22 C
Budapest
2024. május. 6. hétfő

Zalakaros bemutatása

Története

A település első említése 1254-ből való Korus néven. Ekkor a faluban földdel rendelkező, magyar ajkú várszolgák éltek, majd IV. Béla király felesége idegen telepeseket hozott ide.

1430-ban épült meg temploma az akkor már valószínűleg Somogy megye részét képező településen. A török idők komoly terheket róttak a falura, mivel mind a törökök, mind a Kanizsa várában szolgáló végvári katonák dézsmálták az ittélők terményeit. Ennek következtében lakossága szinte teljes mértékben elfogyott.

A XVIII. században mint mezővárost említik a települést, amely azonban csak a környező mocsarak XIX. század végi, elsősorban a Déli Vasút megépítéséhez köthető lecsapolását követően indulhatott kisebb fejlődésnek. Az 1920-as években kapcsolódott be a közlekedésbe helyközi autóbusz járatokkal. Ekkortájt épült meg a helyi postahivatal is. A II. világháborút követően megindult az elvándorlás, melynek elsődleges iránya a nagyban iparosodó Nagykanizsa lett.

1962-ben termálvizet találtak a településen, és 1965-ben megnyílt a gyógyfürdő, melyet fennállása óta több mint 20 millió pihenni, gyógyulni váró ember keresett fel. A fürdőnek köszönhetően beindult az idegenforgalom. 1984-ben kapott nagyközségi rangot. 1987-ben új óvoda, illetve gázvezeték-hálózat, majd 1990-ben új iskola létesült. Zalakaros a rendszerváltás után is jelentős idegenforgalmi központ maradt, ám a térségben megjelenő újabb gyógyfürdők komoly konkurenciát jelenthetnek a 1997-ben városi rangot kapott településnek.

Ezen változatos vidéken valamennyi Nyugat-Magyarországra jellemző szépség és vonzerő megtalálható; a táj síkság és lankás dombsorok arányos váltakozása; a növényzet erdők, ligetek és virágzó mezők zöldellő harmóniája, amelyet ritka növényi társulások és védett állatok fel-felbukkanó látványa tesz különösen értékessé. És van egy a hétköznapi emberi értékrend fogalmaival alig meghatározható különös kincs, a föld forrongó mélységeinek becses ajándéka, különféle értékes ásványok oldatával telített közel 100 C-os gyógyvíz.

Ez a sokszínűség ma ennek a szerény közép-európai térségnek együttes és egyre csábítóbb vonzereje, amely évente közel egymillió embert késztet arra, hogy otthonát elhagyva felkerekedjen és megfáradt, kimerült vagy beteg szervezetét felfrissítse, pihentesse, gyógyítsa ezzel a delejes erejű vízzel, a békességet nyújtó környezetben.

A zalakarosi Gránit ZRt. Magyarország 5-6. legnagyobb fürdője, generációk találkozóhelye az év minden szakában. A zalakarosi gyógyvíz nártriumkloridos és hidrogénkarbonátos hévíz, amely a jodid- és bromid-ion tartalma következtében a jódos-brómos; szulfid-ion tartalma miatt pedig a kénes gyógyvizek csoportjába sorolható. A víz enyhén radioaktív, metabórsav tartalma igen nagy. A gyógyászatot és a gyógyvizes medencéket elsősorban a gyógyulni vágyók látogatják, amit az Országos Egészségbiztosító Pénztár is támogat. A gyógycentrum és az élményfürdő fedett és szabadtéri medencéi, szolgáltatásai és csúszdái igazi szórakozást és wellness-érzést nyújtanak egész évben. A szezonálisan üzemelő termálstrand új csúszdaegyüttesével, családi és hullám-medencéjével minden korosztály számára biztosít fürdési lehetőséget.

Fekvés: Központi

Nyitvatartás szezonban: IV.29.-IX.02.: 08.30-19.
Nyitvatartás szezonon kívül: I.01.-IV.29., X.01.-XII.21.: 09-18h; IX.03.-IX.30.: 08.30-18h
Cím: Zalakaros –
Tel:
E-mail:
Web: www.zalakaros.hu

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem