Megvonta a Pakisztánnak szánt 300 millió dolláros (84 milliárd forintos) katonai támogatást az Egyesült Államok arra hivatkozva, hogy Iszlámábád nem lép fel határozattan a dél-ázsiai ország területén tevékenykedő fegyveres szervezetekkel, elsősorban a szomszédos Afganisztánban felkelést folytató tálib szélsőséges mozgalommal szemben – jelentették hírügynökségek szombaton.
A 300 millió dolláros, úgynevezett koalíciós támogatási források a Donald Trump amerikai elnök által az év elején felfüggesztett, Pakisztánnak szánt anyagi támogatások részét képezte. Trump korábban azzal indokolta döntését, hogy Iszlámábád a korábbi segítségnyújtást „hazugságokkal és megtévesztéssel” hálálta meg.
A Trump-kormányzat álláspontja szerint a pakisztáni hatóságok menedéket nyújtanak az afganisztáni táliboknak, akik így biztonságban tudják támadásaikat megtervezni a kabuli kormány ellen, illetve lehetőségük van soraik rendezésére offenzíváik után.
Amerikai tisztviselők azonban megadták Pakisztánnak a lehetőséget, hogy visszanyerjék Washington bizalmát, így az anyagi támogatásokat is. Washington ehhez azonban kikötötte, hogy Iszlámábád „változtasson a hozzáállásán” – írta a Reuters brit hírügynökség.
Kone Faulkner alezredes, a Pentagon szóvivője közölte: Pakisztán határozott lépései hiányának fényében a szóban forgó összeget más célokra fordítják. Az alezredes tudatta azt is, hogy a kongresszus további 500 millió dollárt (140 milliárd forintot) vont meg Pakisztántól, így összesen 800 millió dollárnyi (224 milliárd forintnyi) koalíciós támogatási forrástól esett el Iszlámábád.
A döntés egybeesik azzal, hogy Mike Pompeo amerikai külügyminiszter és Joseph Dunford amerikai vezérkari főnök pakisztáni látogatásra készülnek. James Mattis amerikai védelmi miniszter kedden közölte, hogy a két amerikai tisztségviselő iszlámábádi tárgyalásain központi téma lesz a milicisták elleni fellépés.
Forrás: MTI