forrás: MTI / M1 – Híradó
Az utazással kapcsolatos kockázatokról szóló globális érvényű figyelmeztetést tett közzé a washingtoni külügy a megnövekedett terrorveszély miatt az amerikai állampolgárok címére. Meghosszabbították a legmagasabb szintű, négyes fokozatú terrorfenyegetettségi készültséget Brüsszelben és térségében, a belga rendőrség újabb öt embert vett őrizetbe. Cikkünk folyamatosan frissül!
A hatóságok felkészültek egy esetleges biológiai terrortámadásra
Felkészültek a magyar hatóságok egy esetleges biológiai terrortámadásra, a katasztrófavédelem például képes a veszélyes anyagokat azonnal felmérni és napi több százezer liter ivóvizet biztosítani – írja a Magyar Idők. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a lappal közölte, hogy minden jelenleg ismert veszélyes, vegyi vagy biológiai fegyverként is alkalmazható kórokozó kimutatására felkészült az Országos Epidemiológiai Központ. Az úgynevezett Nemzeti Biztonsági Laboratórium pedig a legmagasabb követelményeket is kielégítő, speciális védelmi rendszerekkel rendelkezik – közölte az újság.
Utazási figyelmeztetést tett közzé az amerikai külügy
A megnövekedett terrorveszély miatt, utazással kapcsolatos kockázatokról szóló globális figyelmeztetést tett közzé az amerikai külügyminisztérium. Eszerint az Iszlám Állam, az al-Kaida, a Boko Haram és több más terrorista csoport továbbra is támadásokat tervez. A felhívás szerint a szélsőségesek célpontjai közé tartoznak a sportesemények, a színházak, a szabadtéri vásárok, illetve a légi közlekedés létesítményei.
Robbanóövet találtak Párizs egyik elővárosában
Robbanóövet találtak a Párizs déli részén fekvő Montrouge elővárosban – közölte a francia rendőrség hétfőn. A detonátor nélküli robbanó övet egy utcaseprő egy törmelékhalomban, más források szerint egy szemetesben találta meg – közölték a hatóságok. A rendőrség jelenleg vizsgálja az övet, és arra a kérdésre keresi a választ, hogy a szerkezetet használták-e a 130 ember életét követelő november 13-i párizsi merényletekben.
Marad a vörös riasztás Brüsszelben
Brüsszelben a jövő hétfőig meghosszabbították a négyes fokozatú, tehát a legmagasabb terrorkészültséget. Az ország többi részén is maradt a hármas fokozat. Szerdától azonban újraindulhat a metró, és kinyithatnak az iskolák is a belga fővárosban. A terrorakciók lehetséges fő célpontjának továbbra is a sok ember részvételével zajló eseményeket tartják, így a nagyobb rendezvényeket egyelőre elhalasztják. A vasárnap éjszakai razziák során őrizetbe vett 21 ember közül egy ellen adtak ki letartóztatási parancsot, 17-et elengedtek, a többiek kihallgatása még folytatódik. Az első számú körözött, aki nagy valószínűséggel a párizsi merényletek egyik elkövetője lehetett, Salah Abdeslam, továbbra is szökésben van, de azt cáfolták, hogy Németország felé menekült volna.
Cameron: a brit hadsereg is akcióba lépne terrortámadás esetén
A brit hadsereg jelentős erőkkel segítené a rendőrség munkáját, ha Nagy-Britanniát terrortámadás érné – mondta hétfőn a brit miniszterelnök a londoni alsóházban. David Cameron a kormány új, a párizsi merényletektől függetlenül kidolgozott, egyébként is esedékes, de a terrortámadások nyomán további elemekkel kiegészített védelmi és biztonságpolitikai stratégiáját ismertette. Cameron kijelentette: a kormány nagy horderejű vészhelyzeti intézkedési tervet állított össze, amelynek alapján a fegyveres erők tízezer tagja segíthetné a rendőrségi munkát akkor, ha Nagy-Britanniát a párizsi merénylethez hasonló terrortámadás érné.
