A Kaspersky Lab kutatói a jól ismert mobil banki applikációkat támadó trójai vírus, a Faketoken új, továbbfejlesztett változatát fedezték fel, amely már képes felhasználói azonosítókat lopni népszerű taxiappokról.

A mobilalkalmazások piaca egyre növekszik, és egyre több olyan szolgáltatást kínálnak, amelyek bizalmas pénzügyi adatokat őriznek. Ilyenek a taxirendelő és autómegosztó appok, amelyek igénylik a felhasználó bankkártya adatainak megadását. Ezek az appok több millió androidos készüléken megtalálhatóak világszerte, ezért ilyen vonzó célpontok a kiberbűnözők számára, akik jelentősen kibővítették a mobilbank-vírusok funkcionalitását.

A Faketoken új verziója élőben követi a mobilon futó appokat, és amikor a felhasználó elindít egy konkrét appot, felülírja azt egy adathalászó ablakkal, hogy ellopja az áldozat bankkártyaadatait. A trójai azonosan néz ki, mint az eredeti alkalmazás, ugyanolyan színekkel és logóval jelenik meg. Azonnali és teljesen láthatatlan az átfedés. A Kaspersky Lab eredményei alapján a bűnözők a legnépszerűbb nemzetközi taxi- és autómegosztó szolgáltatásokat támadják meg ezzel a vírussal.

Továbbá a trójai átirányítja az összes bejövő SMS-t a vezérszervereknek, így a bűnözők hozzáférnek a bankok egyszeri biztonsági jelszavaihoz vagy a taxi és autómegosztó szolgáltatások üzeneteihez. Ez a Faketoken-változat belehallgathat a felhasználók hívásaiba, felvételt készíthet róluk, és továbbíthatja az adatokat a vezérszervereknek.

Tavaly a Kaspersky Lab felfedezte a Faketoken egy változatát, amely több mint 2000 pénzügyi appot támadott meg világszerte különböző programoknak és játékoknak álcázva magát, gyakran az Adobe Flash Playert utánozva. Azóta a Faketokent továbbfejlesztették, és bővítették tevékenységi körét.

„Az a tény, hogy a kiberbűnözők a pénzügyi applikációkon kívül taxi- és autómegosztó szolgáltatásokat is célba vettek, azt jelenti, hogy az utóbbiak fejlesztői több figyelmet kell, hogy fordítsanak felhasználóik védelmére. A bankszektor már ismeri a különböző trükköket és csalási módszereket, ezért appjaikban olyan biztonsági technológiákat vezettek be, amelyek jelentősen csökkentik a pénzügyi adatok ellopásának kockázatát. Eljött az ideje, hogy más szintén pénzügyi adatokat kezelő szolgáltatások is kövessék ezt a példát. A Faketoken új verziója főleg orosz felhasználókat támad. Habár az áldozatok földrajzi eloszlása könnyen változhat a jövőben, ahogy ezt már megfigyelhettük a Faketoken korábbi verziói és más banki vírusok esetében” – mondta Viktor Chebyshev, a Kaspersky Lab biztonsági szakértője.

Kutatók további Faketoken-támadásokat is észleltek, melyek célpontjai utazási és szállásfoglaló appok, forgalmibírság-befizető alkalmazások, az Android Pay és a Google Play Market voltak.

Hogy megvédjék magukat a Faketoken trójai és más androidos vírusok ellen, a Kaspersky Lab azt tanácsolja a felhasználóknak, hogy ne telepítsenek ismeretlen eredetű appokat készülékeikre, és használjanak megbízható biztonsági megoldásokat.

Zsarolás helyett rombolás
A kiberbűnözők elsődleges célja a rombolás: tönkretehetik a szervezetek biztonsági mentéseit és a támadások utáni visszaállításhoz szükséges egyéb védelmi megoldásokat. A Cisco friss kiberbiztonsági jelentése a fenyegetések gyors változására és a „destruction of service” (DeOS) támadások veszélyeire hívja fel a figyelmet.
Forrás: piacesprofit.hu

ElőzőEnnyit keresnek 2017 szeptemberétől a pedagógusok: kiszámoltuk, itt vannak az adatok
KövetkezőHavanna lakótelepi cicák..
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza