Zacher Gábor azt mondja, meg kell várni a kellő átoltottságot ahhoz, hogy az enyhítésekről beszéljünk.
Zacher Gábor / Fotó: Varga Imre
Mindenki ezt olvassa most!
Zacher a hatvani kórházban dolgozik jelenleg, beszámolt róla, hogy az elmúlt napokban emelkedett a betegek száma, a Covid-osztály majdnem teltházzal üzemel.
Az ATV Startban eredetileg egy dán kutatással kapcsolatban kérdezték az orvost, ami a koronavírus-fertőzés túlélési arányai kapcsán készült. Aszerint a testtömeg-index, a férfi nem, a magas vérnyomás, valamint az idegrendszeri megbetegedések rizikófaktort jelentenek a fertőzésben.
Erről Zacher elmondta, hogy jól látni, hogy „az 50 éves, elhízott, magas vérnyomással küzdő férfiak nagyobb arányban kerülnek lélegeztetőgépre és halnak meg.”
Fontos hogy az elhízásról szó legyen a járvány kapcsán, hiszen Magyarország a negyedik legelhízottabb ország a világon. A túlsúly mindenféle betegségnél, nem csak a koronavírusnál rizikófaktor, ezt nem győzi hangsúlyozni a betegeinek.
.A sürgősségi orvos már mindkét oltását megkapta, elmondta semmilyen mellékhatást nem érzett.
Korábban Zacher Gábor azt nyilatkozta korábban, hogy a védőoltásokkal kapcsolatos ellenállás a politikának és kormány felelőssége – ennek kapcsán most pontosított, úgy hogy azé a felelősség, aki a kommunikáció hiányáért felel. A védőoltás lesz az, ami meg tud védeni bennünket – mondta.
Jelenleg négyféle vakcina van az „étlapon”, ezekről már nagyon sok mindent tudunk, és ezeket az információkat tolni kellene az embereknek is, hogy tudjanak róla. Fonto lenne, hogy a vakcinával kapcsolatos tájékoztatót nem az oltás előtt, a helyszínen kell elmondani az embereknek, mert ez rengeteg időt vesz igénybe, és ha hamarabb tudnának tájékozódni az emberek, akkor pontosan tudhatják, hogy mivel állnak szemben, mikor oltásra kerül a sor.
Elmondta, hogy a munkahelyén, a hatvani kórházban emelkedett a beteg száma az elmúlt napokban, de az egészségügyi rendszer kitart. A Covid-osztály most majdnem teltházzal megy a kórházban, ez nagyjából 70 beteget jelent.
Az utolsó kérdésre az enyhítéssel kapcsolatban azt mondta: mindenképp meg kell várni a kellő átoltottságot ahhoz, hogy fokozatosan lehessen nyitni.
„Ha elértük a megfelelő átoltottságot, csak akkor lehet szakmai szempontból a nyitás mellett voksolni. Azt is csak fokozatosan. Szóval nem az várható, hogy egyszer csak kinyílnak az ajtók, aztán hajrá, mindent lehet. Ez akár több hónapot is igénybe vehet. Ez persze az emberek türelmét és pszichés állapotát is nagyon komolyan érinti.” – mondta el Zacher a véleményét.
Ma az operatív törzs tájékoztatóján Müller Cecília tisztifőorvos is azt mondta, a járványügyi adatok alapján túl korai lenne a szabályok enyhítése.
A tájékoztatón elhangzottakat itt olvashatja el!:
Müller Cecília: a járvány nem úgy alakul, mint vártuk, akár a harmadik hullám elején is lehetünk most
Mik a friss információk a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban? Az operatív törzs szerdán is tájékoztatót tartott.
Itt nézheted meg videón az online tájékoztatót:
A tájékoztatón elhangzott:
Elsőként dr. Békássy Szabolcs, országos kollegiális vezető háziorvos számolt be a háziorvosok munkájáról. Mérföldkőhöz értünk, hiszen a múlt héten megkezdődött a háziorvosi praxisokban az idősek oltása – kezdte Békássy. Megköszönte a kollégáknak a munkát, hiszen maradéktalanul elvégezték azt, dacára a rövid határidőnek. Az elmúlt héten több mint 10 ezer idős oltására nyílt lehetőség a praxisokban, de további 30 ezer idős oltópontra való eljutását is szervezték.
A héten folytatódik a lakossági védőoltási kampány, amelynek keretében
- 2040 praxisnak lesz lehetősége az 59 év alatti, krónikus betegségben szenvedő páciensek védőoltására az AstraZeneca-vakcinával
- további 2964 háziorvosi praxisban a Pfizer-vakcinával folytatódik a legveszélyeztetettebb korosztály oltása
Az elmúlt héten nem állt rendelkezésre annyi vakcina, hogy minden praxis tapasztalatot szerezhetett volna, ezen a héten már minden rendelőbe jut oltóanyag – mondta Békássy.
Budapesten további 560 praxisnak lesz lehetősége 5-5 embert védőoltási pontra irányítani, náluk a Szputnyik-vakcina beadására lesz lehetőség.