Londoni elemzők: hosszabb távon várható a kedvezőtlen gazdasági hatás
Londoni pénzügyi elemzők szerint rövid távon várhatóan elenyésző, hosszabb távon azonban már komolyabb negatív gazdasági következményei lehetnek a párizsi merényleteknek. A City egyik legnagyobb gazdasági-politikai elemzőháza, a Capital Economics elemzői tanulmányukban kiemelték, hogy a nemzetközi példák csekély rövid távú hatást valószínűsítenek.
Újabb öt embert vettek őrizetbe a belga hatóságok
A belga rendőrség újabb öt embert őrizetbe vett hétfőn a feltételezett terroristák ellen előző nap indított hatósági akció keretében. A vasárnap este indított műveletek részeként hétfőn további öt házkutatást hajtottak végre a brüsszeli és kettőt a liége-i régióban. Ezek során fogták el az öt gyanúsítottat – derült ki a szövetségi ügyészség közleményéből. A reggeli hatósági fellépéssel így 21-re nőtt a vasárnap este óta Belgiumban őrizetbe vett feltételezett szélsőségesek száma, de az ország első számú körözött személye, a november 13-án végrehajtott, 130 halálos áldozatot szedő párizsi merényletsorozat egyik elkövetőjének tartott Salah Abdeslam továbbra is szökésben van.
Háromnapos gyász Maliban
Maliban háromnapos gyász kezdődött a bamakói terrortámadás áldozatainak emlékére. A szolidaritás jeleként csatlakozott a nemzeti gyászhoz Szenegál, Mauritánia és Guinea is. A nyugat-afrikai ország fővárosában, egy luxusszállodában iszlamista fegyveresek ejtettek túszul 170 embert; közülük életét vesztette 19 ember. A túszejtést két dzsihadista szervezet is magára vállalta.
London is beszáll
Nagy-Britanniának is részt kell vennie az Iszlám Állam elleni légicsapásokban Szíriában – mondta a brit kormányfő. David Cameron a francia elnökkel Párizsban tartott megbeszélése után a dzsihadista szervezet elleni közös fellépésre szólította fel a nemzetközi közösséget. A brit miniszterelnök hangsúlyozta: közös veszéllyel állunk szemben, és a világnak össze kell fognia a terrorfenyegetettség elleni harcban.
Munkában az orosz harci repülők
Csaknem ötszáz légicsapást mértek orosz harci repülőgépek az elmúlt két napban az Iszlám Állam állásaira Szíriában – közölte az orosz védelmi minisztérium. Megsemmisítettek egy nagy kőolaj-feldolgozó üzemet és olajtározót is, amely a dzsihadista szervezet kezén volt. A légi támadásoknak köszönhetően a szíriai hadsereg és a vele szövetséges milíciák elfoglaltak két várost is az ország nyugati részén. Oroszország a múlt hét eleje óta vet be hadászati bombázókat, miután bebizonyosodott, hogy az egyiptomi Sarm-es-Sejk üdülőhelyről felszállt orosz Airbus A321-es utasszállító repülőgép katasztrófáját terrorcselekmény okozta. A 224 ember halálát okozó merénylet elkövetését az Iszlám Állam vállalta magára.
A párizsi áldozatokra emlékeztek
A francia államfő és a brit miniszterelnök reggel együtt emlékezett meg Párizsban a november 13-i merényletek áldozatairól, virágot helyeztek el a legtöbb áldozatot követelő merénylet helyszíne, a Bataclan koncertterem előtt. Ezt követően Francois Hollande és David Cameron a terrorizmus elleni közös fellépésről és a szíriai helyzet rendezéséről tartott megbeszélést. A francia vezető a héten az ENSZ Biztonsági Tanácsa valamennyi tagországának vezetőjével találkozik. Pénteken a BT francia kezdeményezésre egyhangúlag fogadta el a katonai erő alkalmazására feljogosító határozatot az Iszlám Állam és az an-Nuszra Front terrorszervezet ellen.
Vegyvédelmi eszközök tűntek el egy párizsi közkórházból
Vegyvédelmi eszközök tűntek el a minap egy párizsi közkórházból – jelentette az AP amerikai hírügynökség, amely emlékeztetett: Manuel Valls francia miniszterelnök csütörtökön kijelentette a nemzetgyűlésben: a november 13-án végrehajtott párizsi merényletek után fennállhat a vegyi, illetve baktériumtámadás veszélye. A Necker kórház ugyanazon a napon tett hivatalos bejelentést, miszerint szerdán „korlátozott számban” eltűntek olyan védőöltözékek az egyébként zárt, csak kód ismeretében nyitható tároló helyiségből, amilyeneket az ebolafertőzötteket ellátó személyzet szokott használni. Hivatalosan nem erősítették meg azokat a médiahíreket, hogy egy tucat hermetikusan zárható ruházat, továbbá három tucat különleges, vegyi anyagoknak ellenálló csizma, kesztyű, illetve antibakteriális maszk hiányzik a készletből.
Lezárták, kiürítették a prágai főpályaudvart
Névtelen bombafenyegetés miatt kiürítették és lezárták vasárnap este a prágai főpályaudvart. A rendőrség átvizsgálta az egész épületet és a vágányokon leállított vonatokat. Az oda tartó szerelvényeket más pályaudvarokra irányították át. A CTK cseh hírügynökség rendőrségi forrásból úgy értesült, hogy egy személyt őrizetbe vettek. Egyelőre nem ismeretes, hogy valós volt-e a fenyegetés, vagy csak rossz tréfát űzött valaki a hatóságokkal.
Közzétették a stadionnál felrobbant harmadik merénylő fotóját
A francia rendőrség szemtanúk segítségét kérte vasárnap este a múlt heti párizsi merényletek során a Stade de France nemzeti stadionnál felrobbant harmadik öngyilkos merénylő azonosításához. Ennek érdekében közzétették az elkövető fotóját. A rendőrség pénteken azt közölte, hogy a harmadik merénylőt, hasonlóan ahhoz a kamikázéhoz, aki mellett egy hamis szíriai útlevelet találtak, Görögországban regisztrálták október 3-án. A két férfi együtt érkezett Európába. A nemzeti standionnál felrobbant három öngyilkos merénylő közül egyet tudtak eddig azonosítani: Bilal Hadfi 20 éves francia állampolgárt, aki Belgiumban élt.
A francia belügyminisztérium által 2015. november 22-én közreadott kép a Stade de France nemzeti stadionnál november 13-án magát felrobbantó három feltételezett terrorista egyikéről. (MTI/AP/Francia belügyminisztérium)
Marad a legmagasabb készültség
Meghosszabbították a legmagasabb szintű, négyes fokozatú terrorfenyegetettségi készültséget vasárnap Brüsszelben és térségében – jelentette be Charles Michel belga miniszterelnök vasárnap délután a nemzetbiztonsági tanács ülését követően. Az ország többi részében – szintén az eddigi intézkedéseknek megfelelően – a második legmagasabb szintű, hármas fokozatú készültség marad érvényben.
Vezérkari főnök: nem várható gyors katonai győzelem
Nem várható rövid távon katonai győzelem az Iszlám Állam felett – mondta Pierre de Villiers francia vezérkari főnök a Le Journal du Dimanche című francia lapban vasárnap megjelent interjúban. A katonai vezető szerint „mindenki tudja, hogy a konfliktust végül diplomáciai és politikai úton fogják rendezni”. Miután az ENSZ Biztonsági Tanácsa pénteken az Iszlám Állam és az an-Nuszra Front szélsőséges csoportok elleni katonai erő alkalmazására feljogosító, egyhangú terrorelhárítási határozatot fogadott el, Francois Hollande francia államfő a héten külön-külön egyeztet Barack Obama amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, valamint David Cameron brit miniszterelnökkel és Angela Merkel német kancellárral a terrorszervezetek elleni egységes és összehangolt katonai koalícióról és fellépésről.
A franciák többsége támogatja a kormány intézkedéseit
A franciák elsöprő többsége támogatja a kormánynak a 130 áldozatot követelő múlt heti merényleteket követően kihirdetett intézkedéseit – derül ki az IFOP közvélemény-kutatóintézet felméréséből. A rendkívüli állapot három hónapos meghosszabbításáról megszavazott törvényt a megkérdezettek 91 százaléka, a határok ellenőrzésének visszaállítását 94 százalék, míg a kettős állampolgároknak a francia állampolgárságtól való megfosztását a nemzeti érdeket sértő tett vagy terrorcselekmény esetén a franciák 95 százaléka helyesli. A radikális emberek házi őrizetének elrendelésével a megkérdezettel 92 százaléka ért egyet, s 94 százalékuk üdvözli, hogy a kormány 8500 új munkahelyet hoz létre a rendfenntartó és igazságügyi szerveknél.
