Egy ideje tanúi és elszenvedői lehetünk annak, hogy világszerte megdőlnek a hőrekordok. Még a napimádók is sűrűn panaszkodnak a szinte már elviselhetetlenné vált hőség miatt, mely sok esetben súlyos következményekkel jár. Miképpen hat a hőség a testünkre és milyen módon lehet csökkenteni az esetleges kockázatokat?Hőség Fotó:123rf.hu - PROAKTIVdirekt Életmód magazin és hírek - proaktivdirekt.com

Hőség Fotó:123rf.hu

Tavaly júliusban a CBC News arról számolt be, hogy sokhelyütt a hőség több száz ember életét követelte. Voltak olyan helyek (pl. Arizonában, a sivatagi államban), ahol több héten át 40 fok feletti hőmérséklet fenekestül felfordította az ott élők életét. Folyamatosan fel kellett venniük a harcot a hőgutával és a gyakran életveszélyesnek bizonyuló égési sérülésekkel – például olyan esetekben, amikor rosszullét miatt ráestek a tűzforró járdára, utakra. A hőségriasztások és a magas hőmérséklet okozta halálesetek száma megszaporodott.

Miért veszélyes a forróság az emberi szervezetre?

A szélsőséges hőmérséklet szervezetre gyakorolt negatív hatásai között kiemelkedik: a megterhelt szív, a memóriakárosodás és a gyors kiszáradás veszélye. A tudósok szerint a hőmérséklet emelkedése esetén az agyunk már nem képes a megszokott ütemű és mértékű információfeldolgozásra, a kognitív funkciók csökkenése pedig súlyosbítja az ítélőképességet. Egyúttal pedig a balesetek és sérülések kockázata is jelentős mértékű növekedést mutathat. Stephen Cheung, egyetemi tudományos főmunkatárs azt nyilatkozta a CBC News-nak, hogy magas hőmérséklet esetén előfordulhat, hogy az idegrendszer alulműködik, és általában az ember fiziológiájára a legkevésbé sem mondható előnyösnek.

A mentális egészség terén is fontos eredményekre jutottak a kutatók, ugyanis kiderült, hogy hőség esetén megnő az önkárosító hajlamok és cselekedetek száma. Az éghajlattal összefüggő stressz kiváltó tényezők sok esetben szorongáshoz és depresszióhoz vezethetnek.

Larry Kenne, a fiziológia és kineziológia professzora arra is rámutat, hogy a megugrott hőmérséklet a test hűtésében, illetve testhőmérséklet szabályozásában főszerepet játszó bőrt sem kíméli. Különösen abban az esetben, ha a szélsőséges hőség magas páratartalommal párosul nehezedik meg az izzadás általi testhűtés hatékonysága. Ilyenkor károsodik a bőr izzadság révén történő a szervezetet hűsítő hatása. Ez pedig még egy egészséges és fiatal szervezetet is megvisel, nem beszélve a legveszélyeztetettebb csoportba tartozó idősekről és csecsemőkről.

A hőguta megfékezése rendkívül fontos, mivel ilyenkor a hőmérsékleti gátak miatt az izzadás nem tud teljesülni, melynek következtében a belső hőmérséklet folyamatosan emelkedik. A hőguta jellegzetes tünetei: a felgyorsult pulzus, a fejfájás, szédülés, hányinger, felforrósodott bőr, szapora szívműködés és nehézlégzés. A magas testhőmérséklet károsíthatja (akár maradandóan is) a sejteket és a szervezet hőszabályozó központját.

Megfelelő óvintézkedések és kezelések híján, akár életveszélyessé is fajulhat ez az állapot

A szív- és érrendszer számára sem komfortos az extrém hőmérséklet, mivel ilyenkor Cheung professzor elmondása szerint a szívet megterheli, hogy kevesebb vér jön vissza, így ahhoz, hogy a vért eljuttassa a test többi részébe, a megszokottnál keményebben kell dolgoznia. Súlyosabb eset, ha a szív oxigén- és tápanyaghiányossá válik. Fontos, hogy a szervezetkárosító hőség okozta veszélyeket és folyamatokat időben vissza tudjuk fordítani.

Életmentő lehet, ha megtesszük a szükséges óvintézkedéseket, például: a forróságban korlátozzuk a szabadban töltött időt; menjünk hűvös, árnyékos helyre; hidratáljuk magunkat.

Hirmagazin.eu

ElőzőÍgy is lehet..
KövetkezőMit tanulhatunk a műanyagmentes 2024-es év alatt, és milyen teendők várnak még ránk?
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza