Home Hírek Tudástár Veszélyes növény bukkant fel Magyarországon: égési sebeket okozhat

Veszélyes növény bukkant fel Magyarországon: égési sebeket okozhat

58228297 111a728cd11f262dae3551deb3eb03a1 wm
Getty

Egyre több helyen jelenik meg Magyarországon a kaukázusi medvetalp. A rendkívül veszélyes növény, amelynek érintése hólyagos sebeket okoz, már Zirc, Szombathely, Szarvas, Cuha-völgy, Rostalló, Mátraszentimre és Túristvándi környékén is felbukkant.

Noha tetszetősen néz ki, leginkább egy hatalmas répára hasonlít a kaukázusi medvetalp, megérinteni nem érdemes, sőt rendkívül veszélyes. Az invazív, Magyarországon egyre több helyen megjelenő, évelő növény ugyanis fájdalmas hólyagokat okoz a bőrön – írja az InfoGyőr.

A kaukázusi medvetalp sajnos egyre több helyen terjed el, Nagy István agrárminiszter közlése szerint pontszerűen megjelent már Zirc, Szombathely, Szarvas, Cuha-völgy, Rostalló, Mátraszentimre és Túristvándi környékén is. A bőrrel érintkezve hatóanyaga, a furokumarin akár hosszabb távon is fényérzékennyé teszi a bőrt, aminek hatására égési sérülésekre hasonlító hólyagok keletkeznek, amennyiben érintkezés után néhány órán belül nem mossuk le langyos, szappanos vízzel az érintett bőrfelületet. A sebek ráadásul olykor kifejezetten nehezen gyógyuló hegeket hagynak maguk után.

A növény nedvei szembe kerülve átmeneti vagy akár végleges vakságot is okozhatnak.

Nagyon veszélyes megérinteni a növénytSergey Kuznetsov / Getty Images Hungary

Nemcsak veszélyes, de kiirtani is roppant nehéz a növényt

A Dívány tavaly beszélgetett dr. Illyés Zoltánnal – a biológus fedezte föl, hogy a kaukázusi medvetalp már a Zala vármegyei Botfa erdeiben is megjelent. A szakember akkor elmondta:

TÖBB LÁTOGATÓT SZERETNE A GOOGLE KERESŐBŐL?
A Kulcsszo.hu csapata gyors segítséget tud adni, hogy a helyezései a keresőben pozitívan változzanak és több megrendelője legyen.

„évelő növényről van szó, ami a sárgarépa és a zeller rokona, nagy tápanyag-raktározó gyökérrel. Ezért nem elég csak levágni, mert azzal nem irtható, ki kell ásni vagy be kell rohasztani a gyökérzetet.”

Az egyetlen jó hír az, hogy a növény gyökérről, vegetatív úton nem, csak magról szaporodik. Kiirtani azonban nem egyszerű feladat: ha kivágják, azonnal újrahajt, és 4-6 hét alatt szinte teljesen regenerálódik. A kiásás mellett a másik módszer az elpusztítására az, hogy – miután levágták a növényt – nagy, nehéz kőlapot helyeznek a gyökér fölé. Ennek hatására mintegy két hét alatt elpusztul. A magoktól azonban nem lehet ilyen könnyen megszabadulni: 7-15 éven keresztül csíraképesek maradnak

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőAz Eiffel-torony titka: sokan rosszul tudják, ki tervezte az épületet
Következő„Szörnyburger” és gyilkos biocsíra – a legnagyobb ételmérgezések, és amit tanulhatunk belőlük
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás