Felfüggesztheti az Egyesült Arab Emírségek a Franciaországtól nyolcvan vadászgép megvásárlására vonatkozó szerződés végrehajtását?
A francia védelmi minisztérium közleménye szerint alaptalanok a közösségi oldalakon közzétett állítások, írta az iráni Mehr hírügynökség.
Korábban egyes források azt sejtették, hogy a Telegram vezérigazgatójának, Pavel Durovnak a franciaországi letartóztatását követően Abu-Dzabi felfüggesztette a 80 francia vadászrepülőgép megvásárlásáról szóló megállapodást, ezzel hatalmas gazdasági veszteséget okozva Párizsnak.
Azonban ezt a hírt most Párizs cáfolta.
De azért nem zörög a haraszt…
Ugyanakkor, ahogy arról korábban több lap, köztük az EurAsiaDaily is beszámolt, hogy az Egyesült Arab Emírségek külügyminisztériuma felszólította Franciaországot, a Párizsban őrizetbe vett Pavel Durovnak, mint az Egyesült Arab Emírségek állampolgárának biztosítson hozzáférést minden szükséges konzuli szolgáltatáshoz.
„Az emírségek szorosan figyelemmel kísérik Pavel Durov emírségi állampolgár, a Telegram közösségi hálózat alapítójának ügyét” – írták közleményükben.
Korábban:
Petra Steger: Az EU pusztító csapást mér a valódi demokráciára
Franciaországban letartóztatták Pavel Durovot, a Telegram közösségi oldal alapítóját és vezetőjét. Kollégája a „Rumble” videóplatformról, Chris Pavlovski ezután elhagyta Európát. A Rumble-t Franciaország is fenyegette. Az események egyértelmű jelei annak, hogy a magukat demokratának valló bürokraták felszámolták a demokráciát, legalábbis erről beszélt az Osztrák Szabadságpárt európai parlamenti képviselője, Petra Steger.
Ursula von der Leyen, az Európai Parlament elnöke és Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke találkozik az Európai Parlament képviselőcsoportjaival Brüsszelben, Belgiumban 2024. július 2-án. Fotó: Dursun Aydemir Forrás: Anadolu/AFP
A Patrióták Európáért képviselőcsoport tagja szerint arról van szó, hogy a közösségi hálózatok törölték azokat a kijelentéseket, amelyek nem illenek bele a hatalmon lévők elképzeléseibe, írja az osztrák eXXpress.
Az állami cenzúra a demokráciákban tilos. Tehát nem akarja bemocskolni a kezét, hanem a nagy platformokat használja ehhez. Azokat, akik még mindig ellenállnak, most veszik célba
– fogalmazott.
A fő probléma a „dezinformáció”
Pavel Durov Telegram-vezér ellen nem azért folyik a nyomozás, mert megtagadta a cenzúrát, hanem azért, mert a Telegram állítólag túl keveset tett az olyan bűncselekmények leküzdésére, mint a kábítószer-kereskedelem és a gyermekbántalmazás.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azonban ez év elején nyíltan kimondta a valódi okot. A Világgazdasági Fórum davosi találkozóján azt mondta, hogy az úgynevezett dezinformáció elleni küzdelem a legfontosabb, nem pedig a kábítószer-kereskedelem vagy a gyermekbántalmazás elleni küzdelem.
Von der Leyen önmagát leplezte le egy mondatban és megértjük, hogy mi történik jelenleg a Telegrammal vagy az X-szel:
Kulcsfontosságú a közösségi vállalatok és a kormányok közötti együttműködés.
Von der Leyen: Én vagyok a demokrácia!
Steger szerint a kormány és a demokrácia egyenlővé tétele azt mutatja, hogy Ursula von der Leyen és az Európai Unió már nem a többségi akaratként tekint a demokráciára, hanem saját magát és a hozzá hasonlókat tekinti demokráciának.
Természetesen, aki érdemben kritizálja nézeteiket, cselekedeteiket és ajánlásaikat, az többé nem demokrata – vélekedik Steger.
A politikus szerint ez nem félreértés, sokkal inkább a demokrácia kifordítása. „A demokráciának úgy kell biztosítania saját eltörlését, hogy közben megőrzi a külső jegyeit, hiszen az állampolgároknak továbbra is az urnákhoz kell járulniuk. Azonban a választási eredménynek az elfogadható politikai vélemény egyre szűkülő mezsgyéjén belül kell maradni” – mutatott rá Steger.
