A pécsi vidámpark bontása miatt emelte fel a szavát Bank László, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület baranyai vezetője, mivel a bontott anyagot természetvédelmi területen, egy karsztbokorerdőben tárolja a kivitelező.
Bank László közleményében ugyan örömét fejezi ki, hogy megújul a pécsi állatkert, egyben eltűnik a romos vidámpark. Annak viszont már kevésbé örül, hogy a munkát végző kivitelező az építkezési törmeléket védett területen depózza fel.
„Az egykori vidámparkot a pécsi önkormányzat 2011-ben nyilvánította helyi jelentőségű természetvédelmi területté. Az enyészeté lett park eredetileg a mecseki karsztbokorerdők része volt, s ezt a jellegét még a vidámpark építése, majd működtetése során is részben megőrizte. Az önkormányzat a védetté nyilvánítással nyilvánvalóan az eredeti állapothoz való közelítést kívánta elérni. A lebontott épületek maradványai, a széjjelszórt hulladék miatt a területre látogatókat ugyan eddig sem a legesztétikusabb kép fogadta, de egyes részeket a természet azért lassan kezdett visszahódítani” – írja Bank közleményében, melyet a pecsistop.hu közölt.
A természetvédelmi szakember szerint az építkezési törmeléket a vállalkozó az önkormányzat engedélye alapján hordja a területre. „Nehéz megérteni az önkormányzat engedékenységét, hisz a védetté nyilvánítás célja nem az idegen anyagok felhalmozása, hanem lehetőség szerint az eredeti karsztbokorerdős vegetáció visszaállítása volt. A dolog azért sem igazán érthető, mert a vállalkozási összegnek tartalmaznia kell az építkezési törmelék megfelelő helyre való elszállítását, tehát a kivitelező a pályázata során nyilvánvalóan bekalkulálta a szállítással kapcsolatos költségeket is” – így Bank.
A szakember kifejti azt is: az anyagdepózást ideiglenes jelleggel engedélyezték, de kérdéses szerinte, hogy ez az ideiglenesség meddig tart. Lehet fél vagy egy év, de akár hosszabb időszak is. Igazi természetvédelmi probléma, hogy időközben a depó alatti vékony talajrétegben kipusztulnak a növények, a törmeléket pedig elborítja a gyom. Mindez pedig Bank László szerint aligha tekinthető a természetvédelmi kezelés részének.
Forrás: greenfo; Kép: greenfo;