Egyelőre nem léptetik életbe a jogállamisági mechanizmust Magyarországgal szemben. Ez azonban jogi vitát eredményezhet az Európai Parlament és a Bizottság között.
A mechanizmus tavaly januárban lépett hatályba, és lényege, hogy általa befagyasztható az uniós pénzek folyósítása az olyan államok számára, amelyek megsértik az EU alapvető értékeit.
A Bizottság egyelőre ragaszkodik ahhoz, hogy a mechanizmust csak végső esetben léptesse életbe.
„Addig nem haladunk tovább, amíg nem látjuk biztosítva, hogy ez a megfelelő eszköz, amit használnunk kell” – közölte az Európai Bizottság szóvivője. „Amikor minden feltétel adott számunkra, hogy alkalmazzuk ezt a szabályt, akkor nem fogunk habozni.”
Az Európai Parlament elnöke júniusban levelet küldött az Európai Bizottság elnökének, arra kérve őt, hogy léptessék életbe a mechanizmust két hónapon belül. Hozzátette: ha ezt nem teszik meg, akkor jogi eljárást indít annak elindítására.
A határidő közeleg, a labda pedig ismét a Parlamentnél van. Az intézményben dolgozó források azt mondták az Euronewsnak: „nem zárják ki annak lehetőségét, hogy a Bizottságot az európai igazságszolgáltatás elé idézzék.” De egyelőre a Parlament jogi csapatának tanácsaira vár, mielőtt a következő lépésről dönt: arról, keményebben lép-e fel Magyarországgal szemben, vagy kivárja a Bizottság következő intézkedését.
Még több külföldi hír
euronews