A kirekesztés már önmagában kevés
Ennek az alapjaiban nézve totalitárius gondolkodásnak egyértelmű bizonyítéka az Európai Unió megválasztott parlamenti képviselőivel való bánásmód. A hazafias pártok képviselőit következetesen kizárják minden funkcióból és tisztségből – pedig éppoly demokratikusan választották meg őket, mint akár a szélsőbalról a politikai centrumba tartó többi képviselőt, írja véleménycikkében Petra Steger.
De már nem elég a kritikus hangokat rossznak beállítani a „cordon sanitaire” előírása alapján, hiszen látható, hogy továbbra is töretlen a polgárok támogatása a hazafias pártok iránt, amint azt a legutóbbi EU-választás is megmutatta. Ezért most szorosabbra húzzák a gyeplőt, figyelmeztet az osztrák politikus.
A cél az információszabadság eltörlése
Petra Steger példaként hozta fel, hogy korlátozzák a véleménynyilvánítás szabadságát. A nem kívánt politikai tartalmakat törölni kell a nagyobb közösségimédia-platformokról. Akárcsak a Facebook a koronavírus-járvány idején. Mark Zuckerberg a közelmúltban nyíltan elismerte ezt, és a Biden-kormányzat nyomására hivatkozott.
Az osztrák jobboldali politikus szerint magától értetődik, hogy az igazi demokratáknak el kell ítélniük ezt az elképzelést, és küzdeniük kell ellene. Az a tény, hogy a politikai palettán csak kevesen érzik magukat erre hivatottnak, mutatja, mekkora befolyásra tettek szert már a demokrácia demokratái. Ezért érzik úgy, hogy már akár levehetik a maszkjukat is.
Macron Franciaországa pedig jéghideg módon követi ezt az EU-irányvonalat, amit Pavel Durov letartóztatása is bizonyít.
Steger szerint csak az állam szuverenitása biztosíthatja polgárai szabadságát.
- Szabadlábra helyezték a Telegram vezetőjét, de meg kell jelennie a bíróság előtt
Szabadlábra helyezték szerdán Pavel Durovot, a Telegram Franciaországban őrizetbe vett orosz–francia alapítóját és vezérigazgatóját, akit négy napon át hallgattak ki azzal kapcsolatban, hogy az üzenetküldő alkalmazást a gyanú szerint illegális tevékenységekre használják – közölte szerdán a párizsi ügyészség.
A francia média szombat este számolt be arról, hogy a francia és orosz állampolgársággal is rendelkező Durovot őrizetbe vették a Le Bourget repülőtéren, ahová magángéppel érkezett Azerbajdzsánból. Az üzletember körözési listán szerepelt Franciaországban, egyebek között azért, mert a Telegram nem volt hajlandó együttműködni az ország hatóságaival.
A vizsgálóbíró megszüntette Pavel Durov rendőrségi őrizetét és elrendelte bíróság elé állítását első meghallgatásra és lehetséges vádemelésre
– ismertette a párizsi ügyészség.
A Durov elleni vádak sorában szerepel egyebek között az, hogy üzenetküldő alkalmazását gyermekpornográfia terjesztésére, kábítószer-kereskedelemre, csalásra, szervezett bűnözők üzelmeinek fórumaként használják.
Durov őrizetbevétele az egész világon nagy felháborodást keltett, nagyon sokat magyarázatot követeltek Franciaországtól az őrizetbe vétel miatt, egyes kormánytisztviselők egyenesen politikai indíttatású eljárásról és a Nyugat szólásszabadsággal kapcsolatos kettős mércéiről beszéltek.
Az ügyben Emmanuel Macron francia elnök is megszólalt, az X-en hétfőn azt írta, hogy Durov őrizetbevétele nem politikai döntés, hanem független vizsgálat következménye.
Cikk kép: Ursula von der Leyen, az Európai Parlament elnöke és Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke találkozik az Európai Parlament képviselőcsoportjaival Brüsszelben (Fotó: Anadolu/AFP/Dursun Aydemir)
Borítókép: A francia Rafale vadászrepülő a Charles de Gaulle francia repülőgép-hordozó fedélzetén, a Szuezi-csatorna és a Vörös-tenger között hajózott 2022. december 19-én (Fotó: AFP/ Ludovic Marin)