Addig nem folyhat le a belga büntetőeljárás kábítószerrel való visszaélés gyanúja miatt, amíg Szájer József politikai vagy diplomáciai mentességet élvez.
Meddig tarthatta meg a diplomata útlevelét Szájer József? / Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Az európai parlamentből távozó politikus úgy döntött, megválik diplomata-útlevelétől.
Január másodikától nem európai parlamenti képviselő többé Szájer József. A hosszú karrier után végül dicstelenül távozó politikus kiürítette az irodáit, leadta a kulcsait, az igazolványát, szavazókártyáját és a számítógépeit, de közvetlen kollégái nem árulták el, személyesen tette-e. Miután botránya tavaly december elsején kiderült, Szájer nem vett részt a parlament munkájában, még olyan, számára kedves előterjesztést sem prezentált az ülésteremben, amelyen korábban heteken, hónapokon át dolgozott.
Teljesen eltűnt a nyilvánosság elől, nem észlelték sem Brüsszelben, sem Strasbourgban, sem Sopronban vagy Budapesten.
A fideszes képviselő azután mondott le mandátumáról, hogy véres kézzel, droggal a táskájában menekült a rendőrök elől az ereszcsatornán, amikor rajtakapták, hogy a szigorú koronavírus elleni rendelkezéseket megsértve huszonötödmagával részt vett egy brüsszeli melegorgián.
Bár a lemondásakor Szájer még arra hivatkozott, hogy „a napi politikai küzdelemben való részvétel egyre nagyobb lelki megterhelést” jelentett számára, végső soron elmondhatjuk, hogy kihágásainak politikai felelősségét így vagy úgy, de levonta. Most, hogy a parlamenti mandátuma megszűnt, a büntetőjogi felelősség kérdése is előtérbe kerülhet, hiszen Szájert nem védi tovább a parlamenti képviselői mentelmi joga.
Márpedig a kábítószerrel való visszaélés miatt 3 és 5 év közötti szabadságvesztést, illetve 8 ezertől 800 ezer euróig terjedő pénzbüntetést is kiróhat rá a belga bíróság.
– A büntetőeljárást egészen addig nem lehet lefolytatni, amíg a diplomáciai vagy a parlamenti mentelmi jog meg nem szűnik – írta korábban a belga ügyészség. Ám mint európai parlamenti képviselő, Szájer József magyar diplomáciai útlevéllel is rendelkezik. A magyar külügyminisztérium sokáig nem árulta el, hogy brüsszeli mandátuma lejárta után bevonja-e Szájer okafogyottá vált diplomáciai útlevelét. A Blikk tegnap egy hónap alatt harmadszor tette fel a kérdést, mire megérkezett válasz:
– Szájer József képviselő úr jelezte, hogy visszaküldi a diplomata útlevelét – közölte a Külügyminisztérium. Arról nem írtak, hogy ez mikor történik meg, de a válasz alapján feltehetően a közeljövőben.
A lapunk által megkérdezett szakértő szerint ha Szájer megtartaná a speciális útlevelét, a belga ügyészség sem folytathatná le ellene a büntetőeljárást.
– A diplomata-útlevél egyet jelent a diplomáciai mentességgel. Amíg azt a küldő állam fel nem oldja, az illető érinthetetlen
– mondta az ügy kényessége miatt a neve elhallgatását kérő nemzetközi jogász.
Szájer jogosultsága a diplomata-útlevélre egyébként a képviselői megbízatása végével megszűnt.
A törvény szerint ekkortól csak „rendkívül indokolt esetben”, külügyminiszteri engedéllyel birtokolhatna ilyen okmányt.
Ilyen engedéllyel rendelkezik egyébként – a 2016-os Európa-bajnokságon mutatott játékának köszönhetően – a Debrecenben futballozó Dzsudzsák Balázs. A diplomata-útlevél birtokosa adó- és vízummentesen utazhat, elkerülheti a vámvizsgálatot, jogosult lehet a diplomata-rendszám használatára, és a nemzetközi jog alapján még a hazájában is diplomáciai mentességet élvez.
A belga ügyészség a nyomozás érdekeire hivatkozva tegnap nem kívánt további tájékoztatást adni Szájer József ügyében.
blikk