

Eckhardt Gábor zongoraművész, zenepedagógus elmondta, hogy számára eddig a Mendelssohn- és a Haydn-est volt a legemlékezetesebb. „A közönség visszajelzése és hangulata alapján bátran állíthatom, hogy ez kölcsönös szerelem volt” – mesélte. A zeneszerző a sikert abban látja, hogy a koncertek alkalmával rendhagyó módon a szerzők élettörténetébe is bepillantást engednek.

„Ő a sorozat fő arca és házigazdája, aki életet visz belé. Izgalmas, anekdotákkal átszőtt, olykor mégis nagyon elmélyült hozzáállása a zeneszerzőkhöz, és az a szeretet, amellyel tud róluk beszélni, úgy látszik, megfogta a közönséget” – mondta a művészeti vezető Eckhardt Gáborról, aki állandó házigazdaként van jelen.

„Ezeknek a sorozatoknak számomra az a legnagyobb értéke, hogy behívjuk, betereljük az adott zeneszerzőt a BMC hangversenytermébe. Ő odaül közénk, és egyszerűen a barátunkká, a testvérünkké válik. Az egésznek bensőséges hangulata van, amely a közönség számára oldószerként hat. A zenekar és a közönség együtt fejlődik” – véli a zongoraművész.

„Valószínűleg Schumann lesz a következő kedvenc. Ilyen őszinte zeneszerzőt én még nem találtam a zenetörténetben. Hiányzik az összes védekező mechanizmusa, úgy született, hogy nem tudott maga köré bástyákat kiépíteni, ennek következtében a zenében sincs semmi akadály, csak azt írja, ami közvetlen benne van” – méltatta a zeneszerzőt Eckhardt Gábor.

A zenekar a Gyermekek vagyunk után Hősök vagyunk címmel folytatja tematikus koncertsorozatát a Zeneakadémián, melynek hívószavai a Szeretünk, Küzdünk, Teremtünk és Remélünk. „Az eddigi négy koncertet ért meg a Gyermekek vagyunk, aztán hirtelen felnőttünk, és hősök lettünk” – mesélte viccesen a művészeti vezető. Hámori Máté szerint a zenének önmagában nincs szüksége magyarázatra, ugyanakkor megjegyezte: a zenekarnak fontos célkitűzése, hogy ne csak a meglévő koncertközönséget szolgálják ki, hanem azokat is be tudják vonzatni, akiknek intellektuálisan és érzelmileg lenne igényük megismerni ezt a műfajt, de valami miatt még nem jutottak el odáig.

Hámori Máté az ifjúság megnyerésének fontosságát hangsúlyozta, ennek érdekében számukra is szerveznek tematikus sorozatokat. A 6-14 éves korosztály részére operaelőadással, interaktív zeneszerzőportréval és hangszerbemutatóval készülnek. A nagyobbak pedig az Egy hét a Danubiával keretében betekintést nyerhetnek a klasszikus zenekarok mindennapjaiba.

„Az ember merje megélni az érzéseit, ettől már önmagában hétköznapi hőssé válhat. Klasszikus értelemben véve nem egy versenymű, mégis olyan műfajok jutottak eszembe komponálás közben, amelyekben indirekt módon a cselló teljes eszköztára szerepel” – árulta el Zombola Péter zeneszerző a február 9-ei Werther – csellóverseny ősbemutatójáról, amely a sorozat első koncertje lesz, és a Szeretünk címet viseli.

„Létünk eleme a forma és a rend. Ezt nemcsak a művészetre, hanem a világ egész létére értem. Úgy egy romantikus nagy szimfóniában, mint egy XX. századi versenyműben. Ez határoz meg mindent” – vallotta a sajtótájékoztató vendégeinek küldött videóüzenetében Medveczky Ádám Kossuth-díjas karmester, aki az április 5-ei Teremtünk koncerten vezényel.

Kolonits Klára operaénekesnő Mozart Requiemében nyújtott alakítása kapcsán osztotta meg érzéseit: „Sosem az a nehéz, hogy valami látványosat vagy bonyolultat kell énekelni, hanem az, amikor csak őszintén és egyszerűen”. A művet március 1-jén a Küzdünk című koncerten hallgathatjuk meg előadásában.

 

Forrás: kultura