Home Életmód Egészség - betegség Vigyázat, veszélyes az orrspray!

Vigyázat, veszélyes az orrspray!

Fotó: Pinterest

Épp olyan káros szenvedély a csepegtetés, mint az alkohol vagy a dohányzás. Sokan nem is gondolnák, milyen hamar függővé lehet válni tőle.

Ha náthás az ember, mi sem természetesebb: kér orrcseppet a patikusnál. Csakhogy sokan nem tudják: arra is rá lehet szokni, mint az italra, a cigarettára vagy a kábítószerre! 5-7 nap használat után egyre erősebbé válik a függés. A helyzet annyira komoly, hogy vannak orvosok, akik arra szakosodtak, hogy megszabadítsanak az orrcseppfüggőségtől!

Vigyázat, veszélyes az orrspray!

Tele vannak a rendelők, sok a náthás beteg. Az orvos általában orrcseppet is rendel, hozzátéve: 5-7 napig alkalmazzák. Ám vannak, akik többé már le sem teszik!

Tímea ki sem lép otthonról úgy, hogy ne lenne orrcsepp a táskájában. A 41 éves anyuka azt mondja, nem érzi magát biztonságban kedvenc orrspray-je nélkül, mert rendszeresen bedugul az orra, de ha cseppent párat, máris sokkal jobban érzi magát. Károly fél év nem tud szabadulni az orrdugulástól – és az orrcseppektől sem. Egyre erősebbeket alkalmaz, és egyre kevesebb ideig hatnak. Sokára jutott el ahhoz a felismeréshez, hogy függővé vált, és a leszokáshoz orvosi segítséget kell kérnie.

Kiss Erika, az egyik kispesti gyógyszertár patikusa azt mondja, ők mindig figyelmeztetik a vevőket, hogy az orrcsepp függőséget okozhat, de kevesen veszik ezt komolyan.

– Az orrcseppek zömében recept nélkül kaphatók, és én nem bírálhatom felül a beteg döntését akkor sem, ha látom, hogy többedszerre jön orrcseppért.

Pedig a betegtájékoztatóban is benne van, hogy 5-7 napnál tovább nem szabad használni mert függőséget okozhat

– magyarázta  a gyógyszerész.

A szaknyelv a jelenséget orrcsepp abúzusnak nevezi. A náthás orrdugulásra gyártott készítmény összehúzza az ereket az orr nyálkahártyájában, ami átmenetileg csökkenti a duzzanatot, tartós, rendszeres használat esetén azonban tönkreteszi a nyálkahártyát és éppen hogy duzzanatot okoz! Ezt ismételten orrcseppel akarja kezelni a függésbe került beteg, ami már a duzzanatot növeli! Hozzájárul ehhez a gyógyszerben tartósítószerként használt benzalkónium-klorid is, ami hosszú távon megbénítja a légszűrő csillókat az orrban. Az orrcseppfüggőségről nem könnyű leszokni.

– Az orrnyálkahártya duzzanatot csökkentő orrspray-k jellemzően érszűkítők, ezért mellékhatásként jelentkezhet szapora szívverés, nőhet a vérnyomás és a pulzus, illetve fejfájás jelentkezhet – mondta a Ripostnak Nagy Emilia háziorvos.

Egyre több függővel találkozom. Őket általában fül-orr-gégészhez küldjük, mert szakorvosnak kell felügyelnie a leszokást.

Az emberek azonnal gyógyulni akarnak, azt hiszik, elég, ha valamilyen csodaszert bekapdosnak vagy az orrukba spriccelnek. Nem szánják rá az időt a pihenésre, gyógyulásra, mennek dolgozni, remélve, hogy néhány cseppentéstől majd minden elmúlik. Az 5-7 napnál hosszabb használat a végén orrszárazsághoz, orrvérzéshez, véres orrváladékozáshoz, sőt, a szaglás elvesztéséhez is vezethet! Előfordul, hogy olyan orrnyálkahártya-burjánzás indul meg az orrban, ami sebészeti beavatkozást kíván”

– tette hozzá az orvos.

Inhalálással gyorsabb Aki nem akar sokáig orrcseppeket alkalmazni, visszatérhet nagyanyáink jól bevált kamillás gőzöléséhez! A patikában kapható kamillavirág. Egy széles tetejű fazékban forraljunk vizet, tegyünk bele egy kiskanál tengeri sót, dobjunk bele egy marék kamillát, fedjük le, és fél percig még forraljuk. Hajoljunk a fazék fölé, takarjuk be a fejünket pokróccal, hogy a gőz ne szökjön el gyorsan, és óvatosan, centiről centire húzzuk el a fedőt, lélegezzük be a gőzt. Miután az egész fedő lekerült, maradjunk, amíg van gőz, majd igyunk egy forró mézes teát és maradjunk melegben, aludjunk egy nagyot!
Forrás: Ripost
Exit mobile version
Megszakítás