2015 05 16 124422
2015. május 16. 11:10 Forrás: Autosport

A Mercedes motorsport-igazgatója, Toto Wolff bízik abban, hogy a 2017-es évre tervezett szabálymódosításoknak köszönhetően a jövő F1-es autói lesznek a kategória történetének leggyorsabb versenygépei. Az osztrák szakember a tankolás visszatéréséről is beszélt.
A Spanyol Nagydíj startja (Fotó: Charniaux / XPB Images) A Spanyol Nagydíj startja (Fotó: Charniaux / XPB Images)

A Stratégiai Munkacsoport tagjai csütörtökön ültek tárgyalóasztalhoz, ám a felek akkor még nem közöltek részleteket a megbeszélésen elhangzottakról, péntek délután azonban megérkezett a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) hivatalos közleménye. Ebből kiderül, hogy a sport irányítói a 2017-es évadban a most használtaknál öt-hat másodperccel gyorsabb és agresszívebb külsejű versenygépeket akarnak pályára küldeni; ezt a javulást különböző aerodinamikai szabálymódosításokkal, szélesebb abroncsokkal és a súly csökkentésével szeretnék elérni.

„Hiszünk abban, hogy öt-hat másodperccel is gyorsabbá tehetjük a versenyautókat, ami egyet jelent azzal, hogy ezek lesznek a valaha volt leggyorsabb Forma-1-es autók” – mondta Wolff az Autosport egyik munkatárásnak, amikor a tegnap ismertetett szabálymódosítási javaslatokról kérdezték. „Ez nagyon izgalmas! Igazi áttörés volt, amikor mindenki felemelte a kezét, hogy támogasson egy ilyen komoly fejlődést. A világ leggyorsabb versenyautóit szeretnénk megalkotni, és most ez történik, ami tényleg nagyon jó hír” – teszi hozzá.

Az FIA közleményéből az is kiderült, hogy – a jelenlegi tervek szerint – a 2017-es évtől kezdődően ismét engedélyezett lesz a tankolás, Wolff azonban elárulta, hogy ezt a javaslatot még komolyabban meg fogják vizsgálni, adott esetben pedig vissza is vonhatják azt. „Voltak, akik kitartóan érveltek amellett, hogy ez egy rendkívül látványos megoldás. Az autók könnyebbek lesznek a versenyen, tehát a pilóták keményebben nyomhatják a gázt, hiszen a nagy súly nem fogja azonnal tönkretenni a gumiabroncsokat. Persze voltak, akik aggódtak az ötlet miatt, hiszen a tankolást néhány évvel ezelőtt pont a költségek miatt tiltották be” – magyarázza.

„Viszont, most újra fel szeretnénk fedezni! Persze még azt is meg kell néznünk, hogy tankolással is tartani tudjuk-e a kiállások idejét, ami most nagyjából két-három másodperc körül van. Egyetértettünk abban, hogy megpróbáljuk feltérképezni ezt az utat, és abban is, hogy a költségeket is számításba vesszük, hiszen ez tényleg egy látványos megoldás lehet. Persze abban az esetben, ha ez az egész túlságosan drága, nem fogjuk bevezetni” – folytatja a tapasztalt sportvezető.

A találkozó során ismét felmerült a kliensautók használatának engedélyezése – erről állítólag a nagyobb csapatoknak kell majd tanulmányt készíteniük –, ezt az elképzelést azonban a Force India sportigazgatója már most komoly bírálattal illette. Wolff szerint azonban ez egy olyan lehetőség, amit a Forma-1-nek mindenképpen fontolóra kell vennie. „Természetesen nem célunk az, hogy a kiscsapatok kiessenek az üzletből, és azt is tudjuk, hogy nehéz bevezetni egy új rendszert. A Stratégiai Munkacsoport tagjai készek felajánlani az autókat a többieknek, avagy az új érdeklődőknek” – ecseteli Wolff, majd egy másik „vészforgatókönyvet” is felvázol.

„Abban az esetben, ha elveszítünk egy újabb Forma-1-es alakulatot, akkor a harmadik, avagy a negyedik autó bevetését is fontolóra vesszük. Persze tisztában vagyunk azzal, hogy nem ez a legvonzóbb forgatókönyv a Forma-1 számára, de csak képzeljék el azt, hogy a Mercedes egy fiatal tehetséget ültet a harmadik autóba, aki akár a többiek kihívójává is válhat; ez még érdekes is lehet! Mindkét esetben az élmezőny üldözőinek és a középmezőnynek adnánk versenyképesebb autókat. Természetesen ezeket a lehetőségeket is megvizsgáljuk majd!” – zárja gondolatát.