Ausztriában nincs fokozott terrorveszély
A párizsi merényletek után Ausztriában nincs fokozott terrorveszély, azonban egy esetleges ausztriai merénylet elkövetését biztonsági szakértők nem zárták ki. Inkább körültekintőnek kell lenni, mintsem félni vagy kerülni a nyilvános helyeket – állapították meg egyhangúan az osztrák szakértők, akik szerint egy város biztonságáért minden lakos felelősséggel tartozik, hiszen korábban is előfordult, hogy számos bűncselekmény kapcsán polgári bejelentés segítette a nyomozást.
Marad a legmagasabb készültség Brüsszelben
Egyelőre marad a legmagasabb terrorfenyegetettségi szint Brüsszel térségében – jelentette belga válságközpont Twitter-üzenetére hivatkozva vasárnap délelőtt a Reuters hírügynökség. Előző nap Charles Michel belga miniszterelnök megerősítette, hogy a főváros térségében a legmagasabb szintre emelték a terrorfenyegetettség szintjét, miután az egy héttel ezelőtt Párizsban végrehajtott terrortámadáshoz hasonló terrorakció előkészületéről szereztek értesülést. Szombaton több sajtóorgánum is beszámolt arról, hogy a főváros Molenbeek-Saint-Jean nevű kerületében vegyszereket és robbanóanyagot is találhattak egy házkutatásnál, de ezt Michel a nyomozás érdekeire való tekintettel nem kommentálta.
Nagy-Britannia karácsony előtt be akar kapcsolódni a szíriai hadműveletekbe
Vasárnapi brit sajtóértesülések szerint Nagy-Britannia még karácsony előtt be akar kapcsolódni az Iszlám Állam terrorszervezet szíriai állásai elleni légi hadműveletekbe. A The Sunday Times című tekintélyes vasárnapi konzervatív brit lap kormányzati forrásai szerint David Cameron miniszterelnök a jövő héten hét pontba szedett javaslatcsomagot terjeszt a parlament elé. Ebben a kormányfő stratégiai és jogi érveket felsorakoztatva igyekszik eloszlatni az alsóház külügyi bizottsága által a szíriai brit katonai beavatkozással kapcsolatban megfogalmazott aggályokat.
Drámai a helyzet Brüsszelben
A legmagasabb szintű riadót rendelték el, miután a párizsihoz hasonló terror-támadásokra készülhetnek terroristák. Bezártak áruházakat, szórakozóhelyeket, kávézókat, leállt a metró, arra kérnek mindekit, hogy ha teheti maradjon otthon. Az utcákon állig felfegyverzett, golyóálló mellényes rendőrök és katonák járőröztek tegnap.
Közben újabb fenyegetést kapott Párizs az Iszlám Államtól. Egy belga napilap szerint a várható merényletek súlyosabbak lesznek mint a 2001 szeptember 11-ei Amerika elleni támadás. Hivatalos forrásból nem erősítették meg a fenyegetésről szóló híreket. Bombariadó volt egyébként több európai nagyvárosban is, így a többi közt Berlinben és Luxemburgban.
Felhatalmazást adott az ENSZ biztonsági tanácsa az Iszlám Állam és az Al-Kaida szíriai szárnya elleni támadásra. Egyhangú döntést hozott erről a BT. A gyakorlatban persze már eddig is bombáztak a nemzetközi koalíció gépei és az oroszok is.
Bombafenyegetés miatt kényszerleszállást hajtott végre a török légitársaság egyik gépe Kanadában. A járat New Yorkból Isztambulba tartott 256 utassal a fedélzetén.
Megszakadt a Krím-félsziget áramellátása Ukrajna felől. Egyelőre nincs pontos értesülés arról, mi az oka az áramkimaradásnak, de a sajtó közlése szerint ismeretlenek felrobbantották a Krímet árammal ellátó távvezetékek oszlopait. A helyzet rendezésére minden tartalék energiaforrást felhasználnak, mobil áramfejlesztőket és pótlólagos erőműveket. A kórházak áramellátása egyelőre biztosított, de a félsziget nagyvárosaiban nincs közvilágítás.