A fővárosban is számos riasztást kaptak a tűzoltók a heves zivatarok okozta fennakadások miatt – tudatta a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság helyettes szóvivője.
Most tetőzik a hőség, de hamarosan zivatarokkal, széllel jön a lehűlés (Fotó: Katona László)
Jellemzően kidőlt fák, megrongálódott épületek miatt kérték a tűzoltók segítségét. Sok helyen a heves esőzések miatt az utakon hömpölyög a víz, emiatt áll, vagy csak lépésben halad a forgalom – közölte Kolozsi Péter.
A katasztrófavédelem azt kéri, hogy aki teheti, maradjon otthon. Az útközben lévőknek pedig azt ajánlják, hogy biztonságos helyen parkoljanak le.
A XIX. kerületi Wekerletelepen több mellékutca járhatatlan. A Határ út XIX. kerületi részén jelenleg egy-egy sávban haladnak a járművek, mert kidőlt fák és villanyoszlop akadályozza a közlekedést. A József Attila telepen is több fa kidőlt a viharos szél miatt.
A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) több járata is fennakadásokkal közlekedik a szerda délután a fővárost is elérő vihar miatt.
A BKK Facebook-oldalán közölte, hogy a csepeli (7-es) és a ráckevei (6-os) HÉV nem közlekedik, mert fa dőlt a felsővezetékre.
Az 52-es villamos helyett pótlóbusz jár a Nagysándor József utca és Pesterzsébet, Pacsirtatelep között, a 88-as, a 140-es, a 140B, a 172-es és a 272-es autóbusz a külső végállomások felé rövidített útvonalon közlekedik fakidőlés miatt. A Libegő sem jár.
Az 1-es villamos helyett a Közvágóhíd és a Puskás Ferenc Stadion között, a 3-as helyett az Ecseri út és a Gubacsi út között, a 47-es helyett Újbuda-központ és a Városház tér, a 41-es helyett szintén Újbuda-központ és a Kamaraerdei Ifjúsági Park között, a 24-es helyett pedig a Nagyvárad tér és a Közvágóhíd között pótlóbusz jár.
Fennakadások vannak a 77-es, 78-as, a 81-es és a 82-es trolibusz vonalán is.Kisebb károk Vas megyében
Heves széllel és nagy mennyiségű vízzel csapott le a vihar szerdán délután Vas megyére, amíg Szombathelyen délután három óra körül – első hullámban – csak egy rövid ideig tartó intenzív zápor mosta az utcákat, addig a megye más településein már kisebb károk is keletkeztek.
Nemescsón villanyoszlopokat döntött ki a viharos szél, Simaságon egy családi házra dőlt az udvaron álló fa, amely gyökerestől fordult ki, Nick közelében pedig egy 15 méter magasságú fűzfa dőlt rá az elektromos vezetékre. Kőszegen a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű víz okozott gondot, amely befolyt több ingatlanba.
Felhőszakadás volt szerdán délután Zalaegerszegen, rövid ideig borsószem nagyságú jégeső esett.Előre figyelmzetettek
A heves zivatarok veszélye miatt Veszprém megye több járására már narancssárga, vagyis másodfokú, több dunántúli megyében elsőfokú riasztásokat adott ki a meteorológiai szolgálat szerda délután.
Ezeken a területeken már a következő órákban előfordulhatnak olyan heves zivatarok, amelyeket viharos szél, jégeső, felhőszakadás kísérhet. A nap folyamán több megyében, a Balatonnál is akár óránkénti 100 kilométeresnél erősebb lehet a szél.
Szerdán a Dunántúl északnyugati felén 24-26 fokos, másutt még 26-31 fokos átlaghőmérséklet valószínű. Csütörtökre mindenhol visszaesik a hőmérséklet. Az északnyugat felől délkelet felé helyeződő hidegfront éjszaka hagyja el az ország keleti határait. A front mentén több helyen számítani lehet óránkénti 80 kilométerest sebességet meghaladó széllökésre.Erős szél is lesz
Néhány órán belül mintegy 12 Celsius-fokkal csökkent a hőmérséklet szerdán Sopronban, miután elérte a nyugati határt a hidegfront.
A zivatarokat akár óránkénti 90-100 kilométeresnél erősebb szélrohamok kísérhetik, lokálisan nagyméretű jég is előfordulhat.
A meteorológiai szolgálat szerda éjfélig szóló veszélyjelzése szerint a heves zivatar veszélye miatt Budapesten és Pest megyében, továbbá Baranya, Bács-Kiskun, Fejér, Somogy, Tolna és Zala megyében a legmagasabb fokú, piros figyelmeztetés van érvényben. Ezeken a területeken olyan heves zivatarok is kialakulhatnak, amelyeket intenzív esőzés, akár óránkénti 100 kilométeresnél erősebb – a Balatonnál akár 110-120 kilométer/órás – széllökések kísérhetnek, és nagy méretű jégdarabok is hullhatnak.
Kedden az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) is felhívta a figyelmet a heves zivatarok idején várható veszélyekre. Mukics Dániel, az OKF helyettes szóvivője azt írta: az ilyen erős széllökések faágakat szakíthatnak le, fákat dönthetnek ki, és nemcsak balesetveszélyesek, hanem közlekedési akadályokat is képezhetnek. A szél megbonthatja az épületek tetőszerkezetét, megrongálhatja az energiaellátás és a távközlés vezetékeit.ű
Forrás: metropol;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu