A múzeum helytörténeti kiállítása Csákvár történetét mutatja be a paleolithikumtól az Esterházy uradalom végéig. A kiállítás nagyobb részében, az ókori Floriana temetőjének feltárásából származó leleteket, a néprajzi kiállításon a csákvári fazekasság emlékeit mutatjuk be.
Az egyik szobában Kovács László Pál, a helyi múzeum alapítójának emlékkiállítása került elhelyezésre.
Az udvaron kaptárak, régi tűzoltókocsik, újkori és római kori faragatott kőemlékek láthatók.
Csákvár római kori régészeti emlékei, településtörténetem, a csákvári fazekasság
Az Esterházy család a XVII. században az ismeretlenségből emelkedett az ország leggazdagabb földbirtokosai közé. Gesztesi uradalmuk központja már ekkor Csákvár volt.
Az 1701-es összeírások szerint Csákvár a megye harmadik leggazdagabb faluja. Az Esterházyak pompás kerttel övezett kastélyt, templomot, rendházat építtettek. A család egészen 1944 végéig élt itt. Ez az évszázadokra nyúló időszak meghatározta Csákvár történetét, és ez indokolja, hogy a kiállításban egy szobát rendezzünk be a még fellelhető emlékekkel: kőfaragások, fényképek, térkép, dokumentumok vallanak az Esterházy család életéről.
A kiállítás néprajzi részében a csákvári fazekasság emlékeit szemlélhetjük meg. Csákvár a Dunántúl legnagyobb fazekas központja volt: a mesterség fénykorában, 1833-ban 193, 1900-ban 131 önálló mester forgatta műhelyében a fazekas korongot. A mesterség négy ágának (fazekasok, tálasok, korsósok, kályhások) szerszámait, készítményeit és a céhemlékeket mutatja be a kiállítás. A tűzálló agyagból készült, mázas, függőleges csíkokkal díszített fazekat a Kelet-Dunántúlon és a Duna-Tisza közén használták.
Népi bútorok, festett ládák, szekrények, asztal, sarokpad és konyhai eszközök is helyet kaptak a kiállításban.
A múzeum udvarán három méhlakás, az ún. Mayer-kaptárak állnak. E kaptártípust Mayer Károly (1837-1925) csákvári esperes szerkesztette. Ugyanitt XIX. századi mészkő és vörösmárvány sírkövek láthatók a régi csákvári temetőkből.
Cím: CsákvárKossuth utca 2.
Tel: +36 (22) 315-583
E-mail: [email protected]
Web: www.museum.hu