Ha nem jön nagyon gyorsan óriási csökkenés az üvegházhatású gázok kibocsátásában, olyan határértékeket fogunk már pár évtizeden belül is átlépni, ahonnét nem lesz visszaút
– állítja az ENSZ legfrissebb átfogó jelentése az éghajlatváltozásról. Ez jelenleg az emberiség legjobb tudása a témáról, összegezték a tudomány eddigi eredményeit.
Az egész világ tudományos élvonala számára ténykérdés, hogy a klímaváltozást az ember okozza, és az üvegházhatású gázok gyors és drasztikus visszaszorítása mellett is húsz-harminc év múlva állhat le a globális felmelegedés, áll az IPCC legújabb átfogó tanulmányában.
Az egész világ tudományos eredményeit összegzik
A mostani dokumentum az ősszel megtartott glasgow-i klíma-csúcstalálkozóhoz adja meg a tudományos hátteret. A rendezvény célja, hogy politikai döntések kövessék a tudományos vészjelzéseket. Itt a résztvevő országok küldöttei várhatóan a károsanyag-kibocsátásuk csökkentése érdekében vállalnak majd erőteljesebb lépéseket.
Arról egyébként már nincs vita, hogy a klímaváltozást az ember okozza, tudományos konszenzus van a kérdésben, ezt tényként mutatták be a jelentésben is. Sőt, emberi tevékenység nélkül fokozatosan kissé hűlne is a földi klíma.
„Ez a riport a valós helyzet felmérése” – mondta el Valérie Masson-Delmotte, a jelentés első részét felügyelő munkacsoport tárelnöke. „Mostanra sokkal tisztább képünk van a múltbeli, a mostani és a jövőbeli éghajlatról, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy megértsük, merre tartunk, mit tehetünk és hogyan készülhetünk fel” – fogalmazott a francia CEA kutatási igazgatója.
Az ember okozta beavatkozás a bolygó minden egyes területét érinti, és olyan változásokat hoztak, amelyekre több ezer vagy akár több százezer éve nem volt példa. Például legalább kétezer éve nem volt ilyen forró a klíma a Földön, mint mostanában, és kétmillió éve nem voltak ennyire savasak az óceánok.
Az összegző jelentés szerint egyes folyamatokat már nem tudunk megállítani, másokat igen, némelyeket pedig még le tud lassítani az emberiség.
Ebben az évszázadban például már biztosan folyamatosan emelkedni fog az óceánok szintje. A legkedvezőbb forgatókönyv szerint 2100-ra 28–55 centiméterrel, magas károsanyag-kibocsátás mellett viszont 2100-ra két méterrel, 2150-re pedig már öt méterrel.