Forrás: MR/Hajnal-táj | 2015. 05. 12. 09:27:00
Mindig alaposan bogyózzuk le a gyümölcsöt, semmiképp nem hagyjuk rajta a kocsányt, és ne kerüljön a cefrébe törött, sérült mag sem – figyelmeztetett a Hajnaltájban a pálinkaszakértő, aki világversenyen érmeket nyert bodzapálinkákkal, de a nagyon kis hústartalmú gyümölcsből készült sompálinka is ott van a repertoárján.
A pálinkafőzés a pálinka elkészítésének legfontosabb része, olyan biokémiai folyamat, amely az erjesztésből, a lepárlásból és az érlelésből áll. Része a gyümölcs válogatása, a mosás, a gyümölcs megfelelő aprítása, magozása. A pálinka kizárólag érett, egészséges és engedélyezett gyümölcsből készülhet – derült ki a keddi Hajnal-táj összeállításából.
Tanácsok a pálinkafőzéshez
Somogyi József, aki világversenyen érmeket nyert bodzapálinkákkal, de a nagyon kis hústartalmú gyümölcsből készült sompálinka is ott van a repertoárján, arra hívta fel a figyelmet a Magyar Rádió hajnali magazinműsorában, hogy mindig alaposan bogyózzuk le a bodzát, semmiképp nem hagyjuk rajta a kocsányt, ezek a szárrészek ugyanis átmehetnek a pálinkába is, és egy fenolos, kesernyés jelleget adnak a nagyon intenzív illatvilágú párlatnak, amiért nagy kár lenne. A szintén nagyon nehezen előállítható, alacsony erjeszthető cukortartalmú som- és a kökénypálinka is az erdő illatát hozza, és ez a biocsalád nagyon komoly érték lehet, ott, ahol piaca van – emlékeztetett.
A cefrébe bekerülő magokra is nagyon vigyáznunk kell, főleg a keserű magvú csonthéjasoknál, a törött, sérült mag ugyanis különböző ciános vegyületek forrása lehet – figyelmeztetett a szakember. Ha viszont csak ép, sérülésmentes, egészséges magok kerülnek be a főzéskor, nagyon szép dolgokat lehet csinálni – tette hozzá Somogyi. A vizezés a somnál, bodzánál megengedett és indokolt is lehet, kárt ezzel nem okozhatunk, de mindig csak annyi kerüljön bele, 20, maximum 40 százalék, hogy megérje, hiszen a vízzel tovább tart a főzés – tanácsolta a szakértő a keddi Hajnaltájban.