Katóka utcai sorozatgyilkos, a bolti sorozatgyilkos, Fő utcai órásgyilkosság, Fenyő-gyilkosság, Aranykéz utcai robbantás.
Nem volt olyan emberölési ügy Budapesten és környékén, melynek felderítésében 1990 és 2001 között Doszpot Péter ne vett volna részt valamilyen formában.
Huszonöt éve ő volt az ország leghíresebb, s egyben legsikeresebb nyomozója. A média felkapta a sármos detektívet, aki egy percig sem tagadta, egy ideig élvezte a népszerűséget, de mindig azt vallotta, szakmai sikereinek a titka, hogy remek, fiatal, egymással összetartó, eredményre éhes, az utolsó csepp erejéig kitartó vadászkopóként dolgozó csapatot sikerült össszekovácsolnia.
Tápiószecsőn született, a nagykátai gimnázium érettségije után a zsámbéki tanítóképzőben készült pedagógusnak. Pár év elteltével úgy gondolta, ez a nyugodt, polgári hivatás kevés lesz az ő habitusához, energiájához. 1987-ben kopogtatott be a rendőrség ajtaján, Nagykátára került nyomozónak. Maximalista, nem ismert munkaidőt, fáradtságot, csak megoldást. Erre parancsnokai is felfigyeltek, kiemelték, először a Pest megyeiek gyilkossági csoportjának vezetését bízták rá, 1996-tól már a budapesti zsaruk elit nyomozóinak osztályát vezette, ahová az előző években összeverbuvált csapata is követte.
A legfrissebb hírek itt!
A csapat sikert sikerre halmozott, szinte nem is volt megoldatlan ügyük. Ráadásul az akkor induló kereskedelmi tévécsatornák és az egyre erősödő bulvársajtó is felfigyelt a fiatal, sármos, jóképű zsarukból álló csapatra, akik rengeteg szerelmes levelet is kaptak a női tévénézőktől, újságolvasóktól. Doszpot Péter ráadásul megkapta a sztárzsaru címkét, sokat szerepelt a képernyőn, rendszeres szereplője volt a híradóknak és a bűnügyi magazinoknak. Az ő nevéhez fűződik a bolti sorozatgyilkos, E. Nándor elfogása, aki miután egyszer már erre ráfázott, nem akart tanúkat hagyni a piti rablásai után, inkább ölt.
Doszpot csapata derítette fel a Katóka utcai sorozatgyilkos rémtetteit. N. Gusztáv lelke akkor sérült meg, amikor gyerekként megbízták kisöccse felügyeletével, ám a testvére kiugrott a karjaiból, kifutott az utcára ahol halálra gázolta egy autó. A férfi legalábbis ezzel magyarázta, hogy amikor anyagi zavarba került, ölt. Megölte a másik testvérét, egy argentin kutyatenyésztőt, akiknek tartozott, pénzért végzett egy díjbeszedővel, meg egy villanyóra leolvasóval, aki észrevette, lopja az áramot. A holttesteket műanyag fóliába csomagolva elásta az udvarán, amit le is betonozott.
Sokan a Fenyő gyilkosság nyomozását is Doszpotnak tulajdonítják, hiszen az első híradó felvételeken feltűnt jellegzetes alakja, ám az egykori osztályvezető szerint az csak részben volt az ő ügye.
– Ennél a gyilkosságnál nem én vezettem a nyomozást, ott csak a helyszíni szemlét végeztük el a kollégáimmal. Szerencsémre, mert nagy volt a nyomás, a parancsnokok tettest akartak, ez kell a közvélemény megnyugtatásához. A rendőri vezetőknek többször is elmondtam, a leszámolásos vagy maffia-ügyek megoldásához idő kell, az, hogy megváltozzon a bűnözők egymáshoz való viszonya. Erre példa volt az Aranykéz utcai robbantás is, ahol szintén csak besegítettem a csapatommal. Az élet visszaigazolta ezeket a mondataimat, eltelt pár évtized és Rohac is, Portik is börtönben van.
A legfrissebb hírek itt!
1995-ben megkapta a rendőrségi tanácsos címet, 1998-ban az év budapesti rendőrévé választották. 2001. szeptember 15-én alezredesi rendfokozattal szerelt le a rendőrségtől. Erről nem szívesen beszél, de akik ismerték az esetet, úgy tudják, néhány rendőri vezetőnek nem tetszett, hogy a média felkapta, hogy minden, rendőrséggel kapcsolatos témakörben őt keresik szakértőként. Civilként Nagykátán szocialista képviselő-jelöként indult a választásokon volt, az MSZP országos listáján 2002 nyarán országgyűlési képviselőként is kipróbálhatta magát. Vagyonbiztonsági cégeket alapított, de a szakmától, a detektívségtől sem szakadt el, pszichológus ismerősével előadásokat tartanak, többek közt az olyan sorozatgyilkosok jelleméről, mint amilyeneket sikeres pályafutása során Doszpot is elfogott.
A sztárzsaru ma a családjának él, két felnőtt fia mellett három lánya van, boldog házasságban telnek a hétköznapjai. A rendőrség, a nyomozói munka már a múlté, megfogalmazása szerint a detektív szakma messze áll a családcentrikusságtól, olyan, mint az 1800-as éves vándorcigányainak az élete, soha nem lehet előre tudni, mi lesz holnap, nem lehet tervezni, ezt nehezen éli túl egy család.
Nyitókép: Varga Imre