Minden édesanya rémálma, hogy imádott kisbabája a kezei között hal meg. Egy 10 napos csecsemő azért fulladt meg, mert feltehetően rosszul adagolták neki a vitaminkészítményt.
Borzalmas tragédia történt Franciaországban: egy kismama csupán pár napig élvezhette, hogy édesanya lett. Szeretettel gondozta újszülöttjét, úgy érezhette: mindent előírást betart, amit az orvosok előírtak neki.
Mégis a legrosszabbat tette kisbabájával…
Egy pipettából adagolta a gyerekek számára nagyon fontos a D-vitamint. A vitamincseppeket azonban a csecsemő félrenyelhette: fuldokolni kezdett, majd 2 órával később a szíve és a légzése is leállt. Az orvosok már nem tudták megmenteni a csöppség életét.
Franciaországban kitört a pánik, többen a készítmény betiltását követelték.
A Ripost gyógyszerész és védőnő segítségét kérte ahhoz, hogy kiderüljön, pontosan mi lehetett a baj. A gyógyszerésztől megtudtuk: ezt a fajta vitaminkészítményt csak Franciaországban forgalmazzák, és itthon a második hét előtt nem is adnak D-vitamint a babáknak.
„A Magyarországon kapható D-vitamin nem pipettás. Kiskanállal kell adagolni – mondta a Ripost-nak Nagy Mária gyógyszerész. – A hasfájás elleni készítményeknél is azt szoktuk javasolni, hogy csak az első hónap után adják a babáknak, hiszen az emésztőrendszerük és a gyomruk addigra szokja meg a méhen kívüli életet. Igaz, a készítmények közül kettő is pipettás, de
mindig elmondjuk az anyukáknak: inkább kiskanállal adagolják a cseppeket.
A babáknak ugyanis a születésük után még fejletlen az idegrendszerük, ezért fordulhatnak elő koordinációs zavarok a légzés és a nyelés során.
„Az anyatejes táplálás esetében nem történhet baj – mondta a Ripostnak Helik Gabriella területi védőnő. – Persze előfordulhat, hogy szirupos gyógyszerre van szükség. Mi ebben az esetben is azt javasoljuk, hogy
a szirupot mérjék ki egy kiskanálba, keverjék össze egy kis anyatejjel. Aztán oda kell illeszteni a kanalat a baba szájához, a csecsemő pedig szopómozdulatokkal fogja elfogyasztani a szirupot.
A hazai szakemberek még nem hallottak a franciaországi esethez hasonlót, inkább a bukás – az anyatej vagy tápszer visszaöklendezése – szokott fulladást okozni, abban az esetben, ha a baba a hátán aludt el.
Forrás: Ripost