A Nyugat azt találgatja, vajon Moszkva csak fenyegetőzik, vagy valóban kész lenne megtámadni Ukrajnát. Az Euronews által megkérdezett orosz, ukrán és amerikai szakértők eltérően látják a helyzetet, de abban egyetértenek, hogy a Kreml számára most elsősorban politikai pozíciójának rögzítése, követeléseinek éles megfogalmazása a lényeg.
„Oroszország soha, sehol, egyetlen egyszer sem fenyegette meg az ukrán népet hivatalos képviselőin keresztül” – állította Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az amerikai kollégájával, Anthony Blinkennel tartott múlt heti genfi találkozón, a Nyugat által keltett „hisztériának” minősítve egy esetleges orosz támadást.
Dimitrij Peszkov elnöki szóvivő is „vörös vonalnak” nevezte ugyan a NATO keleti terjeszkedését, de hangsúlyozta, hogy „minden amit Oroszország tesz, azt az Oroszországi Föderáció területén belül teszi”. A hivatalos moszkvai nyilatkozatok továbbra is cáfolják tehát egy ukrajnai invázió szándékát, ám a kérdés továbbra is az, hogy mi Putyin célja, mit akar elérni a 100 ezres csapatösszevonással, a közös orosz-belarusz hadgyakorlattal az ukrán határon?
Jurij Fedorov orosz katonai és politikai szakértő az Euronewsnak adott interjújában úgy vélekedett, Moszkva csak azt nem akarja, hogy Ukrajna csatlakozzon a NATO-hoz, mert ez politikai vereséget jelentene Putyin elnök számára.
Más a felkészülés, más a kivitelezés
„Ha elvonatkoztatunk mindkét fél nyilatkozatától, és megnézzük, mi történik az ukrán határ mentén, akkor aggasztó jeleket látunk” – mindta Fedorov, utalva a Belarusszal hamarosan megkezdődő közös hadgyakorlatokra, valamint az Ukrajna mellé telepített, tényleges harci műveletekhez szükséges katonai egységekre. „Ez azt az aggasztó érzést kelti, hogy Moszkva valóban támadó hadműveletre készül. De a felkészülés és a kivitelezés két külön dolog. A politikai döntés erről még nem született meg.”
Fedorov emlékeztet rá, hogy három katonai műveletre már készültek tervek: Odessza elfoglalására, Mariupol megtámadására Donyeck térségéből, végül Harkiv elfoglalására, de hogy ezt meglépnék-e, azt csak találgatni lehet.
Még több külföldi hír
Arra a kérdésre, miért ódzkodik Moszkva ennyire Ukrajna NATO-tagságától, a szakértő azt mondta: mert az „politikai vereség lenne Putyin számára.” Fedorov idézte Angela Merkel szavait, aki szerint az orosz elnök „egy másik valóságban él”, Ukrajnát ugyanis a következő években senki sem fogja felvenni a NATO-ba, ezt minden nyugati politikus nyíltan kimondta. Ráadásul demokratikus deficitje és korrupciós helyzete sem teszi erre alkalmasnak.
Putyin azt akarja elérni, hogy ne telepítsenek katonai infrastruktúrát és csapatokat Kelet-Európába, ezt a NATO állítólag megígérte annak idején, „ezek a kijelentések azonban téves információkon alapulnak”, Gorbacsov is homályosan beszélt erről. A szakértő szerint viszont lehetséges a megállapodás arról, hogy ha a Nyugat lemond Ukrajna NATO-tagságáról, akkor Oroszország is kész kivonni csapatait a határokról.