Miközben kéznyújtásnyi közelségbe került a Közel- és Közép-Keleten az Iszlám Állam veresége, biztonsági szakértők egyre többet beszélnek a kalifátus utáni korszak lehetséges terrorfenyegetéseiről. Legutóbb Mike Pompeo, a CIA vezetője fejtette ki egy biztonságpolitikai kutatóintézet washingtoni tanácskozásán, hogy az ISIS katonai veresége nem jelenti a szervezet megszűnését.
Az továbbra is óriási fenyegetést jelent, mivel terroristái, vagy éppen radikalizálódott szimpatizánsai mindenütt ott vannak a világban és veszélyeztethetik a polgári-kereskedelmi repülést Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban egyaránt. Vajon újra visszatérhet a 70-es 80-as évek, amely a „gépeltérítések koraként” vonult be a terrortörténelembe?
Szeptember 11. után sok minden megváltozott: például kicserélték a pilótafülke-ajtókat, hiszen addig az ajtót be is lehetett rúgni. Most már szinte lehtetlen bejutni a fülkébe, ám kérdés, mit tesznek az ajtón kívül az utastérben – fogalmazott Pethő György pilóta, repülésbiztonsági szakértő a Ma Szemtől szembe című műsorban. Hozzátette: fontos továbbá a pilóta felkészültsége és pszichés állapota is. Minden légitársaságnál van egy protokoll, de más az éles helyzet és az ember az ösztöneire hivatkozik – fűzte hozzá.
Kreatívak a terroristák
Horváth József biztonságpolitikai szakértő szerint a repterek biztonsági rendszerei alapvetően alkalmasak arra, hogy a terroristaszándékkal behatolni kívánó személyeket kiszűrjék, ugyanakkor az elmúlt évek bizonyították, hogy a terroristák kreatívak.
A brüsszeli reptér elleni támadásban látható volt, hogy a reptéri dolgozók is tudnak segíteni, akár fegyvert csempészni vagy személyeket bejuttatni. Hozzátette: a terroristák keresik a lágy célpontokat.
Pethő György ezzel kapcsolatban példaként említette, hogy Olaszországban “egyenruhakultusz” van, éppen ezért elnézőek egy pilóta-egyenruhával szemben, így néha elengednek egy-egy ellenőrzést. Persze ha terrortámadástól kell tartani, valószínűleg nem ott fog áthaladni a terrorista, ahol az utasok.
Mint mondta, ő pilótaként jobban aggódik attól, ha például egy olyan afrikai reptérről indul egy gép Európába, ahol a biztonsági ellenőrzés csekély, akkor például Párizsban egy rakodómunkás levehet valamit a gépről, amely már eleve úgy került fel, hogy arról nem tud senki.
Egy másik példa, hogy Moszkvában ugyanakkor az utast már a reptéri ajtónál átvilágítják – fűzte hozzá.
Horváth József szerint egy országon belüli repülőgép is rejthet biztonsági kockázatot, hiszen kiderült, gyakorlatilag ilyen esetekben minimális az ellenőrzés.
Pethő György úgy vélte, a titkosszolgálati és rendvédelmi szervek munkája a felderítés nagyjából 80 százalékát teszi ki, és ha nem kapják el időben azt, aki terrorista, akkor már csak 20 százalék marad arra, amit a repülőtéri rendszerek ki tudnak szűrni. Ha idáig eljutnak, ott már nagy a baj – fogalmazott.
Horváth József szerint azonban ahogyan ma felfordult a világ, a szolgálatok ezt a nagyságrendű kihívást nem tudják úgy kezelni, ahogyan kellene.
Pilóta is lehet terrorista?
9/11 kapcsán Pethő György azt mondta: volt egy holland férfi, egy repüléshez értő amatőr, aki szimulátorral repült, szeretett volna repülni, ezért hamisított papírt, és majdnem felvették, mert elhitték, hogy tud repülőgépet vezetni. Az eltűnt maláj 370-es maláj járat vesztét nagy valószínűséggel a pilóta okozta – fűzte hozzá. Azt is mondta, ha van is átvilágítás, a pilóták nem tudnak róla.
Azzal kapcsolatban, hogy a CIA közölte, az Iszlám Állam 9/11-hez hasonló méretű terrortámadást tervez, Horváth József közölte: biztos benne, hogy szándékosan, konkrét információk alapján tették ezt a nyilatkozatot.
Forrás: M1 Szemtől szembe