Home Gondolkodó Viselkedéskutatás a Hirmagazinnál: Dopamincsapdába csalja az agyunkat a mobilunk, de van menekvés

Viselkedéskutatás a Hirmagazinnál: Dopamincsapdába csalja az agyunkat a mobilunk, de van menekvés

Shutterstock

Szinte mindenkinek van már okostelefonja, és nemcsak gyerekek, felnőttek körében is előfordul a túlzásba vitt használat. A telefonfüggőség létező jelenség, és érdemes tenni ellene, ugyanis jelentősen ronthatja az életminőséget.

Önmagában az okostelefon egyáltalán nem ártalmas kütyü, inkább a használati mód okozhat problémákat. A közösségi média órákon át tartó, cél nélküli görgetése – legyen szó akár Facebookról, akár a TikTokról – a telefonfüggőség egyik biztos jele, és könnyen csapdába kerülhetünk, ha túl sokat csináljuk. De miért szeret ráfüggni az agyunk? A titok nyitja a dopamin nevű hormon.

e744b50ca3f64971a4a10665f7016d48
Shutterstock

A telefonfüggőség folyamatosan jutalmazza az agyunkat

A dopamin az agyban található, a jelátvitelért felelős molekulák egyike. Szokás rá boldogsághormonként is hivatkozni, ugyanis nagy szerepe van a jutalom-érzés kialakításában. Emellett ez a hormon a mozgásért, tanulásért is felelős – és emellett a dopamin függőséget okozó szer is, vagyis mindig egy kicsit nagyobb dózisra van szükségünk ahhoz, hogy ugyanazt a hatást érjük el. Amikor a telefonunkat görgetjük, egy kis adag dopaminlöketet kap az agyunk; majd még egyet és még egyet…

Idővel semmi sem lesz elég

A túlzásba vitt mobilozással túlstimuláljuk a jutalomközpontot, és idővel dopamin-tolerancia alakul ki. Ez azt jelenti, hogy egyre erősebb ingerekre lesz szükség ahhoz, hogy az agyunk megkapja a „jutalmat”. Egy idő után már a hétköznapi dolgok nem nyújtanak elég ingert ahhoz, hogy a jutalmazás bekapcsoljon az agyunkban, így a kisebb ingerek nem érnek el semmilyen hatást, és kevésbé értékeljük a hétköznapi örömöket.

A digitális detox az egyetlen menekülőút

Akárcsak más függőségeknél, a telefonfüggés esetében is a megvonás lehet a célravezető. Ez nem azt jelenti, hogy soha többet, egyáltalán nem használhatjuk a telefont, a közösségi médiát; de ha valaki úgy érzi, hogy túl sokat mobilozik, és motiválatlan, kedvetlen a mindennapokban, akkor érdemes pár napig digitális detoxot tartania. Vagyis egy-két napra tegyük le a mobilt, vonjuk meg agyunktól a rengeteg jutalmat; utána képesek leszünk arra, hogy élvezzük a kisebb ingereket, vagyis izgalmassá válnak a normális, hétköznapi, a képernyőn kívüli cselekvések.

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőA Nemzeti Adó- és Vámhivatal ismét keresőmunkára kiképezhető kutyákat vásárol.
KövetkezőÁll a bál az olimpián! Csalással vádolják Németh Nándor aranyérmes ellenfelét!
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás