Több ponton javulást ígértek, a boltok és a Mohu tanulási időszakáról nyilatkoztak a Világgazdaságnak a kötelező visszaváltási rendszert üzemeltető társaságnál. Egyelőre ugyanis több helyen rögös a visszaváltandó palackok, italosdobozok útja a Mohu rendszerében, ám ez nem elsősorban rajta múlik. És tény: már napi 3,5 millió palackkal kell megbirkóznia.

Az új automaták nagyon lassan veszik be a palackokat, emiatt hosszú sorok alakulnak ki előttük. Egy-egy boltban általában csak egy-két automata van, ráadásul a működésüket egyesek zsákokban hozott szeméttel blokkolják – ezek voltak az elsők a saját tapasztalatok, illetve a közösségi médiában felbukkant panaszok közül, amelyekkel a Világgazdaság szembesítette a július 1-jétől már országosan működő rendszer üzemeltetőjét, a Mohut.

Mohu
Gyűlik, amit nem vesz be a Mohu rendszere / Fotó: Horváth Lilla / Világgazdaság

Máris megjelentek a rongálók

A válaszul kapott tájékoztatás szerint a visszaváltás gyorsasága ugyanolyan, mint a külföldön telepített ugyanilyen automaták esetében. A hazai gépek 95 százalékos rendelkezésre állása még magasabb is a nemzetközi viszonylatban jellemző 90 százalékosnál, elromlásukról nemigen lehet szó. Megrongálásukról azonban igen, de ez ellen a Mohu nemigen tud mit tenni. A berendezésekért az üzemeltető boltok felelősek.

A társaságnál azonban elismerték, hogy náluk és az érintett kiskereskedelmi egységekben még tart az új rendszer gyakorlati tapasztalatainak gyűjtése és a betanulás. Remélik, hogy a visszajelzéseknek is köszönhetően néhány héten belül javulást tapasztalnak a palackok visszaváltói.

Az önkiszolgáló kassza nem szereti a kupont

Több vevő abba a problémába futott bele, hogy a visszaváltott flakonokért járó kupont nem tudta az önkiszolgáló kasszánál levásárolni. Visszajáró pénzéért kénytelen volt újból sorban állni a pénztárnál. Ráadásul, mivel az önkiszolgáló kasszák miatt a legtöbb boltban már csak egyetlen pénztáros dolgozik, ennél az egyetlennél hatalmas sorok alakulnak ki. Közben az önkiszolgáló kasszákat nagyon kevesen veszik igénybe. Ám, mint megtudtuk, ez nem a Mohu ügye. A boltok maguk döntik el, hogy hogyan teszik lehetővé a kupon levásárlását. Az eddigi tapasztalatok szerint a vevők 80-90 százaléka a kupon levásárlásán keresztül szeretné visszakapni a betétdíjat.

mk eredmenykomm 28 ads 640x360 hl08 0719
mk eredmenykomm 28 ads 640×360 hl08 0719

Tömeg a bejáratnál – nem a Mohu ügye

Arról sem a Mohu dönt, hogy az automaták a bolton belül vagy kívül vannak-e. Ha ugyanis belül vannak, akkor – egy további negatív tapasztalat szerint – a visszaváltásra várók hada ellehetetleníti a közlekedést a bolt bejáratánál, az előterében. Mindennek a tetejében annak is végig kell sétálnia a bolton, aki nem is akar vásárolni, csak visszaváltani, hiszen, ha már belépett az automatáig, a fotocellás ajtó nem engedi ki.

Gyűlik a szeméthegy, vonzó a kényelmes parkoló

Arra is van panasz, hogy az automaták nem veszik be azokat a flakonokat, amelyeket a vevők szerint vissza kellene venniük. Ilyenkor a vevő nyakán maradnak. A vevő ki is dobná azokat az automaták melletti szelektív hulladékgyűjtőbe, de nem mindig tudja. A hulladékgyűjtőket ugyanis olyan ritkán ürítik, hogy sok boltban bokáig kell a szemétben állni az automaták körül.

A Mohuhoz érkezett bolti visszajelzések szerint is túl nagy terhelés éri egyes boltok automatáit, és a mellettük lévő hulladékpalack-gyűjtőket. A nagyobb boltok automatáit sokkal több palack visszaváltására akarják használni, mint amennyit az adott bolt forgalmaz. Ennek ugyanaz a magyarázata, mint ami a korábbi visszaváltásnál volt: a lakosok szívesebben viszik oda vissza a dobozaikat, üvegjeiket,

  • ahol nagy parkoló van,
  • kényelmesebben megállhatnak,
  • rövidebb távon kell vinniük a nagy, bár könnyű szatyraikat. 

Vásárolni viszont szívesen mennek a kisebb boltokba is. Ne felejtsük el, országosan máris napi 3,5 millió palackról van szó. A Mohunál emlékeztettek arra is, hogy a társaság üzemeltetési díjat fizet a boltoknak az automaták után, és fizet minden visszaváltott palackért.

A Mohunál újból megismételték: tart a boltokkal közös tanulási szakasz, javulás várható.

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőMagyarország újra az Európai Bíróság elé kerül..
KövetkezőEgyre feszültebb a viszony Meloni és Brüsszel között
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza