MÁV Szimfonikus Zenekar, Schubert-est, 2017.11.02 19.00, NAGYTEREM
- Rosamunde-nyitány, D. 797
- Schubert:
- h-moll („Befejezetlen”) szimfónia, D. 759
- Schubert:
- 2. (G-dúr) mise, D. 167
220 évvel ezelőtt, 1797. január 31-én született Franz Schubert. Bár az évforduló néhány hónappal már elmúlt, most is időszerű emlékezni a zenetörténetnek erre a kimagasló alakjára, akinek jelentőségét kortársai közül valószínűleg senki sem ismerte fel és talán ő maga sem volt annak tudatában. Rosamunde volt a címe egy kortárs írónő, Helmina von Chézy színművének, amelyhez Schubert kísérőzenét írt, ehhez a zenéhez fűzte hozzá bevezetőként korábbi, A varázshárfa című nyitányát. A „Befejezetlen” jelzővel ellátott, két tételes h-moll szimfónia csodálatos remekmű, méltán népszerű, a G-dúr misére viszont azért érdemes odafigyelni, mert szerzője alig 18 éves korában komponálta. A körülményekhez alkalmazkodva nagyon kevés hangszert alkalmazott, később egészítette ki a zenekart fúvósokkal és üstdobbal. A hangverseny vonzerejét erősíti a kitűnő Debreceni Kodály Kórus közreműködése is.
Rendező:MÁV Szimfonikus Zenekar
Jegyár: 3 500, 4 000, 4 500 Ft
Balladaest Arany János és Kodály Zoltán emlékére, 2017.11.02 19.00, SOLTI GYÖRGY KAMARATEREM
- 1. rész – Történelmi képek
- Kodály:
- Hét zongoradarab, op. 11/6 – Székely nóta
- Kodály:
- Katona vagyok én
- Arany:
- Szondi két apródja
- Kodály:
- Kádár István
- Arany:
- Rákócziné
- Kodály:
- Rákóczi kesergője
- 2. rész – Népéleti témák
- A Nád Jancsi csárdában (Bartók-Kodály: Magyar népdalok/14)
- Arany:
- Én vagyok az anyám átka…
- Arany:
- Árva fiú
- Kodály:
- Három árva
- Arany:
- A varró leányok
- Arany:
- Szőke Panni
- Kodály:
- Szabó Erzsi
- Arany:
- Az ünneprontók
- Kodály:
- Dudanóta
- SZÜNET
- Kodály:
- Hét zongoradarab, op. 11/2 – Székely keserves
- Arany:
- Tengeri-hántás
- Kodály:
- Kádár Kata
- Arany:
- Vörös Rébék
- Arany:
- Népdal
- Kodály:
- Barcsai
- Arany:
- Tetemre hívás
- Kodály:
- A rossz feleség
- Arany:
- Ágnes asszony
- Kodály:
- Mónár Anna
- Kodály:
- Az hol én elmenyek
Kétszáz éve született és százharmincöt éve hunyt el Arany János. Százharmincöt éve született, és ötven éve hunyt el Kodály Zoltán. E kerek évfordulók önmagukban is kötelezővé tennének egy Kodály–Arany estet 2017-ben, a magyar kultúra két óriását azonban sokkal mélyebb szálak fűzik egymáshoz annál, hogy Kodály Arany halálának évében született. Későbbi feleségének, Gruber Emmának már 1907-ben így írt Kodály: „[…] Arany János (az én doppelgängerem és előrevetett árnyékom, vagy én neki árnyéka – mindegy.)” Kodály adta közre Arany dallamgyűjteményét a költő halálának 70. évfordulóján, és bár Arany-verset csupán kettőt zenésített meg, számos népballadát emelt át a művészi zene világába, s ezekben ott rejlik erősen az Arany-hatás. Ezekből nyújt válogatást a Magyar Kodály Társaság, a Zeneakadémia és a Színművészeti Egyetem közös estje, amely a neves grafikusművész, Buday György vetített képeinek köszönhetően valódi összművészeti élményt kínál a közönségnek.
Rendező:Magyar Kodály Társaság, Színművészeti Egyetem, Zeneakadémia Koncertközpont
Jegyár: 1 200 Ft
ÖSSZKIADÁS ÉLŐBEN
Debussy összes hangszeres kamaraműve / 1, 2017.11.03 19.00, SOLTI GYÖRGY KAMARATEREM
- Debussy:
- Skót induló
- Debussy:
- Hat antik sírfelirat
- Debussy:
- Noktürn és scherzo
- Debussy:
- Intermezzo
- Debussy:
- Kis szvit
- Debussy:
- Cselló-zongora szonáta
- Debussy:
- Hegedű-zongora szonáta
- Debussy:
- Szonáta fuvolára, brácsára és hárfára
Debussy 1910-ben szerzői estet adott Budapesten. A koncert után Csáth Géza interjút készített a zeneszerzővel, akit többek között a Debussy-forradalomról faggatott. „Sohase csináltam forradalmat és egyáltalán nem vagyok forradalmár” – nyilatkozta. „Akik ezt állítják rólam, azok nem ismernek sem engem, sem a muzsikámat. És ugyan ki ellen csináltam volna forradalmat? A régiek ellen? Azoknak, akik igazán nagyok, a legnagyobb tisztelője, csodálója vagyok. Beethoven, Mozart, Haydn ellen forradalmat csinálni? Badarság. Ezek örök mesterek, örök, amit csináltak, és ezt soha semmiféle forradalom nem döntheti meg.” Ha végigfuttatjuk szemünket Debussy kamarakompozícióinak nem különösebben hosszú listáján, szembetűnő a klasszikus kamaraműfajok hangsúlyos jelenléte. Vajon Haydn és Mozart után egy évszázaddal nem tűnik mindez anakronisztikusnak? A darabok mélyére pillantva persze azonnal kiderül, hogy Debussy kamarazenéjének anakronizmusában van valami üdítően provokatív, vagy ha tetszik forradalmi. S ha igaza volt Erik Satie-nak, hogy Debussy, „ez a művészetforradalmár nagyon polgár volt a hétköznapi életben”, akkor miért is ne a polgári szalonvilág keretei között lett volna a leginkább forradalmi? A zeneszerzői életművek meghatározott műfajait a maga teljességében bemutatni kívánó Összkiadás élőben sorozat ezúttal Debussy kamarazenéjéről ad átfogó képet frissen végzett és/vagy doktorált zeneakadémisták közreműködésével.
Rendező:Zeneakadémia Koncertközpont
Jegyár: 1 900, 2 500 Ft
Forrás: zeneakademia.hu