Kérte az oltakozókat, hogy időre érkezzenek az oltópontokra, a tumultus elkerülése érdekében. Fontosnak tartotta megjegyezni, hogy nagyon sok háziorvos kollégájától azt a visszajelzést kapják, hogy rengeteg beteg érdeklődik náluk arról, mikor kaphatják meg a vakcinát. Arra kér mindenkit, várják meg a háziorvos jelentkezését, akik minden héten megkapják a frissített listát azokról, akik következnek.
A járványgörbe az utóbbi napokban nem a legkedvezőbben alakul. A háziorvosok az „őrszemek” a járvány kezdete óta, az elmúlt napokban intenzíven nő az új koronavyrus- megbetegedések száma. Ezért arra kért mindenkit, a járványügyi szabályokat mindenki tartsa be továbbra is.
Zárásként megfogalmazta, hogy legyenek türelemmel a háziorvosok iránt, mert óriási a nyomás rajtuk. A vakcinálás szervezésén kívül ezer feladat hátul a praxisokra.
Szabálysértések
Ezután Kiss Róbert alezredes ismertette a védelmi intézkedésekkel kapcsolatos rendőri intézkedéseket:
- 166 személy ellen intézkedtek maszkviselés elmulasztása miatt az elmúlt 24 órában
- 123 személy ellen intézkedtek a rendőrök, mert a 10 ezer főnél nagyobb településeken az önkormányzat által elrendelt maszkviselési kötelezettségen nem tettek eleget, 18 figyelmeztetés volt, 40-en kaptak helyszíni bírságot, illetve 65 feljelentést tettek
- szabálytalan maszkviselés miatt tömegközlekedési eszközökön és azok várakozóhelyein 9, üzletekben, bevásárlóközpontok területén 34 ember ellen intézkedtek
- 324 esetben kellett intézkedni a kijárási tilalom megszegése miatt
„A járvány másképpen alakul, mint vártuk”
Müller Cecília kezdésként megköszönte a házi orvosok munkáját. Ezután ismertette a legfrissebb járványadatokat. „A járvány másképpen alakul, mint vártuk. Kicsit megtorpant a második hullám levonuló szakasza. Azt látjuk, hogy 10 napja a járványgörbe nem ütemesen, egyenletesen halad lefelé, hanem kialakult egy konstans szám, ami nem nagyon akar mozdulni, nem változnak az adatok kellő mértékben kedvezően” – mondta Müller, hozzátéve: mindenki azt vizsgálja, mi ennek az oka. Lehetséges, hogy a harmadik hullámnak az elején vagyunk, anélkül hogy a második nyugvópontra helyeződött volna – magyarázta. Ezt az adott helyzetet a mutáns vírustörzsek okozhatják.
Járványadatok
1279 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, ezzel 380 013-ra nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 98, többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 13 347-re emelkedett. A gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 285 022, az aktív fertőzötteké 81 644 főre csökkent. 3747 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 296-an vannak lélegeztetőgépen – ismertette az elmúlt 24 óra adatait Müller Cecília országos tisztifőorvos.
A szennyvízben országosan ismét emelkedik a koronavírus örökítőanyaga:
- Budapesten
- Győrben
- Miskolcon
- Székesfehérváron
kifejezetten emelkedő tendenciát mutat.
Békéscsabán és Kecskeméten csökkent, máshol stagnál.
Új szabályt jelentett be Müller! Ha valaki mindkét oltását megkapta, és a megadott idő is eltelt – ez a Pfizernél 7-10 nap, az AstraZenecánál 15 nap –, azaz kialakult a teljes védettsége, ha kontaktszemélynek minősül, nem kell karanténba vonulnia.
Az Egészségügyi Világszervezet azt kutatja, honnan és hogyan indult el a mostani koronavírus-járvány. Keresik, hogy melyik volt az az állat, amelyről a vírus átjutott az emberre. A tobzoskát említették, de a kutatók ezt még nem igazolták. Azt viszont megállapították, hogy valószínűleg nem egy kínai laboratóriumból került ki a koronavírus.
Több városban gondolkoznak azon, hogy enyhítenek a szabályokon, de a járványügyi adatok alapján ez túl korai. A környező országokban is inkább szigorítanak, mert egy korai nyitás sok veszélyt rejt magában – folytatta Müller Cecília.
Kérdésekre adott válaszok
Miskolc és Kecskemét is lazít. Mi a vélemény erről?
A városvezetésnek hatásköre van ehhez, de ez rendkívüli felelősséggel is jár. Mindenkit óvatosságra int a tisztifőorvos.
Van-e influenzajárvány?
Nincs, ez annak is köszönhető, hogy a higiénés szabályokkal minden cseppfertőzéses betegség ellen védekezünk. Eddig egy B típusú vírust tudtak kimutatni az országban – mondta Müller.
Mikor olthatják be az emberek többségét?
Müller abban reménykedik, hogy márciusban mindenki számára elérhetővé válik az oltás lehetősége.
Kedveld és ajánld a Hirmagazin.eu Online Médiát!
mti, blikk